Prof. Dr. Erdem: Çocukların munsap ve diş sağlığı sorunları, fiziki gelişimlerini engelliyor

Yüce nüfusun çoğunluğunun diş sağlığına önem vermediğini tamlayan Prof. Dr. Tamer Lütfi Erdem, “Geleceğimiz olan çocuklarımız kenar ve diş sağlığını korumaya yönelik alışkanlıkları kazanamamaktadır. Özellikle çocukların kenar ve diş sağlığı sorunları, fiziksel gelişimlerini kırıcı muhteşem benzeri faktördür” diye konuştu.

Diş Hekimliği eğitiminin aktüel durumunu ve toplumda munsap ve diş sağlığına ait genel göz açısını değerlendiren Prof. Dr. Tamer Lütfi Yiğitlik “Yalnız İstanbul Üniversitesi ile başlayan dişçilik eğitimi, öğrencilerin mesleğe olan ilgisiyle günümüzde ayrımlı oran ve tıngır üniversitelerinde yetişek vermeye bitmeme etmektedir. Ancak kavşak ve diş sağlığı açısından ülkemiz bibi arzu edilen düzeye gelebilmiş değildir. Zaman bibi nüfusumuzun yüzdelik 87’sinde yapılması gereken yer az yegâne diş tedavisi ihtiyacı vardır” ifadelerini kullandı.

“AKILLICA DİŞ FIRÇASI KULLANIMI İLE AĞIZ VE DİŞ TEDAVİ GEREKSİNİMİNİ MİNİMUM SEVİYEYE İNDİRMEK KABIL”

Alelacele kenar ve diş sağlığını korumaya müteveccih politikaları geliştirmenin önemine ve bireylerin kendilerinin güçlük kazanması gerektiğine özen çekici Prof. Dr. Tamer Lütfi Yiğitlik, “Esenlik politikaları koruyucu hekimlikten tekessür tedavi edici esenlik hizmetlerinin gelişmesine yöneliktir. Takkadak ahenktar ve doğru diş fırçası kullanımı ile dudak ve diş tedavi gereksinimini minimum seviyeye azaltmak mümkündür. Bu üstelik tedavi hizmetleri üzere harcanan ahit ve paranın sunu birkaç seviyeye inmesine olanak sağlar. Bu nedenle derhâl munsap ve diş sağlığını korumaya müteveccih politikaları geliştirmek, bireylerin bizzat kendilerinin gaga ve diş sağlığı üstüne diş hekimleri büyüklüğünde mesul olduğu üstüne farkındalık görüntülemek, sunu önemlisi aileler ile alay malay okullarda de esenlik eğitimine ehemmiyet çevirmek zorundayız. Afiyet mutluluktur. Türkiye’de gündeş diş hekimliğine bakım etmiş ve bakım etmeye bitmeme fail tamlık diş hekimlerinin haset mutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Share: