Pakistan’a arkalama malzemesi haiz “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola daha çok

Kıyamet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil topluluk kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, başat afetlerinin 33 milyondan fazla kişiyi etkilediği Pakistan üzere kurduğu insani yardım köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin oba ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri zımnında Tarihi Ankara Garı 1. Peron’de, AFAD Komutan Yardımcısı Alemdar Bozkurt, TCDD Nakliyat Umum Müdür Yardımcısı Vahim Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve bindi veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla tören düzenlendi.

AFAD Umumi Başbuğ Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’üstelik yaşanan sel afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların üstelik afetzedelere hızlı bir şekilde ulaşmasını temenni eden Bozkurt, “Umut ediyoruz ki trenlerle giden hem yardım paketleri hem hijyen kolileri hem dahi otağ ve battaniye kabilinden ana insanca yardım malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların ana ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında fayda ve kolaylıklar sağlar diyerek düş ediyoruz.” dedi.

Müzaheret trenlerinin koordinasyonunda dört bölge belirlediklerini belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Mersin Ağacı, Van ve Kocaeli’nde tevessül etmek amacıyla selamet trenlerimiz yola çıktı. Geçtiğimiz salı günü Van’de 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Zaman Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle gelişigüzel Türk milletinin duaları üstelik Pakistan’a ulaşmış olacak.”

“Parçalanmamış demiryolcular canla başla himmet göstermektedir”

TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Kısık Altun bile 2 katar halinde, 47 vagonda bin 40 titrem insani yardım malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını rapor ederek, “Biraz sonraları iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna büyüklüğünde hep 3 bin 991 kilometre duruluk intaç edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki müzaheret malzemelerinin gerekseme sahiplerine cins olan en kısa sürede ulaşması üzere trenin geçtiği güzergahtaki tüm demiryolcular canla başla hız göstermektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi üstelik yardımlarda emeği geçenlere teşekkürname etti.

Trenlerle taşınan tahminî 350 titrem azık yardımının Pakistan’üstelik yaşanan azık sorununa majör oranda katkıda bulunduğunu rapor eden Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim amma Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece elan dümdüz atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza havari olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkürname ediyorum.” dedi.

Ankara faal trenler üzere arkalama hazırlayan vilayet, kaza ve belediyelerden oluşan iller ortada, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalaba, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Kültürlü, Yardımcı, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa düzlük alıyor.

Share: