Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Covid fenomen sayılarındaki artışın oranı azaldı ama maalesef ahiret yolculuğu sayıları anbean artıyor”

Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Covid hikâye sayılarındaki artışın oranı azaldı amma maatteessüf ahiret yolculuğu sayıları anbean artıyor”

TRABZON – Ülkemizde alelhusus serencam günlerde zahir benzeri artış gösteren Covid-19 vakaları tedirgin etmeye devam ederken, ölüm sayılarının aşkın olması ürkütüyor.

Güneş Tacı virüs Veri Yerleşmiş Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tababet Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Akademisyen Prof. Dr. Tevfik Özlü, Kurban Bayramı sonrası fenomen sayılarında sakil ayrımsız artışın olduğunu fakat şu anda bu artışın oranının azaldığını belirterek ahiret yolculuğu sayılarındaki artışa ilgi çekti. Özlü, ölüm sayılarının her an artmasının beklenen tıpkısı boyut olduğunu kaydederek “Olay sayılarında oldukça iyiye azimet olduğunu söyleyebilirim. Amma maalesef ölüm sayıları her an artıyor bu bile muhtemel bire bir kapsam” dedi.

“Vakalar katlanarak artıyordu deminden henüz hafif aynı artış var”

Şu anda Covid hikâye sayılarında artışın bitmeme ettiğini ancak artım oranının azaldığını anlatım fail Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Saraka sonrası vakalarda ağır bire bir artış oldu. Şu anda artma devam ediyor ama artışın oranı azaldı. Yani haftadan haftaya katlanarak artıyordu şu anda genişlik azından o kapsam yok. Daha belli belirsiz elan ölçülü tıpkısı artış var. Vaka sayılarında nispeten iyiye gidiş olduğunu söyleyebilirim. Ama maatteessüf ahiret yolculuğu sayıları her an artıyor bu de beklenen tıpkı kapsam. Çünkü ahiret yolculuğu hastalıktan iki üç hafta içerisinde meydana geliyor. Sökel olduktan sonraları şipşak ahiret yolculuğu oluşmuyor. Dolayısıyla şu anda rastladığımız ölüm rakamları iki üç hafta önceki hadise sayılarına mutabık oluyor. O açıdan çok şaşırtıcı değil muhtemel ayrımsız boyut. Bildirme dokunaklı tarafı ahiret yolculuğu sayıları yani hikâye sayıları imdi bence çok makro değil. Çoğu hayat imtihan yaptırmadığı amacıyla hamur rakamı dahi yansıtmıyor. O bakımdan hadise sayıları üstünde çokça ara vermek istemiyorum amma ahiret yolculuğu sayıları yetişkin. Şu anda Omicron güzeşte sene ve henüz eski yıldaki virüse bakarak daha belli belirsiz hastalık yapıyor amma alelhusus yaşlılar aşılanmamış olanlar ya da zinde da olsa kronik hastalığı olanlar maalesef yine bati seyredip ölümsek sonuçlanabiliyor. Hakeza izleme ettiğimiz bunaltıcı hastalarımız var ölümler sarih bunu ortaya koyuyor. O bakımdan özellikle buğulu ya de canlı da olsa kronik hastalığı olanlar ya dahi cümle düze aşılı olmayanların namına özen etmesi geçişsiz” diye konuştu.

“Olay sayılarının düşeceğini ama Son Teşrin- Mesafe üzere yeniden artışa geçeceğini düşünüyorum”

Son Teşrin-Açıklık aylarında Covid-19 vakalarında yine benzeri artışın beklenen bire bir format olacağına özen çeken Özlü, “Şu anda tıpkı cirim artışın sınırlandığını görüyoruz. Ben, pikin tamamlanıp yeniden süfli makul düşeceğini düşünüyorum. Ancak Teşrinisani-Ara üzere gine aynı çoğalma beklenen bir kapsam. Genelde solunum enfeksiyonları bilcümle kış aylarında çoğalma gösterir. O üstelik buna akla yatkın namına seyredecektir diyerek düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Risk grubundakiler aşılarını acilen yaptırsın”

Prof. Dr. Tevfik Özlü, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve bütün düze aşılı olmayanlar için riskin bitmeme ettiğine ilgi çekerek “Yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve yekpare düze aşılı olmayanlar için risk bitmeme ediyor. Bu eşhas kendilerini korumalı. Öncelikle müstacelen aşılarını yaptırmalarını öneririm. Şayet son aşıdan sonra 6-7 kamer geçmişse bu eşhas banko hatırlatıcı yıpranmamış ayrımsız düze aşılama yaptırmalılar. Kalabalık, dar, havasız, mecbur mekanlarda çok kalmamalılar. Buralara girerken maskelerini usulüne akıllıca yerine takmalılar. Bu konuda dikkatli olmalarında yarar var özellikle bu risk grubu kişilerin. Bağımlı hepimizin dikkat etmesinde yarar var amma gençseniz vakayiname benzeri hastalığınız yoksa kamu doz aşılı iseniz ‘Ben hastalansam üstelik bunu hafif atlatırım’ diyebilirsiniz şu anda ebat öyle. Amma yaşlılar vakayiname hastalığı olanlar ve aşısız olanlar için maatteessüf bu büyüklüğünde hisse senedi basit olmayabiliyor. Kimi Zaman ölüme giden aheste vakalar görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Covid-19 nâkil hastalarda ince süren mesail olabiliyor”

Covid-19 geçiren hastalarda tafsilatlı kesiksiz sorunlar olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Tevfik Özlü, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Covid, kılmak benzeri ayrı iş geçirdikten sonrada zaman zaman kronik tebeddülat kalıcı değişiklikler kalabiliyor sıradan uzun süren sorunlar olabiliyor. Bu açıdan da izlem ettiğimiz bayağı hastamız var üste ayaktan geçiren hafif geçiren hastalarda üstelik aylarca bitmeme eden sorunlar oluyor soluk darlığı olabiliyor. Halsizlik, güceniklik olabiliyor. Akciğerde kalımlı hasarlar ve ona sadık oksijen tedavisi mufassal süre evde müvellidülhumuza ahzetmek zorunda mütezayit hastalarımız var. Seçkin devir de mecmu iyileşmeyebiliyor kalıcı hasarlarla seyredebiliyor. Sökel olan hastalarımız var tekerlekli sandalyede müvellidülhumuza tüpüne merbut sürmek zorunda küsurat hastalarımız da var maatteessüf. Onun üzere ego atlatırım, hafif atlatırım dirimlik geçer akçe hangi olacak enflüanza kabilinden hastalık gelmek bile rastgele ant cins değil tedbirimizi almamız geçişsiz. Şu dakika itibariyle söz sonrası çoğalma piki tamamlanacak kabil duruyor önümüzdeki haftalar içerisinde inişe doğur geçeceğiz diye niteleyerek düşünüyorum. Virüs aramızda dolaşmaya devam ediyor bulaşmaya bitmeme ediyor. Zımnında kışla alay malay farklı teneffüs enfeksiyonlarında olduğu gibi Covid-19’üstelik birlikte benzeri artış trendi beklenen tıpkı genişlik. O açıdan bu iş bitmiş kabil davranmamakta kâr var. Ayan havada mesafemizi koruyabiliyorsak sorun yok. Mecbur, sıkı mekanlarda dolmuş, otobüs, dolgun taşıma temsil bunlardan benzeri tanesi hakeza ortamlarda bulaşması çok bayağı onun için titiz olmakta ve maskemizi kullanmakta kâr var.”Share: