Özel çocuklarının eğitimi için Türkiye’nin yolunu tutuyorlar

Dar dışında cıvıl cıvıl Türk aileler, içe yöneliklik ve hareket bozukluğu teşhisi konulan çocuklarının eğitimi amacıyla Türkiye’yi tercih ediyor.

Otizm ve hisse senedi bozukluğu teşhisi konulan çocuklarının eğitimi üzere arayışa giren gurbetçi aileler, Türkiye’nin yolunu tutuyor.

Avrupa’nın mütenevvi ülkelerinden aileler, Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde mevcut hususi rehabilitasyon ve eğitim merkezinde çocuklarının eğitimini sürdürüyor.

Çocukların gelişimi amacıyla hayvanların eğitime entegre edildiği merkezde ferdî, hasse, baziçe ve atla tedavi kabil yöntemlerden bile faydalanılıyor.

“Hususi eğitim için vatanımıza geldik”

Almanya’dan iki kamer ilk 4 yaşındaki oğlunun eğitimi amacıyla merkeze mevrut Mehmet Kocaağa, AA muhabirine, özel eğitimin kapalı ve yumruk tıpkısı süreç olduğunu söyledi.

Bu konuda kısık aynı beyyine ve defa gösterenin gerektiğini tamlayan Kocaağa, “Ant çok koskocaman diyebilirim. Ana ve cet namına muayyen tıpkı yıpranma süreci yaşadık. Bunu atlatmamız gerektiğini düşündük. Özel eğitim bilimi için araştırma yaptık ve Türkiye’ye geldik. Bulunduğumuz devlet tababet açısından geride olan aynı mevki değil ancak proses Türkiye’ye bakarak henüz gösterişli işleyebiliyor. Bizim vaktimiz kısıtlıydı. Türkiye özel terbiye alanında sistemdeki şişman aynı açığı dolduruyor. Burada çocuklar çokça mutlu.” diyerek konuştu.

Tuğçe Desise üstelik 5 yaşındaki oğlunun eğitimi amacıyla Almanya’dan geldiğini aktararak, “Özel eğitim bilimi için vatanımıza geldik. İzmit aklımın ucundan geçmezken buradan karı üstelik aldım. Eğitime sıkça geleceğimiz için ev almamız gerekti.” ifadelerini kullandı.

Al, oğluna tanı konulduktan bilahare tıpkı kamer boyunca özel eğitim bilimi merkezi üzere araştırı yaptığını dile getirerek, “Burayı internetten hasbelkader bulduk. Şimdi ikinci ayımızı dolduruyoruz. Print ayrımsız süreçti ama pir ilerliyoruz. Değişik gurbetçi ailelerle pir arkadaşlıklar kurduk. Aramızda çokça güzelce diyaloglar oldu.” şeklinde konuştu.

“Özel eğitimin içerisine hayvanları bütünleşmiş ediyoruz”

Özel eğitim merkezinin yöneticisi Mehmet Uca Kaşka, bakım vermeye başladıklarından beri 8 yılda 24 ülkeden misafirlerin özel eğitim amacıyla Türkiye’yi yeğleme ettiğini söyledi.

Gurbetçi ailelerin çocuklarına tanılama konulduktan sonradan arayış içerisine girdiğini anlatan Kaşka, “Eğitimi hayvanlarla uygulayıcı tıpkısı kurumuz. Tığ vakit kaybetmeden hayvan terapisini uygulamıyoruz. Hususi eğitimin içerisine hayvanları entegre ediyoruz. Gurbetçilerimiz eğitim ahzetmek üzere buraya geliyorlar.” açıklamasında bulundu.

Kaşka, Türkiye’nin hususi eğitim alanında kocaman benzeri yere eş olduğuna işaret ederek, özel yetişek merkezlerinin bir hastane değil, benzeri talimhane adına görülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Share: