Pakistan’daki selzedeler için Kastamonu’dan 2 müzaheret tırı gönderildi

Kastamonu Valiliği koordinesinde hazırlanan 2 müzaheret tırı, Pakistan’da yeğin bölgesindekilere ulaştırılmak amacıyla uğurlandı.

Pakistan’dahi meydana mevrut yeğin felaketinde mağdur olanlar üzere Valiliğin düzenlediği yardım kampanyasına, İl Facia ve Müstacel Format Müdürlüğü (AFAD), kamu çekicilik ve kuruluşları, sivil cemiyet kuruluşları, hayırsever iş insanları bindi verdi.

Gıda ve katışıksızlık ürünleri gebe 2 tır, AFAD İl Müdürlüğü uğrunda planlı törenle yola çıktı.

Vali Avni Çakır, gazetecilere, Pakistan’ın şişman bir hırs yaşadığını, dost ve ahi talih Pakistan’a ve halkına muammer oldukları iri başat felaketten çevre yardım kampanyası başlattıklarını söyledi.

Çakırdoğan, “Sayın Cumhurbaşkanımız riyasetinde İçişleri Bakanlığımız koordinesinde toplanan yardım kampanyasında ilimizden toplanan yarımları AFAD başkanlığına yansıtmak üzere buradayız.” dedi.

Muson yağmurlarından bölgenin etkilendiğini aktaran Çakır, “Ülkenin üçte birinden fazlası sular altında kaldı. 1400’e mümasil Pakistan vatandaşı hayatını kaybetti, 600 binden aşkın ocak bu afattan etkilendi. Tarihlerinde görmedikleri tıpkı afatla karşı karşıya kaldılar. Bize bile sakıt genişlik baskı günümüzde seçkin zaman evvel ilk koşan Pakistan halkının yanına herkesten geçmiş koşmamız gerekiyordu. Son aynı yılda biz bile çeşitli sellerde destek gördük. Bu destekler sayesinde bir nice vatandaşımız yaralarını sardı ve ayağa kalktı. Bu yardımların nahiye için ne söylemek olduğunu biliyoruz.” diyerek konuştu.

Gönderilen müzaheret kolileri karşı bilgi veren Çakır, şunları kaydetti:

“2150 azık kolisi ve 450 hijyen kolisini yarın Pakistan’a akım edecek olan sıhhat trenine semirtmek için bugün Kastamonu’dan uğurluyoruz. 19 kaymakamlık ve merkezimizde düzenlediğimiz kampanya ile 4 çağ kadar güdük ayrımsız sürede koliler hazırlandı. İlerleyen süreçte henüz çok gerekseme duyulursa bunu daha geniş kitlelere yayacağız. Şimdilik bizden murat edilenin iki imansız besin kolisini hazırladık. Bire Bir yandan da 1500’e yakın besin kolisi hazırlanmaya bitmeme ediyor. Onları de tıpkısı hafta içerisinde Ankara’ya irsal edeceğiz. Pakistan halkına Kastamonu’dan, kardeşlerinden esenleme bağıntı ve önceki olsun dileklerimizi iletiyorum.

Çakırdoğan, azık kolilerinin hazırlanmasında katkısı olan kamu kurum ve kuruluşları ile sivil topluluk kuruluşlarına teşekkürname etti.

Yapılan duanın ardından 2 tır Ankara’ya uğurlandı.Share: