Öz İplik İş Sendikasından örgütlenmeyi engellediği tamlanan işverene reaksiyon Açıklaması

Sili İplik İş Sendikası, sendikalarına üye olan işçilere gravite yapıldığını öne sürerek, “Sendikaya uzuv oluşmak ve üyelikten bırakmak anayasal haktır. Sendikalaşmayı çalmak suçtur.” ifadelerini kullandı.

Sendikadan yapılan açıklamada, Zonguldak Çaycuma’de hayatiyet gösteren Nersoy Dokuma işçilerinin benzeri süre ilk Sili İplik İş’e organ olduğu, peşi sıra işveren ve işveren vekillerince işçilere ağırbaşlılık yapıldığı belirtildi.

Katışıksız İplik İş’e örgen olan 3 işçinin işten çıkarıldığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere düzlük verildi:

“Sendikaya unsur olmak ve üyelikten kalkmak anayasal haktır. Sendikalaşmayı çalmak suçtur. İşçiler burada sendikamıza unsur koyulmak, anayasal haklarını iletilmek istiyor. Nersoy Nesiç, Anayasa’nın 51. maddesi ve 6356 dar yasanın 25. maddesi olan sendikaya organ olma özgürlüğünü ihlal ediyor. Ortaklık yetkilileri bahis konusu tutum ve davranışlarıyla Türk Ceza Kanunu’nun 118’nci maddesi kapsamında amme davasına de laf olabilecek suç işliyor. Nersoy Nesiç işçilerinin örgütlenme mücadelesi durmayacak, buradaki emekçiler Öz İplik İş çatısı altında mücadelelerine devam edecek. Tığ, üyelerimiz üzere buradayız. 760 bin üyesiyle TÜRE-İŞ, 44 bini aşkın üyesiyle Sili İplik İş Sendikası adına üyelerimizin yanınızdayız.”

Share: