Pazarcık esnafı, gökçe yazın ensiz dışındaki hemşehrilerinin yolunu gözlüyor

Kahramanmaraş’ın 69 bin nüfuslu Pazarcık ilçesinde, yaz mevsiminde yetersiz dışından gelen gurbetçiler nüfusu ikiye katlarken, çarşı ve pazarlarda bile ruh yaşanıyor.

Başta Almanya başlamak amacıyla İtalya, Kanada, Amerika Mürekkep Devletleri, Avustralya ve İsviçre’dahi diri Pazarcıklılar, yaz aylarını yıl boyu hasretini çektikleri memleketlerinde geçiriyor.

Kış aylarında 69 bin olan ilçenin nüfusu, yaz aylarında gelen gurbetçilerle nazik oranda artıyor. Kentte yaz aylarında yoğunlaşan trafikte ecnebi plakalı araçlar dikkati çekerken, çarşı pazardaki canlılık ise esnafın yüzünü güldürüyor.

Genellikle çerez, dolmalık, salça, kuru meyve, ilkbahar ve tarhana çorbası ihtiyaçlarını kaymakamlık esnafından karşılayan gurbetçiler, site ekonomisine dahi yüce katkı sunuyor.

Pazarcık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Komutan Yardımcısı Mehmet Müşkül Atmaca, AA muhabirine, yaz aylarında memleketlerine mevrut gurbetçilerin ilçe ekonomisine ve esnafa balaban ulama sunduğunu söyledi.

Caddelerde dolaşan yabancı plakalı otomobiller, mağazalardan alışveriş yapanlar ve değişik aktivitelerde kâin gurbetçilerle ilçede hareketlik yaşandığını anlatan Atmaca, şunları kaydetti:

“Gelişigüzel esnaf coşkuyla yazı bekliyor. Zira literatür Pazarcık alelacayip insanlarla karşılaşıyor. Çetin ayrımsız gurbetçimiz var. Dünyanın seçkin yerinden gurbetçilerimiz geliyor, bütünü birlikte Pazarcık sevdalısı. Şu zaman Pazarcık’ta 70-80 bin civarında gurbetçinin olduğunu söyleyebilirim. Elbette bu esnafa de yansıyor. Esnaf okkalı, ateşli günler geçiyor. Gurbetçiler burada az dışına götüreceği eşyaları tedbir ediyor. Yani seçme şekilde temas esnafa doğrudan evet da dolaylı adına çok evire çevire katkıda bulunuyorlar. Kış mevsiminde yalnız başına yeten tıpkı Pazarcık, yaz mevsiminde gurbetçilerin de gelmesiyle alelacayip oluyor.”

“Pazarcık’ta aksata yaparak ekonomisine birlikte yardım sağlıyoruz”

İlçede esnaflık yapan Mahmut Çetince Akkuş, gurbetçilerin gelişiyle aksiyon yoğunluğunda yüzdelik 100 artış olduğunu aktararak, memleket özlemiyle ilçeye gelen Pazarcıklılara genişlik bol hizmeti vermeye çalıştıklarını söyledi.

Atmaca, “Elverişsiz dışından mevrut vatandaşlarımızdan Allah razı olsun, bize haddinden fazla şişman faydaları oluyor. Onlara çok teşekkürname ederim, salim olsunlar, var olsunlar. Bütün mutlu, dizge bayındır, hepsine teşekkür ediyorum.” dedi.

Almanya’dan gelen Görüntü Alp, ailesiyle 1 yaşında gittiği Almanya’de mufassal yıllar havaalanında saymanlık şirketinde çalıştığını söyledi.

Çocukluğu bir zamanlar Pazarcık’a gelemediğini, demincek ise kişi çocukları üzere seçme yıl memleketine geldiğini anlatan Yiğit, “Çocuklarım akrabalarını, teyzelerini, amcalarını tanısın, atalarını, vatanlarını, milletlerini unutmasın diye niteleyerek seçkin yıl geliyoruz. Genellikle çerez, dolmalık, salça, kuru ürün, baharatlar, tarhana çorbası kadar ürünlerden alışverişimizi yapıyoruz, Almanya’evet götürüyoruz.” diye konuştu.

İtalya’nın Milano kentinden gelen Recep Canlı bile tahminî 20 yıldır İtalya’de yaşadığını, her yıl ailesi ile Türkiye’ye geldiğini belirtti.

Pazarcık’ta aksata yaparak ilçenin ekonomisine katkıda bulunduklarını vurgulayan Tüvana, “Memleketimizi özlüyoruz. Pazarcık’ı açıktan gevşemek kurum donör. Pazarcık’ta alışveriş yaparak ekonomisine de ulama sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: