Örgütün finans yapılanmasında mütevelli sorumlusu, habbe çatısında yakalandı

İstanbul İstihbarat Bölüm Müdürlüğünce, FETÖ/PDY’ye müteveccih 25 farklı adrese senkronik olarak düzenlenen ‘Gaybubet’ operasyonunun detayları ortaya daha çok. Operasyonda gaybubet evlerinde değerli ve gümüş ile gelişigüzel döviz ele geçirilirken, gözaltına alınan 22 şüpheliden 9’unun mukannen mahbes cezası olduğu öğrenildi.

İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlileri, FETÖ/PDY Yıldırı Örgütünün faaliyetlerinin tespit ve deşifresine yönelik olarak başlattığı çalışmalarda, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileri ile birlikte 25 adrese senkronik ameliyat düzenledi. ‘Güvenli ev’ olarak ifade edilen ‘Gaybubet’ evlerine düzenlenen operasyonda 22 nefer gözaltına makbuz. Emniyette işlemleri süren şahısların 9’unun kesinleşmiş mahbes cezası olduğu öğrenildi. Ekiplerin yaptığı çalışmalarda şahısların yurtdışına çıkma arayışı içerisinde oldukları, makul aralıklarla bulunak değiştirerek hazırlık uyguladıkları belirlendi. Şüphelilerin ayan diye niteleyerek rapor edilen başkalarının konusunda hatlar kullandıkları belirleme edildi.

Örgütün finans yapılanmasında mütevelli sorumlusu olan şahıs evin çatısında yakalandı

Düzenlenen operasyonda habbe çatısında yakalanan M.C. isimli şahsın, mukaddema örgütün mal yapılanmasında mütevelli sorumlusu kendisine şanlı görevler aldığı belirlendi. Mavera yandan operasyonda gözaltına alınan F.İ. isimli şahsın ise Balıkesir, Kahramanmaraş ve İstanbul’da inanma mahfi yapılanması içerisinde polis memurlarından mesul olduğu öğrenildi.

Gözaltına alınanların ‘BYLOCK’ kullanıcısı olduğu belirleme edildi

Gözaltına alınan şahıslardan, FETÖ/PDY Terör Örgütü mensupları vasıtasıyla mergup “BYLOCK” isimli şifreli mesajlaşma programı kullanıcısı oldukları belirleme edildi. Eski dönemlerde teşekkül lideri Fetullah Gülen’ in talimatıyla örgütün para kaynaklarından olan Bank Asya’üstelik adisyon açtıran veya bakiyelerini zait, Mahiyet Holding bünyesinde kayran kayran şirketlerde çalışanlar ile ‘Mahrem Hizmetlerde Sorumlu’, ‘BTM (Toprak Okullu Mesulü)’, ‘BBTM ( Şişman Nahiye Mektepli Mesulü)’, ‘Örgüt Mütevellisi’, ‘Örgüte Müzahir Dershanelerde Öğretmen’, ‘Örgüte Müzahir Basın Kuruluşunda Gazeteci’ namına hayatiyet gösteren şahısların da bulunduğu öğrenildi. Öte yandan, örgütle iltisaklı oldukları üzere mesleklerinden İhraç edilen profesör doktor, binbaşı, yüzbaşı, saha komiseri, polis memuru, yazılım destek uzmanı ve öğretmenlerinden olduğu öğrenildi.

Gaybubet evlerinde çok sayıda değerli ve döviz ele geçirildi

Operasyon çerçevesinde ‘Gaybubet’ evlerinde taharri eden polis güçleri ekipleri 79 bin 830 TL, 7 bin 460 Amerikan Doları, 5 bin 45 Euro ile alay malay 171 Gram Zer, 10 adet Cumhuriyet Altını, 4 nüsha külçe gümüş, 22 skor çeyrek altın, 3 skor fıtık ve çokça sayıda sayısal materyal ele geçirildi. Şahısların emniyetteki işlemleri sürüyor. – İSTANBULShare: