Reisicumhur Erdoğan, Hükûmet Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunuyor

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Tahminî 3,5 saat süren görüşme sonrası açıklamalarda mevcut Cumhur Reisi Erdoğan, başörtüsüyle ilişik esas değişikliği teklifi üzerine dahi konuştu.

“CHP’DE TARTIŞMALAR, YASAKÇI ZİHNİYETİN PUSUDA BEKLEDİĞİNİ GÖSTERDİ”

Açıklamalarından Erdoğan, “Mecliste yaptığımız DOĞRU Tümen Kol toplantısında CHP Genel Başkanı marifetiyle gündeme getirilen kamuda başörtüsü ve iş hakkı konusunda mehabetli değerlendirmelerde bulunduk, davet yaptık. 20 yılda yaptığımız düzenlemelerle ülkemizin kanayan yarası olan başörtüsü ve himmet hakkındaki sorunu çözmüştük. CHP Umumi Başkanı’nın bu konuyu gündeme getirmesi üstüne hele CHP’üstelik tartışmalar dideban zihniyetin yeniden pusuda beklediğini gösterdi” dedi.

“MECLİS GÜNDEMİNE KİMİN NASIL TUTUMA GİRECEĞİNİ GÖRECEĞİZ”

Sözlerini sürdüren Erdoğan, “Bizde çözümü anayasal garanti ahiz teklifinde bulunduk. Meclis’te kabul edilen henüz bilahare CHP Genel Başkanı’nın AYM’da fesih edilen aynı düzenleme vardı. Arkadaşlarımıza aile kurumunu üstelik içeren daha şümullü anayasa değişikliği talimatını verdik. Bahis Meclis gündemine geldiğinde bu konuda kimin kuşkusuz tutuma gireceğini bilcümle alay malay göreceğiz. Bizde çözümü anayasal güvence alma teklifinde bulunduk. Meclis’te akseptans edilen daha sonra CHP Genel Başkanı’nın AYM’dahi nakız edilen tıpkısı aranjman vardı. Arkadaşlarımıza ev kurumunu bile içeren elan şümullü anayasa değişikliği talimatını verdik. Laf Meclis gündemine geldiğinde bu konuda kimin şüphesiz tutuma gireceğini bütün gelişigüzel göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“Sözlerime Acun Şampiyonu olan Ampute Milli Takımımızı tebrik ederek soldurmak istiyorum. Birer azim ve çalışkanlık timsali yerine gördüğüm oyuncularımıza şahsım, milletim yerine teşekkürname ediyorum. Ülkemize ve milletimize hizmetle kırcı günler ve haftalar geçirdik. Ülkemizin 20. Ankara’nın 2. eseri Etlik Site Hastanesi’ni 28 Eylül’de hizmete açtık. Şehir hastanelerimiz acun çapında benzeri alınıyor.

MGK toplantısında iç ve aut tehditleri değerlendirdik. Hele Yunanistan kullanılarak ülkemize alın sergilenen hasmane tavrı tekrar zar ettik. TESK’in yapılan umumi kurulunda esnaf ve sanatkarlarımızla hasbihal ika imkanını bulduk. Esnaflarımıza müteveccih yeni müjdelerimizi konuşmalarımızın son kısmında sizlerle paylaşacağız. Bire Bir bölüm akşam ezanı İznik’te Acun Göçebe Oyunları’nda farklı coğrafyalardan gelen kardeşlerimizle buluştuk. Bu oyunlar vesilesiyle ülkemizde ağırladığımız misafirlerimizin her birinin evlerine firez elçileri kendisine gördüğümüze inanıyorum. Kaynak ve Maliye Bakanımızın organizasyonuyla ecnebi iktisatçılarla aynı araya geldik. Ülkemizde uyguladığımız tutum programını ve küresel gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduk.

“1 EKİM’DE MİLLETVEKİLLERİMİZLE BİR ARAYA GELDİK”

TBMM’nin 27. çevrim 6. yasama yılı açılışı vesilesiyle 1 Ekim’dahi milletvekillerimizle tıpkısı araya geldik. Umumi kurulda yaptığımız açılış konuşmamızda ülkemizin dünü, bugünü ve yarınını kucaklayan şümullü muhasebe yaptık. Konuşmamızı önümüzdeki yılı Türkiye Yüzyılı müjdesini vererek önemli tema ilettiğimize inanıyorum. İstanbul’a kazandırdığımız en son muvasala projesi olan Pendik- Sabiha Gökçen yer altı treni hattının açılışını gerçekleştirdik.

Bakir finansal mimarlık arayışlarının acun çapında atiklik kazandığı dönemde katılım mal kurumlarının kebir ihtiyacı karşılayacağına inanıyorum.

“YAŞANAN HERHANGI BIR GELİŞME, TÜRKİYE’NİN AVRUPA İÇİN KAÇINILMAZ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Ermenistan Başbakanı sayın Paşinyan’la Prag’ta görüştüğümüz hükümet başkanları arasındaydım. Yaşanan rastgele gelişme Türkiye’nin AB ve Avrupa coğrafyası üzere mübrem olduğunu gösteriyor. Ülkemizin lehçe krizler karşısında sergilediği tartılı tavrın muhataplarımızla takdirle karşılandığını gördük. Prag’bile dahi Şarki Akdeniz ve Veli sorunlarını arsıulusal ünsiyet çerçevesinde halletmek istediğimizi söyledik. Muhataplarımızı ikili temelde diyaloğa çağırma etmesini bekliyoruz.”

“ALEVİ-BEKTAŞ İNANÇ ÖNDERLERİNE KOL VERİLECEK”

Cuma Namazı günü İstanbul’dahi Şahkulu Odalık Dergahı’nda ülkemizdeki Alevi-Bektaşi vatandaşlarımız üzere tarihi adımları da açıkladığımız törene katıldık. Şah Kulu Odalık Dergahı, Orhan Gazi devrinden beri bu toprakların arzu pınarından biri olmuştur. Açılışını yaptığımız 4 ve temelini attığımız 76 cemevi birlikte verdiğimiz müjdelerin tamamlayıcısı hizmet olmuştur.

Bu topraklar üstünde yapılmamış iz hizmet, milletimizin çözülmemiş tek meselesini bırakmamakta kararlıyız. Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın arzu ve beklentilerini teyit ettik. Çabucacık çözülebilecek olanları vilayet ve belediyelerimiz tarafından çözdük. Sunulan hizmetlerin sürekliliğini temin etmek üzere Hars ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde Alevi Kültür Cemevi Başkanlığı kurma kararı aldık.

Tıpkısı şekilde cemevi erkan hizmetlerini yürüten Alevi-Bektaş inanç önderlerine bu alım bünyesinde grup verilecek. Nakit mülklerine kira bitmek durumunda küsurat Alevi-Bektaşi kurumları buralardan ücretsiz istifade edebilecek. Ülkemizin demokratikleşme reformlarından birini elan hayata geçirmiş oluyoruz.

“FATİH’İN TORUNLARIYLA GEÇİRDİĞİMİZ HER AN ENERJİMİZİ TAZELİYOR”

Cumartesi günü Balıkesir’üstelik vatandaşlarımızla buluştuk. Kuvayı Milliye meydanına kadar, oradan memleket müzakere meclisi toplantımıza gidişimize attığımız değme adımda bizleri muhabbetle bağrına basan Balıkesirli vatandaşlarımıza buradan teşekkür ediyorum. Aksata günü Mimar Sinan Üniversitemizin, Heykel Müzesi’nin küşat törenine katıldım. Galataport’u konuşma fail vatandaşlarımızla hasbıhal etme imkanı bulduk. Daha sonradan TÜGVA Umumi Kurulu vesilesiyle gençlerimizle buluştuk.

Bu buluşmada umulmayan ateşin, coşkulu, içtenlikle geçti. TEKNOFEST gençliği ile maddesel ve manevi her alanda kendini gelişigüzel alanda yetiştirme iradesine ehil Fatih’in torunlarıyla geçirdiğimiz anbean bizim enerjimizi tazeliyor. Bakanlar Kurulu toplantımızın öncesinde üniversitelerimizin 2022-2023 akademik açılış döneminde hocalarımızla ve gençlerimizle beraberdik. Bakir akademik yılın uz olmasını diliyorum.

Global ekonomik krizin ve güvenlik tehditlerinin arttığı dönemden geçiyoruz. Müstevli, cenk, enerji ve emtia fiyatların yükselişiyle, sakinlik ihtimaliyle tırmanan bu sancılı devir tabiatıyla ülkemizi bile etkilemektedir. Düzensiz barhana akımı, maltalık pahalılığına kadar benzeri sıra sıkıntıyla savaşım ediyoruz. Türkiye uzunca süredir maruz kaldığı akın ve tuzakların etkisiyle tedbirleri önceleri alabilen kabiliyete erbap tıpkı ülkedir.”

“TOPTAN KRİZİN YIKICI ETKİLERİNİ ARZ AZ DÜZEYE İNDİRDİK”

Terörle mücadeledeki tecrübemizle berkitme ettiğimiz asayiş ve toplumsal mimarimiz bölgedeki başka kaoslara cebin korunaklı hale getirmiştir. Diplomaside çifte standart ve haksızlıklar bakir lehçe dalgalanmalar karşısında istikrarlı ve olumlu politikalar geliştirmemizi sağlıyor. Küresel krizin yıkıcı etkilerini arz bir iki düzeye indirmeyi başarabiliyoruz.

Avrupa özellikle atılmak için dünyayı karaca esmer düşündüren enerji krizine, yenilebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek hazırlıklı yakalandık. İstihdam odaklı politikalarımızla sakinlik tehlikesinin konuşulduğu dönemde insanımızın aşını, geleceğini garanti altına altık. Zaman başıboşluk oranı açıklandı. Bire Bir esbak taban bakarak yüzde 9,6’yla bir tane haneli rakamlara gerilerken istihdam sayımız 31 milyonun konusunda bundan sonra. Cumhuriyet Altını tarihinin sunma faziletli istihdam rakamına erişmiş olduk böylece.

Son günlerde yaşadığımız sıkıntıların farklı siyasi ve sosyal saiklerle ortaya çıkmasını hatırlatmak istiyorum. El Erki, doğruluk ve özgürlükler konusunda ülkemizi getirdiğimiz seviyeyi perçinleyecek gündemi etkin tutuyoruz. Türkiye’nin cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne atıfla sembolleştirdiğimiz 2023 hedeflerine akıllıca emin adımlarla ilerliyoruz.

İlk başlığımız tıpkı müddet ilk duyurduğumuz milletimize 500 bin basamak, 250 bin arsa, 50 bin işyeri kazandırma amacını taşıyan İlk Evim İlk İşyerim Kampanyasındaki serencam gelişmelerle ilgilidir. Sosyal hane projeleri bildirme haddinden fazla ehemmiyet verdiğimiz 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz icraatımızdır.

TOKİ’DE 7,2 MİLYON BAŞVURU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bünyesindeki TOKİ’nin yaptığı hazırlıkların peşi sıra İlk Evim İlk İşyerim müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kampanyaya şu asıl kadar 7,2 milyon referans yapıldı. Bu müracaat sahiplerinden 4,5 milyonu birlik şartları namına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceği göz önüne alındığında rakamların devam edeceği açıktır.

Konutları 500 bine tamamlayacağımızı elhak söylemiştik. İlk kadem 250 bin konutumuzu adalet sahiplerine konfirmasyon edeceğiz. Arsa sayısını üstelik 1 milyona tarh kararı aldığımızı duyurmuştuk. 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon yer ile hazırlıkları tamamladık. Hangi şehirde, nerede, ne parselde bu arsalarımızı hazırladık. Yer yerlerinin yüzdelik 40 site merkezinde yüzdelik 60’ı ilçede tevessül etmek şekilde belirledik.

Konut amaçlı arsaların 50 bini İstanbul, 100 bin Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 30 bini Diyarbakır’birlikte olacak şekilde planlandı. Başka şehirlerimizdeki arsa sayıları yer uygunluğuna göre tespit edilmektedir.

“TAPULARIN TAMAMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Vatandaşlarımız yer ve konuta tıpkısı anda başvurabilir. Ancak kurada ikisi pattadak çıkarsa vakit kaybetmeden birini tercih edebileceklerdir. Yer fiyatlarını ortalık bedelinin altında vatandaşa sunmakla kalmayıp, benzeri an ilk evlerini yapabilmelerine bindi vereceğiz.

Müşterek parsellerdeki hak sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada hane mensur talebinde bulunabilir. Bu parselde temel taşı artı 4 veya 5 moskof geçmeyecektir. Basamak gayeli arsaların ve hisse senedi yerlerinin başvuruları zaman itibariyle alınmaya başlandı. Hak sahibi vatandaşlarımız Çatlak ayından itibaren alabilecekler. Tapuların tamamının bütünü 2 yıl ortamında bitecek.

Müstakil parseller 192 bin liradan başlayan fiyatlar 1604 liradan başlayan taksitler faizsiz şekilde vatandaşlarımıza dağıtılacaktır. Toplumsal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’bile Ankara, Afyon, Amasya, Aydınlık, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

Proje kapsamında 50 bin işyerinin önce etabının inşasına 28 ilimizde 10 bin işyerinin temelini atarak başlıyoruz. 50 ila 200 metre karesi beyninde mütebeddil 350 bin liradan karşılık 2633 liralık taksit, 10 yıla vasıl önel ile esnaflarımıza sunulacaktır. Yalnız bu işyerlerinin istihdama 100 bin katkısı bekleniyor. Bu kampanya özel sektörün hane yatırımlarını hareketlendirecektir.

ESNAFA KREDİ DESTEĞİ

Salgın ve cidal şartlarının önümüze çıkardığı dokuz canlı süreçte bile esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olmayı sürdürüyoruz. Karı girişimci kredisinden 140 bin kadınımız yararlanarak 17 bilyon liranın üzerinde hakikat kullanmıştır. Gençlerimiz için girişimci kredilerinden 52 bin can 10 bilyon lira kaynağa ulaşarak yararlanmıştır.

Esnafımıza 100 milyar lira cesaret kampanyası başlatıyoruz. Yüreklilik art limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme pusat kredisini 1,5 milyona yükseltiyoruz. Taze girişimlerimizin cesaret limitini yükseltiyoruz. Halkbank’tan itimat kullanıp da takibe sakıt esnaflarımıza 6 taban mankafa ödemesiz 36 vadeli borcunu arıtma imkanı sağlıyoıruz.

Enerji alanında üstelik heybetli adımları attığımız süreçten geçiyoruz. Doğalgaz depolarımızı yüzdelik 100 doldurarak hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan’la ülkemizle birlikte Avrupa’nın erke arz güvenliğinde Tanap’ın kapasitesini 32 bilyon metreküpe çıkartacak çalışmalara başladık. Libya ile hidrokarbon anlaşması bu ülkenin ana kara sahasında yer yağı ve türevlerinin çıkartılması alanında bakir işbirliği alanı oluştu.

“TERÖR ÖRGÜTÜ YÖNETİCİLERİNİ NEREDE BULURSAK ORADA İMHA EDİYORUZ”

Ülkemizin çizik güvenliği, milletimizin huzuru önceliklerimizin sunma başında düzlük almaktadır. TSK; Itimat, Bitirmiş, kıran güvenlik, duyum, diplomatik kanallarımızla 24 saat kıvrak zindelik yürütüyoruz. Terör örgütü yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyoruz.

Sınır ötesi harekatlarımızı özlük önceliklerimize ve yaptığımız planlara bakarak yürütüyoruz. Yarın ülkemizin kebir ulaşım projeleri arasında meydan düzlük Çanakkale-Ayvacık- Küçükkuyu yolu ve tünellerinin açılışına enerjik bağlantıyla katılacağız. Arkası Sıra Astan’ya ziyaretimiz olacak. Cuma haset Zeytinburnu budun bahçesini hizmete açtıktan sonradan Türkiye Tren Faziletkâr Seviyeli Ciddi İşbirliği toplantısını Dolmabahçe’de icra edeceğiz. Cumartesi haset inşallah Diyarbakırlı kardeşlerimizle özlem giderip, ekin yürüyüşünü yapacağız.”

Share: