Parkinson hastası mütekait hoca bellek melez ile mücadelesini kazandı

36 yıllık sarıklı olan Osman Kavcar, 55 yaşındayken hayatını etraflıca etkileyen Parkinson ile tanıştı. Yürüme güçlüğü ile başlayan hastalık belirtileri zaman geçtikçe ilerledi ve alfabe yazamaz, imza bile atamaz ağıl geldi. Mesleğine hırslı ile mecbur tıpkısı hoca olan Kavcar, devir içerisinde öğrencilerine yetememeye başladığını hissetti. Fethiye’den tedavi amacıyla İstanbul’a gelen Kavcar, Medipol Üniversitesi Parkinson Hastalığı ve Akıntı Bozuklukları Merkezi (PARMER), Düşünce ve Asap Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mürtefi Silah marifetiyle gerçekleştirilen kudretli bellek pili tedavisi ile Parkinson hastalığını yenerek, hayata baştan “merhaba” dedi.

2013 yılında Parkinson’un evvel belirtileriyle karşılaşan Osman Kavcar, çor bulguları ilerledikçe yazısında bozulmalar meydana geldi, hassaten imza da atamaz oldu. Zaman geçtikçe tepkilerini taharri edemez ve dershane defterini de tutamaz hale gelen Kavcar, 2017 yılında Parkinson hastası olduğunu öğrendi.

“PARKİNSON OLDUĞUMU ISINMAK UZUN AHIT ALDI”

Osman Kavcar çor sürecini şu sözlerle anlattı:

“Haddinden Fazla etkili aynı imal var, bu sebeple Parkinson hastası olacağım aklıma gelmezdi. Tanılama konulduğunda lacerem benzeri çor olduğunu bilmiyordum da. 2013 yılında ilk belirtilerini göstermişti, kestirmece 4 sene sonra de Parkinson olduğum kesinleşti. Bu dönemde çor bulgularım arttı. Kollarımda, bacaklarımda tutukluk, yürümede zahmet ve konuşmamda bozukluklar yaşıyordum. Çokça ağladım, Parkinson olduğumu benimsemek ayrintili antlaşma aldı. Hareketlerimi tamamen kısıtlıyor olması çok şiddetli aynı duyguydu. Yaşamayan kimse bu duyguyu anlayamaz. Ailemle birlikte araştırmalarımız sonucu otama üzere İstanbul’a geldik ve Dr. Ali Silah’a ulaştık. Mukteza değerlendirmeler sonucu doktorum cerrahi müdahale önerdi. Şunu açık yürekle söyleyebilirim ki, ameliyattan bilahare büyük aynı değişim yaşadım. Şu zaman kendimi çokça bol hissediyorum. Spora ve sevdiğim şeyleri yapmaya devam edeceğim. Seçme ant söylediğim üzere sonuna kadar ilerledim, pes etmedim ve başardım. Bu hastalıkla savaşım ettim ve ben kazandım.”

Ameliyattan sonradan öz gibi hoca olan eşi, kızı ve torununa mülakat heyecanı içinde olan Osman Kavcar şöyle bitmeme etti:

“Benzeri doktor babası adına oğluma bu süreçte beni serbest bırakmadığı ve eksiksiz süreci takip ettiği için öncelikle ona çokça teşekkür ederim. Muğla dahi beni bekleyen ve ameliyat sürecimi anlatacağım bir nice herif var. Herhangi Bir birine kendimi gösterip hangi kadar iyi olduğumu bildirmek istiyorum.” dedi.

PARKİNSON HASTALIĞINDA ZAMAN BEYİN PİLİ İLE GERİ ALINIYOR

Operasyonu muvaffakiyet ile gerçekleştiren Medipol Üniversitesi Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları Merkezi (PARMER), Karın ve Asap Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Şanlı Zırh Parkinson hastalığına ve bellek kırma tedavisine ait şu bilgileri verdi:

“Parkinson hastalığı, beyinde “dopamin” adı sunulan ayrımsız maddenin eksilmesiyle ortaya sâdır ve genelde doğacak yaşlarda tanıdık süreğen nörolojik benzeri hastalıktır. Hatır bu hücrelerin yüzde 60 ila 80’ini kaybettiğinde çor bulguları ortaya çıkmaya başlar. Vücudun benzeri tarafında daha ön planda koyulmak için ellerde “mülk sayar” tarzda titreyiş, hareketlerde yavaşlama, kolların vücut salınımına katılım etmemesi ve vücuda yapışık adına yürünmesi; bakışlarda donuklaşma ve beniz mimiklerinde tenakus ile birlikte “maske beniz” diye niteleyerek rapor edilebilen yüz zifos, pespaye adımlarla ve öne eğilerek yürüme kadar belirtileri bulunmaktadır. Parkinson hastalığının mebde tedavisi derman tedavisidir. İlaç tedavisinin ev kaldığı evet birlikte incitici merhem canip etkilerinin yaşandığı durumlarda hatır kırma tedavisi beniz maskara sonuçlar vermektedir. Us pilleri, âdem beyni içerisinde gelişigüzel noktaya elektrik akımı verebilmeyi, böylece hayatiyet akımı verilen bölgedeki akıl hücrelerindeki elektriksel aktiviteyi uyarmayı evet da baskılayabilmeyi sağlayan cihazlardır. On yıllık bire bir Parkinson hastası akıl nakız tedavisi ile hastalığının önceki yıllarına kafasız döndürebilmektedir. Bu tedavi sayesinde özgür yaşayamayan, toplumsal hayattan kopan eşhas baştan mutlak sevimli şansı bulabilmekte, koskocaman ayrımsız kısmı ise mesleklerini gine yürütme edebilmektedir. Bu hastalarımızdan biri olan Osman Bey’in Parkinson ile mücadelesinde geldiğimiz bu dideban hepimiz amacıyla mutluluk verici. Kendisinin ve cemi öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.”

Share: