Parmağı koptuktan 8 saat sonra hastaneye revan işçinin parmağı kurtarıldı

Parmağı koptuktan 8 saat bilahare hastaneye giden işçinin parmağı kurtarıldı

Kopan başparmağı namına dikildi

SAMSUN – Endüstri sektöründe çalışan gencin geçirdiği ilçe sonucu sol el başparmağı koptu. 8 saat geçmesine rağmen gencin kopan parmağı vücudunun tıpkısı bambaşka yerinden alınan huy ile mikroskop altında adına dikildi.

Samsun’birlikte parmağı kopan 23 yaşındaki Şinasi Yüksel, VM Medical Otopark Samsun Hastanesi’nde liyakatli operasyon geçirdi. 4 saat süren ameliyatla Ortopedi ve Travmatoloji Opr. Dr. Atakan Telatar marifetiyle parmağı yerine dikilen Yüksel, 2 ay bilahare günce yaşamında yaptığı umum fonksiyonlarına yeniden kavuşabilecek.

“Dokuları tekerlek tekerlek mikroskop altında dikmemiz gerekti”

Ameliyatta hastanın tortu olan sinirlerini, tendonlarını ve engel gören kemiği onardığını belirten Ortopedi ve Travmatoloji Opr. Dr. Atakan Telatar, “Sanayide müteharrik işçilerimizin sıkça karşılaştığı doğrudan kesik şeklinde yaralanma türüdür bu vakamız. Bu konuda umum cerrahları, konuya bent duyan plastik cerrahlar ve biz ortopedistler hastalarımıza koruyucu olmaya çalışıyoruz. Hastamızın de parmağında tortu olan sinirleri, tendonları ve kemiğini onardık. Hastamız kısaca adına 1,5-2 kamer sonra ahali fonksiyonlarını günlük yaşantısında ağırlık yaşamadan kullanabilecek. 3,5-4 saat süren bire bir faaliyetler yaptık. Kemik, sinir ve tendonlarını onardık. Değişik ekşimik olan bilcümle belli belirsiz dokuları teker teker mikroskop altında dikmemiz gerekti. Hastamızın bambaşka benzeri yerinden yaradılış alarak tedavisini gerçekleştirdik” dedi.

“Hocamızın soğukkanlılığıyla yaptığı tedavi yardımıyla parmağım şu zaman yerinde”

Züğürt Şinasi Yüksel, “Format biraz kilolu olduğu amacıyla insanlar önceki anda korkup müdahale edemedi. Sonrasında sağ olsun Atakan hocamızla karşılaştık. Onun yaptığı amal sonucunda çok şükür parmağımı kurtarabildik. Soğukkanlılığıyla yaptığı tedavi yardımıyla parmağım şu zaman durumunda. Şu anda mebzul hissediyorum. 1,5 kamer içre belki de ağrılarım henüz beş altı olabilir diye düşünüyorum. Zira ameliyat sonrası ağrılar beklediğimden haddinden fazla daha azdı. İyi benzeri cerrahi müdahale geçirdim. Parmağım kopmuştu ve olayın şokuyla üstünden 8,5 saat geçmişti. Tıpkı balkı, ızdırap her madde hissetmiyordum o anda zaten. Geldiğimiz anda hocamız fazla bekletmeden aracısız ameliyata aldı” şeklinde konuştu.

Share: