Pakistan’a yardım malzemesi haiz “İyilik Trenleri” yarın Ankara’dan yola çıkacak

Afet ve Ivedili Genişlik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil toplum kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, ferda Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye, yeğin afetlerinin 33 milyondan fazla kişiyi etkilediği Pakistan için kurduğu insani arkalama köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin otağ ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda, AFAD koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil toplum kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, ferda saat 10.00’da Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak. Trenler, toplanmış 1040 ton ağırlığındaki 57 bin 266 kolide, azık ve hıfzıssıhha malzemesi götürecek.

Yardımlara bir nice ilden destek veriliyor

Trenler, mecmu 47 vagon ile Pakistanlı afetzedelerin insanca ihtiyaçlarını karşılayacak. Vagonlardaki 997,2 titrem ağırlığındaki 50 bin 126 azık kolisi, 42,7 ton ağırlığındaki 7 bin 140 hıfzıssıhha kolisi, 203,8 ton un ve 10 titrem makarna bölgeye ulaştırılacak.

İyilik trenlerinin hareket ettiği bölgelere bakarak illerdeki valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve STK’ler, yardımların hazırlanmasına şişman ulama veriyor.

Ankara deli dolu trenler üzere yardım hazırlayan valilik, ilçe ve belediyelerden oluşan iller arasında, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kargaşa, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Okumuş, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa meydan alıyor.

Share: