Parafin Baston Rüyet Engelliler ve Asayiş Günü

Antalya Parafin Kötek Müşahede Engelliler Derneği Başkanı Oğuz Özdemir, beyaz zehir bastonun rüyet engellilerin bağımsızlığı ve özgürlüğünün sembolü olduğunu ifade etti.

Özdemir, “Beyaz Baston Rüyet Engelliler ve Güvenlik Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada, beyaz kötek kullanımının, bireylerin hayatını kolaylaştırdığını, becerilerini geliştirdiğini ve mutlak hareket etmeleri üzere yeteneklerini arttırdığını vurguladı.

Dernek kendisine faaliyetlerinde beyaz kötek kullanımını yaygınlaştırmayı ve bireylerin bu konuda yaşadıkları sorunlara çözümler üretmeyi mebde edindiklerini aktaran Özdemir, tekmil çalışmalara rağmen domestik yönetimlerde ve millî alanlarda çözüleme kavuşturulamayan mesail olduğuna dikkati çekti.

Özdemir, kamuoyunun yeterince bilinçlendirilmediğini belirterek, “Erişilebilirlik kavramı binaların, zahir alanların, muvasala ve brifing hizmetleri ile bilgi ve bildirişim teknolojisinin engellilere güvenli ve bağımsız milletvekili adına ulaşılabilir olması şeklinde tanımlanıyor. Yerli yönetimlerin bu durumu göz önünde bulundurmaması nedeniyle savruk yapılaşması bireyleri ulaşım ve muvasala konusunda bir nice sorunla yüz yüze bırakmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Bu nedenle bireylerin günlük hayat hareketlerinin kısıtlandığını, adalet ve özgürlüklerinin ifadesini zorlaştırdığını aktaran Özdemir, şunları kaydetti:

“Tam bu mesail göz uğrunda bulundurarak görmez bireylerin daha erişilebilir ayrımsız Antalya ve boş bir Türkiye’de parafin bastonlarını engelsizce kullanabilmeleri amacıyla yekpare sivil topluluk kuruluşlarının ve yerel yönetimleri sorumluluklarını arttırmalarını bekliyoruz. Kamuoyunu da bilinçlenmeye, sorunlarımızı ve hal önerilerimizi, birlikte yaşadığımız toplumla paylaşmaya, yöneticilerimizi duygulu olmaya çağırma ediyoruz.”

Share: