Reisicumhur Erdoğan: “Altta kalanın adeta canının çıktığı mevcut yapının bitmeme etmesi tür değildir”

Reisicumhur Erdoğan: “Altta kalanın adeta canının çıktığı mevcut yapının devam etmesi cins değildir”

“Kuşkusuz bu sadece aynı başlangıçtır, yapacağımız artık hareket var”

“Rastgele alanda Türkiye’yi çokça farklı benzeri konuma taşıdık”

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Önümüzdeki dönemde dünyada güzel politik değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır. Beş Altı gelişmişin gelişmişe, yoksulun zengine, mazlumun zalime, çoğunluğun azınlığa hizmet ettiği, alttaki kalanın adeta canının çıktığı mevcut yapının bitmeme etmesi kabil değildir” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Yükseköğretim Kurulu 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldı. Burada tıpkı danışma eden Reisicumhur Erdoğan, “Soğuk Savaş’ın bitmesi ile sulh, denge ve özgürlükler yerine yeşeren umutlar, son yıllarda yerini yine korkuya, endişeye, hatta bazen ülkelerde faşizme bırakmaya başladı. İçinde bulunduğumuz beniz yıl elan evvel yapılan tahminlerin bilakis zenginlik, sağlık, türe aslı olmaktan artma benzeri nevi çatışmalar çağına dönüşüyor. Bu eskimemiş dönemde hassaten denklik, hak ve namus duygusu bunaltıcı acı almakta. Zengin henüz dahi zenginleşirken tüm dünyada yoksulluk yaygınlaşmakta, farklı cemiyet kesimleri arasındaki uçurum her an büyümektedir. Dünya nüfusunun yüzdelik birine karşılama etmeyen sözleşme parasına dünyalık, refahına zenginlik katarken, Afrika’dan Asya’ya milyarca âdem ana gıda maddelerine üstelik ulaşmakta zor çekmektedir. Hesaplı akse ile gelişigüzel bu ağırbaşlı tablonun, fakir ülkeler ve toplumlar aleyhine elan birlikte kötüleştiğine şahit oluyoruz” ifadelerini kullandı.

“Alttaki kalanın adeta canının çıktığı kâin yapının bitmeme etmesi mümkün değildir”

Akıbet zamanlarda acun genelinde yaşanan global ekonomik sorunlara da değinen Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan şunları kaydetti:

“Elbette akıbet 50-60 yılın en faziletkâr seviyelerine vasıl şişkinlik rakamları Garplı ülkelerde yaşayanlar dahil herkesi zorluyor ve bunaltıyor. Yakın şita mevsimi bu ülkelerde erke ve besin güvenliği konusundaki endişeler her an tırmanıyor. Filhakika son Prag Zirvesi’nde bütün liderlerden bunu dinledim. Bütünü, ‘Bu kışı kuşkusuz atlatacağız, bu kışı elbette geçireceğiz’ hep bunu anlatıyorlardı. ‘Bizim böyle tıpkı sorunumuz yok’ dedim. Liderler çabucak anı düşünüyorlardı, amma tıpkı ayrıksı tarafta Rusya Ukrayna arasındaki gelişmeleri maalesef aklıselim ile değerlendirmiyorlardı. Lazım politik istikrarsızlıklar, gerekse hesaplı mesail bildirme iri darbeyi global sistemin çeperlerinde meydan düzlük kısır ülkelere vuruyor. Ekonomisi hastalıklı, üretim kapasitesi merbut, sosyal barışını umum manasıyla sağlayamamış, siyasi bakımdan müdahalelere zahir, kırılgan devletler bu sıkıntılı süreci yönetmekte zorlanıyor. Her ne kadar Rusya Ukrayna savaşıyla gündemin gerisine sakıt olsa birlikte önümüzdeki dönemde dünyada doğru politik değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır. Az gelişmişin gelişmişe, yoksulun zengine, mazlumun zalime, çoğunluğun azınlığa hizmet ettiği, alttaki kalanın adeta canının çıktığı bulunan yapının devam etmesi benzer değildir.”

“Elbette bu yalnız bir başlangıçtır, yapacağımız bundan sonra gelişim var”

Türkiye’nin hoppadak kişi özelinde değil, global anlamda önemli ayrımsız aktör olduğuna özen calip Erdoğan, “Şu dakika dahi 7 milyon tonu fazla tahıl bizim üzerimizden dünyaya servis ediliyor. Sair ülkelerde seçkin ses namevcut. Amma Türkiye bu konuda üzerinden hep bu imkanları seferber ederek insanlığa bir kan dem aldırmanın gayreti içerisinde. Derdimiz var, amma diğerlerinin derdi bulunmayan. Elbet bu takkadak tıpkısı başlangıçtır, yapacağımız daha çok hareket var. Küresel sistemin yapısından kaynaklı sorunlar ahit yüzüne çıktıkça Türkiye’nin haklılığı ve savunduğu değerlerin isabeti çok elan ferah anlaşılacaktır. ‘Türkiye Yüzyılı’ ifademiz inşallah tezelden seçkin alanda eğin bulacak ve güdük sürede gerçeğe dönüşecektir. Herhangi Bir kriz riskler ve tehditler ile alay malay fırsatları bile birlikte getirir. Hazırlıkta olanlar amacıyla akse anları bir zamanda bakir tıpkısı dönemin muştusu, daha ziyalı dönemlerin müjdecisidir. Türkiye son 20 yılda hayata geçirdiği projeler, yatırımlar ve reformlar ile işte bu günlere hazırlık yapmıştır” açıklamasında bulundu.

“Rastgele alanda Türkiye’yi çokça farklı ayrımsız konuma taşıdık”

20 almanak hükümetleri boyunca Türkiye’ye her alanda bire bir çok yatırımlar yaptıklarını anımsatan Erdoğan, “Değme alanda Türkiye’yi çok farklı ayrımsız konuma taşıdık. Birileri bizimle kolpo geçti. Tığ 76 üniversiteden, 209 üniversiteye çıkarken, ‘Ne ister var’ dediler. Amma bilmiyorlardı kim, bugün Iğdır’da, Muş’ta, Kars’ta, Ağrı’de üniversite olmazsa oradaki yavrularımız oradaki gençlerimiz nerede üniversite tahsilini yapacaktı? Parası pulu imkanı varsa Ankara, İstanbul’a gelecekti. Yoksa darülfünun okuyamayacaktı. Şimdi profesörlerimiz, doçentlerimiz, kamu akademisyenlerimiz Ağrı’ya de gidiyor, Muş’a üstelik gidiyor, Hakkari’ye dahi gidiyor ve yavrularımızı evlerinin yanı başındaki üniversitelerde okutuyorlar” diye niteleyerek konuştu.

Share: