Prof. Dr. İlhan: “Maksat, Kutsi ve Melik İlhan gemilerinin, Abdülhamid Konak gemimiz ile alay malay Kıbrıs’ın yanı başında fariza yapacak olması çokça…

Prof. Dr. İlhan: “Misyon, Lahut ve Kağan İlhan gemilerinin, Abdülhamid Eğlek gemimiz ile alay malay Kıbrıs’ın yanı başında görev yapacak olması çok nadir”

ANKARA – Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Kıbrıs’taki birçok şehidin simge isimlerinden 3’ü olan; Meram İlhan, Kutsi İlhan ve Kağan İlhan isimlerinin bu gemilere bırakılmış olması ve amma velakin Kıbrıs’ın yanı başındaki kontrol bölgesinde Abdülhamid Han gemimiz ile birlikte fariza yapacak olması bizler üzere çok çokça nadir” dedi.

21 Meyan 1963 tarihi, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üzere sunu ibret günlerden biriydi. EOKA örgütü yerine bilinen Küçük Asya çetesi, Kıbrıslı Türkleri adadan hazfetmek ve Enosis ülküsünü akdetmek üzere kanlı saldırılarını düzenledi. O dönemde Kıbrıs’ta bulunan askeri hastanenin yöneticiliğini özne ve o antlaşma binbaşı rütbesinde olan zor Doktor Tuğgeneral Nihat İlhan’ın küvette kurşuna dizilen üç çocuğu ve eşi, yüzlerce günahsız sivilin katledildiği bu saldırıların yeryüzü akılda kalanıydı. Tarihe “Kanlı Noel” adına geçen bu olayın öncü isimlerinden olan Erek İlhan, Şerif İlhan ve Hakan İlhan’ın adları Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığı eliyle tetebbu bindi gemilerine verilmişti. Kıbrıs şehidi 3 kardeşin isimlerini taşıyan gemiler Türkiye’nin 4’üncü tetkik gemisi olan Abdülhamid Konak’a refakat etmek için göreve imdi. Kasıt, Mübarek ve Hakan İlhan’ın kardeşleri Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ise duygularını İhlas Olgun Ajansı muhabirine anlattı.

“Gemilerin içerisinde 3 abimin ve Sahavet annenin fotoğrafları meydan alıyor”

Üç ağabeyi Kıbrıs’taki Kanlı Noel olaylarında Rum EOKA terör örgütü vasıtasıyla martir edilen Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Melih Han Âlim beni aramıştı. ‘Hocam biz hakeza benzeri düşünceye sahibiz’ demişti. ‘Sağ olun, Tanrı razı olsun’ demiştim. Beribenzer bizim için çok bulunmaz. 3 ağabeyimizin Misyon İlhan, Kutsal İlhan, Melik İlhan isimlerini ayrı ayrı 3 destek gemisine vereceğiz diye niteleyerek söylemişti. Ego çokça mutlu oldum. Filyos’a gittim, oğlum ile bu arada gittik ve gemileri dolaştık. Her 3 geminin bile içerisinde 3 abimin ve Kıbrıs’taki 1963’teki Kanlı Noel olaylarının, onların şehadetlerinin öyküsü, Ahilik annemin fotoğrafları kayran alıyor. Başkaca gemi kaptanları ve gemide çalışan arkadaşlarımız ile konuştuklarımızda, kâffesi kendilerinin manevi iklimi çokça faziletli bir ortamda olduklarını ve bunun gereğini yapacaklarını söylemişlerdi. Hepsinin yolları yalınlık olsun” ifadelerini kullandı.

“Abdülhamid Eğlek gemisine Murat İlhan, Kutsal İlhan ve Kağan İlhan gemilerinin zevcelik edecek olması düpedüz bizi çokça onurlandırdı”

Ağabeylerinin ismini haiz 3 geminin Türkiye’nin yıpranmamış araştırma gemisi Abdülhamid Eğlek’a refakat etmesinden şişman tıpkı gelgel duyduklarının da altını çizen Prof. Dr. İlhan, “Abdülhamid Eğlek araştırı gemimizin, yeryüzü şişman tetebbu gemimizin, hem üstelik Kıbrıs’ın dakikasında yanı başında görev yapacak olması, buna birlikte 3 geminin vehleten; Gaye İlhan, Kutsal İlhan ve Hakan İlhan gemilerinin zevcelik edecek olması düpedüz bizi çokça onurlandırdı. Haddizatında hemen bizi değil birlik Türk halkını onurlandırdığı düşüncesindeyim. Gaye, Mukaddes ve Melik ağabeylerim ve anneleri Cömertlik asıl Kıbrıs’taki Türklerin dirlik mücadelesinde gizlendikleri banyo küvetinde, Anadolu EOKA’cı katiller vasıtasıyla acımasızca şehit edilen, o gece kendileri ile alay malay 200’den fazla Türk vatandaşının de martir edildiği benzeri sürecin temsilcileri aslında. Bu nedenle bu 3 ismin, özellikle da Gökçe Vatan’üstelik doğalgaz aramada çalışacak, yani barışsever amaçlar amacıyla çalışacak 3 gemimize verilmesi, Abdülhamid Eğlek gemimize taraftarlık yapacak olmaları bizim üzere çok çok kıymetli diye niteleyerek düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“O tün başlayan katliamlar, bütün adaya yayıldı”

Kanlı Noel olarak tanıdık Küçük Asya EOKA terör örgütünün Türklere müteveccih kırım yaptığı olayı birlikte anımsatan Prof. Dr. İlhan, “1963 Kanlı Noel’bile 23-24 Fasıla’ta, Kerem asıl, Maksat, Lahut ve Kağan ağabeylerim ile gelişigüzel 200’den fazla Kıbrıs Irlamak martir edildi. O tün başlayan katliamlar, bütün adaya yayıldı. Rum EOKA’cı teröristler vasıtasıyla düzenlenen kendisine yapılan bu katliamın asıl amacı, Türklerin adadaki varlıklarına serencam vermekti. Biliyorsunuz kimileri tehi hazırda birleşmekten bahsediyor. Ama bunun imkansız olduğunu 1963’teki ve takibinde 1974’e kadar olan süreçteki davranışlar yıldızlı olarak göstermiştir. Bu nedenle bu katliamın, Kıbrıs’taki birçok şehidin öncü isimlerinden 3’ü olan; Garaz İlhan, Mukaddes İlhan ve Hakan İlhan isimlerinin bu gemilere verilmiş olması ve bununla birlikte Kıbrıs’ın yanı başındaki kontrol bölgesinde Abdülhamid Konak gemimiz ile gelişigüzel fariza yapacak olması bizler için çokça haddinden fazla eşsiz” açıklamasında bulundu.Share: