Osman Gürün: “Sanatçıların Tutuklanmadığı, Festivallerin Yasaklanmadığı, Gençlerin Endişe Duymadığı Yarınlar İçin Çalışıyoruz”

Muğla’nın Milas, Reze, Köyceğiz ve Fethiye ilçeleri, Muğla Büyükşehir Belediyesi marifetiyle bu yıl 7’ncisi düzenlenen Arsıulusal Zurnazen Festivali’ne aile sahipliği yaptı. Festivalin Reze ayağında mütekellim  Muğla Büyükşehir Belediye Reisi Osman Gürün, “Sanatçıların tutuklanmadığı, festivallerin yasaklanmadığı, gençlerin yarınlarından bulut duymadığı tıpkısı talih üzere çalışıyoruz” dedi.

Muğla’nın Milas, Reze, Köyceğiz ve Fethiye ilçelerinde düzenlenen 7. Arsıulusal Zurnacı Festivali’nde, 11’i Türk 2’si yabancı toplam 13 zurna üstadı düzlük aldı.

Festivalin Şadan Gökovalı Kilitsiz Küreksiz Çekicilik Tiyatrosu’nda planlı Menteşe ayağına, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP Öğür Sedir Üyesi Sır Sayar Özcan, Reze Belediye Reisi Bahattin Gümüş, CHP, İYİ Öğür, Merhem, DP, SP, Gelecek Partisi, diyar, kaza yönetim kurulu üyeleri ile binlerce vatandaş katıldı.

Ünlü sanatçı Selçuk Balcı’nın dahi hayal aldığı curcuna, mülevven görüntülere hayal oldu.

BAŞKAN GÜRÜN’DEN BİRLİK MESAJI

Zurnacı Festivali’nde konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, şunları söyledi:

“2014 yılında zurna festivali yapacağımızı söyledik. Zurnanın festivali mi olur dediler. Amma sizlerin iri ilgisiyle ve katkısıyla bugün arsıulusal Zurnarzen Festivalinin 7’ncisini gerçekleştiriyoruz. Zurna Ölçülü Asya asıllı, Japonya ve Çin’den başlayarak cemi Türk Cumhuriyetlerinde, Türkiye’da, Ortadoğu’de Balkanlar’üstelik ve Kafkaslarda çalınan ortak bire bir enstrümandır. Amacımız bilcümle bu bölgelerdeki insanların kuma tıpkı değerini yakalayarak onlarla alay malay olmayı, o güzelliği birlikte paylaşmayı, barışı, sevgiyi ve hoşgörüyü ortaya koymaktır. Yunus diyor ki, ‘Bölüşürsek doyarız. Bölünürsek bulunmayan oluruz’. Kıtipiyoz öyle tıpkı dönemden geçiyoruz ki hepimizin az buçuk dem almaya, güler yüzle ayrımsız birimize seslenme etmeye, dilimizi yumuşatmaya, gönlümüzü yumuşatmaya ihtiyacımız var.”

“SANATÇILARIN TUTUKLANMADIĞI, FESTİVALLERİN YASAKLANMADIĞI, GENÇLERİN ENDİŞE DUYMADIĞI YARINLAR İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Aydın yarınlara ilişik umudunu dile getiren Başkan Gürün, “Gelişigüzel ne olursa olsun bu topraklara imge ekiyoruz ve umudu yeşerteceğiz. Sanatçıların tutuklanmadığı, festivallerin yasaklanmadığı, gençlerin yarınlardan bulut duymadığı, sunma önemlisi da Atatürk’ün devrimlerinden ayrılmayan, rehberi bütün Atatürk olan ayrımsız şehir ve bire bir devlet amacıyla hep alay malay beraberinde kol kolalama bitmeme etmeliyiz. Atatürk’ün yolunda ziyalı yarınlara bilcümle alay malay yürüyeceğiz” dedi.

Share: