Prof. Dr. Özatik: “Domuzdan insana ruh nakli rutine girince bir nice sökel onma bulabilecek”

Prof. Dr. Özatik: “Domuzdan insana ihtisas nakli rutine girince birçok marazlı iflah bulabilecek”

Türk Duygu ve Soy Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Büyük Özatik:

“Bu haberle çokça heyecanlandık, gelecekte balaban tıpkı imge adına görüyoruz, rutine girdiğinde bir nice hastamıza şifa sağlayabilecek”

“2022 yılının geçmiş 10 ayında Türkiye’dahi bin 266 skor us ölümü belirleme edildi, bunların ne yazık ki 222’sinin organı bağışlandı”

Türk Ruh ve Soy Cerrahisi Derneği ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kürşat Bozkurt:

“Kongrede kalpten başlayarak soy cerrahisine büyüklüğünde mütehammil çokça yenilikleri konuşuyoruz”

Domuzdan insana önceki önsezi naklini eden Maryland Üniversitesi Hastanesi’nden Prof. Dr. Muhammad Mohiuddin:

“Verici olan canlının süresince insana dokuncalı olabilecek bilcümle genler çıkarılıyor, ayıklanıyor ve insana makul genler ekleniyor”

“Üzerinde elan birlikte çalışıldığı takdirde insanlara örgen bulabilmek amacıyla koskocaman mütenavip benzeri kök çıkabilecektir, bir iki yıl kadar süre geçebilir amma umutlu olduğumuzu söyleyebilirim”

“Fiyatlı tıpkı deney, hastaneye 1.5 milyon dolarlık maliyeti vardı”

ANTALYA Türk Kalp ve Yaradılış Cerrahisi Derneği Umumi Heyet Üyesi Prof. Dr. Mehmet Uca Özatik, 2022 yılının geçmiş aylarında ÇAKER’de domuzdan insana önsezi nakli yapılmasının kendilerini kovid aşısının bulunması büyüklüğünde heyecanlandırdığını belirterek, “Gelecekte biz bunu iri bir umut adına görüyoruz, rutine girdiğinde birçok hastamıza iflah sağlayabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Türk Ruh ve Soy Cerrahisi Derneği 17. Millî Kongresi, Antalya’nın Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelde gerçekleştirildi. 3 bin 300’ün üstünde hekim, bacı ve perfüzyonistin katılımı ile düzenlenen kongrede, 14 ayrı salonda, 208 ayrı oturum, 386 sözel beyanat ve 276 e-poster düzlük aldı. Kongrede, ihtisas ve soy cerrahisindeki çokça yüce ve rabıt çekici konuların birlikte, olgular eşliğinde sık karşılaşılan problemlere ve hastalıklara yaklaşım ile gelişigüzel tıptaki yıpranmamış gelişmeler gözden geçirilirken, dünyadaki duygu ve huy cerrahisindeki son gelişmeler, programın temel başlıklarını oluşturdu.

Kurultay bünyesinde düzenlenen toplantıda konuşan Türk Ruh ve Damar Cerrahisi Derneği ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kürşat Bozkurt, kovid döneminde yapılan sayısal toplantının arkası sıra, bozuk günlerdeki kadar vahim katılımlı bilimsel değeri yüksek toplantıları ayrımsız daha yapamayacaklarını düşündüklerini söyledi. Fakat beklediklerinin birlik bilakis 17. Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Kongresi’ni Türkiye’nin sunu balaban katılımlı tıp kongresi namına gerçekleştirdiklerini tabir eden Bozkurt, “3 bin 300’e mümasil katılımcıyla 14 salonda kongremizi yapıyoruz. Bu kongrede genel yerine tıptaki bilcümle yenilikleri konuşuyoruz. Kalpten başlayarak huy cerrahisine büyüklüğünde mütehammil haddinden fazla yenilikleri konuşuyoruz. Kongremizin bildirme zer konuğu BENDE’den gelen Prof. Dr. Muhammad M. Mohiuddın’di. Kendisi bize sunumlarla deneyimlerini aktardı” dedi.

Türk Önsezi ve Yaradılış Cerrahisi Derneği ve Kongre Genel Sekreteri Doç. Dr. Amaç Özden, 4 sene sonradan yeniden ayrımsız araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, gündemlerinin çok değişmediğini, temelde bire bir konuların tartışılmaya devam ettiğini anlatım etti.

“Uzuv bağışında ayrımsız hassasiyet yok”

Türk Ruh ve Huy Cerrahisi Derneği Umumi Heyet Üyesi Prof. Dr. Mehmet Uca Özatik, kongrenin ana konularından birinin kalp nakli ve buna müteveccih alternatifler olduğuna dikkati çekti. Kovid dönemi gelişigüzel süreci etkilediği üzere doktorların hastalara sunduğu hizmeti de etkilediğini anlatım eden Özatik, “Önsezi hastalıkları ana adına ivedi ve önceliği olan hastalıklardır. Ayrımsız takım rutin ameliyatlarımızı yürütebildik amma bire bir hastalanmış grubu var ki onlar üstüne ağır bir şekilde biilaç kaldık. Onlar önsezi yetmezliği hastalarıdır. İleri merhale duygu yetmezliği hastalarının bildirme her otama yöntemi ruh nakli ameliyatıdır. Önsezi nakli ameliyatlarında biz hangi efsus kim us ölümü gerçekleşmiş vericiye ihtiyaç duyuyoruz. Kovid döneminde umumi adına verici üstüne kısıtlı sayıda donör ile bu ameliyatları gerçekleştiriyorduk. Almanak 85-90 civarında hastamıza vericiden aldığımız kalpleri naklederek iflah verebiliyorduk. Kovid döneminde bu kopya 15-20’ye büyüklüğünde indi. Donör sayısında bati eksilme oldu. Türk toplumu müzaheret üstüne çok kırılan. Görüngü aza bağışına geldiği ahit bire bir hassasiyeti göremiyoruz” diye konuştu.

“Heyecanlandık”

2022 yılının evvel 10 ayında Türkiye’birlikte bin 266 skor us ölümünün belirleme edildiğini nâkil Özatik, “Bunların ne efsus ki bin 44’ünün ailesi uzuv bağışında bulunamadı. Fakat 222’sinin organı bağışlandı. Tıbbi nedenlerle biz elhak yüzde 10 veya 15’ini kullanabiliyoruz. Ancak 15-20 hastaya hal üretebilmişiz. Ülkemizde çokça ileri düzeyde dünyayla rakiplik edecek hastanelerimiz var. Hizmet veren hekimlerimiz, ekiplerimiz var. Afiyet Bakanlığı eliyle tek vasıtasız düzenlenen akıbet aşama hakkaniyetli, adaletli, sadece tıbbi önceliği önceleyen tıpkı sistemimiz var. Ama bizim sunma şişman ihtiyacımız aza vericisidir. Bu süreçte 2022 yılının önceki aylarında ABD’dahi domuzdan insana kalp nakli, his yetmezliği ile uğraşan hekimleri biz kovid aşısının bulunması kadar heyecanlandırdı. Hastalarımızla pinti temas kuruyoruz, o çaresizliği görüyoruz. Hekimiz çözüm yayımlamak istiyoruz. Bu haberle çok heyecanlandık. Gelecekte biz bunu nazik bire bir imge kendisine görüyoruz. Rutine girdiğinde birçok hastamıza felah sağlayabileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Türkiye bu yolda olacaktır”

Kurultay Aranjman Yerleşmiş Üyesi Prof. Dr. Ümit Kervan, bire bir eksantrik canlıdan eksantrik tıpkı canlıya organ nakli yapılmasına xenotransplantasyon adı verildiğini söyledi. Bu yılın başında MEMLUK’birlikte Mohiuddin yoluyla dünyada ilk defa domuzdan insana kalp nakli (xenotransplantasyon) yapıldığını nâkil Kervan, “Kısaca 30 yıldır bu işle uğraşıyor. Daha evvel domuzdan şempanze ve babunlara yaptığı nakiller başarıyla sonuçlanınca ABD’birlikte bu konuda domuzdan insana nakil yapılabilmesi için izin almıştır. Kudretli aktarım gerçekleştirdiler. 100’ün üzerinde çalışmaları var. Ekibinin dünyada en uzun bire bir canlıdan eksantrik benzeri canlıya yapılan his nakliyle hararetli serisi var. Bu konudaki tecrübeleri çokça çok. Cemiyet adına iletişime geçtiğimizde Türkiye’ye gelmekten ve tecrübelerini aktarmaktan mutlu olacağını iletti. Değme defasında pir ibret anlattı. Kurultay aralarında tecrübelerini arkadaşlarımızla paylaştı. İleri yıllarda Türkiye’nin da bu yolda olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

“İnsana zararlı bütün genler çıkarılıyor”

Maryland Üniversitesi Hastanesi’nden Prof. Dr. Muhammad Mohiuddin, herkesin ihtiyacını karşılayacak kadar bir organı aktarım edebilecek aynı durumda olmadıklarını söyledi. Elden ihtisas üzere değil farklı organların nakli için bekleme listesinde bulunan hastaların nakil gerçekleşmeden listede hayatını kaybedebileceğini rapor fail Mohiuddin, “Örgen bulunamaması dolayısıyla neredeyse temas 8 dakikada aynı hastayı bu şekilde kaybediyoruz. Muhtelif almaşık yollar var, yapay kalp, mekanik cihazlar bunlardan benzeri tanesidir. Ruh yetiştirme bunlardan biri. Tığ buna arttırma bire bir mütenavip formül düşündük ve koca dışı organizmalardan alınabilen kalbin kullanılması şekliydi. Domuzdan elde edilen kalbin kullanılması son mütenavip çözümdü. Burada kalbi olduğu kabil kullanmıyoruz benzeri mızıka kalıtım bilimi değişiklikler yapıyoruz. Donör olan canlının içindeki insana zararlı olabilecek bütün genler çıkarılıyor, ayıklanıyor ve insana akla yatkın genler ekleniyor. Olduğu gibi özgün haliyle hınzır organı eskimemiş modifiye edilmiş tıpkı uzuv intişar oluyor. İnsan vücudu eliyle kabul edilebilir bire bir uzuv elde edilmiş oluyor. Bu şekilde evvel organ nakli gerçekleştirildi. Esasta yıllardır yaptığımız bir nakil işlemiydi bu. Domuzdan gerekli kalıtım bilimi tadilat yapılarak babunlara çok sayıda nakil işlemi gerçekleştirdik. Ancak domuzdan insana evvel nakli gerçekleştirdik. Azrail olan insan haddinden fazla hasta durumdaydı, daha çok adam kalbi kabul olmuyordu. Uygulamayla ilişik kudretli veriler varsa görgül tıpkı işlemle evet üstelik ilaca cevaz verebiliyorlar. Biz dahi bundan istifade ettik” dedi.

“1-2 sene geçebilir amma ümitliyiz”

Domuzdan insana his naklinin 7 Ocak tarihinde gerçekleştiğini hatırlatan Mohiuddin, “İlgili idarelerin izniyle cereyan ettik, insana evvel nakli yaptık. İnsandan alınan kalple aktarım yapılamayacak tıpkısı hastaya bu nakli yaptık. Yaptığımız nakil olmasaydı hastanın ömründe tıpkı sürme olmayacaktı. Bu durumu açıklayarak hastandan izni aldık, tıpkısı zamanda ilgilendiren ruhsatlandırma kurumuna başvuru yaptık, ait izni aldık. Bu izni alabilmek amacıyla efsanevi deneylerinden elde ettiğimiz sonuçları gösterdik. Bu çözümün uygulanabilir bir hal olduğu noktasında ait idareyi inandırma ettik. Pahalı benzeri deney 1.5 milyon dolarlık maliyeti vardı hastaneye. 7 Aile’ta operasyonu gerçekleştirdik. Naklin arkası sıra geçmiş 50 çevrim dolgunca gitti hastalanmış amacıyla belirli enfeksiyon ve bire bir topluluk hastalıklarla karşılaştık. Buda zaten hastanın durumunun hastalıklı düşmesinden kaynaklanıyordu. İlk 50 günde çözümün mebzul çalıştığını söyleyebiliriz. 50. günün arkası sıra kalpte aynı bando işlev kayıpları başladı. 10 dönem boyunca mütenevvi kurtarma çabalarında bulunduk. 10 dönme sürenin peşi sıra kalbin fonksiyonunda bire bir iyileşme olamayacağını anladık. Hastanın ailesine üstelik danıştık, prosedürü durdurmamızı söylediler ve işlemi durdurduk. Marazlı nakili arkasından 60 dönüş hayatta kaldı. Bu derece nazik çaplı aynı organ aktarımı amacıyla şu anne büyüklüğünde elde edilmiş arz tafsilatlı sağlıklı kalım değerini yakaladığımızı söyleyebiliriz. Balaban tıpkı başarıdır bu, üstünde henüz da çalışılacaktır. Üzerinde daha birlikte çalışıldığı takdirde insanlara aza bulabilmek üzere eke alternatif benzeri ana çıkabilecektir. birkaç sene büyüklüğünde müddet geçebilir ama ümitli olduğumuzu söyleyebilirim” açıklamasında bulundu.

“İyi bire bir hastayla, henüz iyi serencam alabiliriz”

Nakil yapılan hastanın vücudunun algın düşmesinin süreçte liyakatsiz olunmasının sunma mehabetli nedenlerinden biri olduğuna değinen Mohiuddin, “Hastanın muafiyet sistemini baskılayıcı kullandığımız ilaçları nakil sonrasında bazılarını, kullanılması gerekenleri yenmek zorunda kaldık. Rahatsız elhak zayıftı ve bunları kaldıramayacaktı. Hastanın enfeksiyona yakalanmasına ve kalbin durumunun kötüleşmesine amil olabilir. Hayvan deneylerinden mukavim çokça molekül öğrendik. Bunlar âdem çalışmalarına mum tutuyorlar. Tespit ettiğimiz birkaç amil var haddizatında. Bir ahir denememizde, dokunaklı sonuçlara kere açtığını düşündüğümüz işlemleri tekrarlamamaya, bazılarında uymazlık yapmaya çalışacağız. Bu hastamız kadar algın sakıt değil, biraz henüz durumu mebzul tıpkı hastayla tıpkısı dahaki sefere nakli yapmayı istiyoruz. Henüz dolgunca ayrımsız hastayla başarılı olacağımızı düşünüyoruz” dedi.

“1-2 yıl içre henüz çok nakil görülecek”

“5-10 sene ortamında hayvandan insana nakil daha rutin tıpkı ayla gelebilir mi” şeklindeki soruya ise Mohiuddin, “Umudumuz bu şekilde hassaten sizin verdiğiniz devir zarfından elan er olabilme ihtimali üstelik var. Hastalardan ve yakınlarından mesajlar alıyorum. Kendilerinin nakil amacıyla fahri olduğunu bildiriyorlar. Üstümüzde tıpkısı takı var. Hayvan deneyleri bu gereklilikleri karşılayabilme namına yapıldı. Imdi uygulamanın henüz birlikte ivinti kazanacağını düşünüyorum. Benzeri ila iki yıl süresince henüz çok nakil göreceksiniz” yanıtını verdi.

“Domuz daha güdük sürede büyüyor”

Mohiuddin, illet tıpkı başka hayvanın değil birlikte domuzun kalbinin kullanılmasını ise şöyle açıkladı: “Babun, şempanze kadar hayvanlar insana mail amma aynı babunun yetişkinin boyutlarına ulaşması 20 sene sürüyor. Türlü hastalıkların üstelik bulaşma riski var. Sair etken dahi üreme süresinin detaylı olması. Doğan bir yavrunun tahaccüm süresi 20 yılı bulabiliyor. Buna cebin domuzlar aynı seferde 10 yavru ve tıpkı sene ortamında yetişebiliyorlar. Örneğin alıcımız tıpkısı yaşındaki hayvandan alınan kalbi kullandı. 20 sene ve 1 sene kabil tıpkısı ayırt var arada. Hınzır genomu iyi biliniyor. İnsana kötülük verecek genleri ayıklayabiliyoruz.”

“Rutine dönüşürse maliyeti düşecektir”

İlk pratikte maliyetin çokça yüksek olduğuna değinen Mohiuddin, “Rutine dönüşürse maliyeti bile düşecektir. İnsandan insana aktarım maliyeti seviyesinde kalacaktır. KUL için orada sigorta şirketlerini bunu sigorta kapsamına almak üzere ikna print oluyor. Yetiştirilen ayrımsız domuz değişik farklı alıcılara örgen sağlıyor olacak. Bu prosedür rutin ayla geldiği antlaşma ayrıksı ülkelerde da uygulanıyor olacak. Türkiye’nin aktarım üzerine işlek ayrımsız geçmişi olduğunu biliyoruz. Türkiye ile işbirliği zarfında bulunmaktan mutluyuz. Türkiye’de bu alanda muktezi ilerlemenin sağlanması amacıyla çalışmalarımız bitmeme edeceğiz” ifadelerine meydan verdi.

“Dini açıdan konuşuldu”

Domuzdan naklin çabucak Müslümanlar değil, Museviler yoluyla dahi yakından takip edildiğini rapor fail Mohiuddin, “Hem Musevi hem Mutekit derneklerden bana çokça danışıldı. ve uzuv naklini düşündüğümüzde bu anlamda konuyu bahsetmek amacıyla inanç önderleri aracılığıyla davet edildik, görüşmelerde bulunduk. Ortaya sâdır tıpkı uzlaşma var, iki heybetli etmen; bunlardan biri yapılanın âdem hayatı açısından tehlikesiz olmalı, ikincisi yapılan prosedür koca hayatına beis vermemelidir. Bu iki kritere bakıyor akide önderleri. Mıhlı tıpkı kişiye bunu bir yeğleme namına sunsanız belki ‘hayır’ diyebilir. Amma alternatifi kalmayan, akıbet tıpkı hal şansı karşısına sâdır kişiye ise sorulduğunda ego buna ‘hayır’ diyeceğini sanmıyorum, akseptans edecektir. Bir Tane tıpkı kurumun tamamıyla herhangi bir şeyiyle karşılayabileceği çalışmalar değil. Maliyeti düzentileme oluyor sıfırdan vira etmek gerekirdi, kucak ve ineklerde deneyecek olsak. Bunun da maliyeti 2 bilyon doları bulacaktır. Yapılan bilcümle icraat alan geriye gitmiş olacaktı, bu açığı bile kapatmamız gerekirdi. Hınzır çalışılmış bir efsanevi, genetiği biliniyor. Bu bilgiye sahibiz çok hızı üreyebilen ayrımsız haddinden fazla avantajlar sunuyor” değerlendirmelerinde bulundu.

Share: