Reisicumhur Erdoğan, “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Asıl Atma Töreni”nde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Başlattığımız bu sonuç kampanyayla TOKİ marifetiyle milletimize sunduğumuz ev sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel inkılap projeleri dahi birden ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen göz sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır.” dedi.

Erdoğan, Sincan Lale Meydanı’nda “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Anne Atma Töreni”hangi katıldı.

Buradaki konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, zaman gazi payitaht Ankara’nın domuzuna ilçesi Sincan’dahi, Türkiye’nin yer büyük basamak, gelişim yeri ve arsa kampanyasının ilk temel atma törenini gerçekleştireceklerini belirtti.

Türkiye’nin 2. Acun Savaşı sonrası savruk, programsız ve berenarı hızlı bire bir şehirleşme sürecine girdiğini hatırlatan Erdoğan, köylerden kaza ve el merkezlerine, hassaten büyükşehirlere yönelen toprak kayması yönetecek vizyon olmayınca, ortaya gecekonduların ve sağlıksız beton yığınlarından oluşan iskân alanlarının çıktığını söyledi.

Bir yandan çabucacık mütezayit nüfusun ev ihtiyacı yeterince karşılanamazken, özge yandan nesir edilen yapıların ustalık kontrolünün yapılamadığına dikkati çeken Erdoğan, bu gayrisıhhi yapılaşma dolayısıyla rastgele depremde yüreklerin ağza geldiğini, nice insanın hayatını kaybettiğini anımsattı.

“Projelerimizin yaygınlaşması özel sektörü de harekete geçirmiştir”

Yaşanılan seçkin yer sarsıntısı, hâkim ve göçü felaketinin bu gerçeği yüze çarptığını dile getiren Erdoğan, bunun İzmir’dahi, Malatya’dahi, Elazığ’dahi, Simav’da, Türkiye’nin dört bir beraberinde yaşandığını kaydetti.

Yakın tarihin en iri acısı olan 1999 depreminin arkası sıra bu doğrultuda gâh adımlar atılmışsa da millete istek ettiği hesaplı ve konforlu basamak arzının yeteri büyüklüğünde sunulamadığına belen fail Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde TOKİ aracılığıyla mensur edilmiş ev sayısı neydi biliyor musunuz? 43 bin. Biz, zaman bu rakamı 1 milyon 170 binin üzerine çıkardık. Nereden nereye.” dedi.

Antrparantez bu göz bölgeleri ve muhtelif kurumlar üzere 26 bin toplumsal kuruluş mensur ettiklerini aktaran Reisicumhur Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başlattığımız bu sonuç kampanyayla TOKİ yoluyla milletimize sunduğumuz basamak sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel tahavvül projeleri bile hızla ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen göz sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır. Elan geçenlerde İstanbul Esenler’de 60 bin konutluk kentsel dönüşüm projesinin önceki etabının teslim töreninde vatandaşlarımızın heyecanına ve sevincine eş olduk. Bittabi 81 ilimizi ve ilçelerinin tamamını havi bu şişman konut atılımı ve kentsel tahavvül projelerimizin yaygınlaşması hususi sektörü birlikte harekete geçirmiştir. Fiilen zaman ülkemizde 28,5 milyon konutun 13,5 milyonunun akıbet 20 yılda inşa edildiğini görüyoruz.”

“Vatandaşlarımızın duasına talibiz”

Önce Kovid-19 salgınıyla sarsılan, ardından Rusya- Ukrayna Savaşı’yla elan birlikte derinleşen tıpkısı krizin içine sürüklenen dünyadaki gelişmelerin Türkiye’yi bile etkilediğine işaret fail Erdoğan, bölük ve kira fiyatlarında yaşanan, hiçbir kazançlı ölçüyle kıyaslanamayacak artıştan vatandaşların mağdur olduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, fırsatçıların erdemli kiralar uyguladığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“İşte bunun konusunda kira çoğalma sınırlamaları üzere tedbirleri hayata geçirirken, senkronik kendisine dahi arzdaki artışı gerçekleştirme edecek bu çalışmalara başladık. Son dönemde, 2019’de 50 bin, benzeri sonraki yılda 100 bin haneyi havi iki ayrı içtimai konut projesine milletimizin gösterdiği ilgiden aldığımız cesurca, Cumhuriyet Altını tarihinin en nazik kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin bölük, 250 bin arsa ve 50 bin hareket yeri kampanyamız aha bu hazırlığın neticesidir. Daha sonradan yer sayısını ne yaptık? 1 milyona çıkardık. Ne dedik? Kura ile bu arsaların da dağıtımını yapacağız. TOKİ desteğiyle kişi evini ayırmak talip tamlık vatandaşlarımızı bu kampanyaya nida ettik. Atacağımız girişim nedir? Atacağımız girişim şu, altyapıyı tığ yapacağız, konutu dahi vatandaşımız yapacak.”

Türkiye’bile TOKİ’nin sunduğu imkanlarla ocak sahibi olabilmiş milyonlarca insanın bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bizim için yeryüzü büyük mükafat, bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır. Zaman birlikte kullanılmamış kampanyamızın temelini atarken, gine vatandaşlarımızın duasına talibiz.” diye konuştu.

“İş etme kapasitemizin büyüklüğünü gösteriyor”

“Kampanyaya müracaat sayısının 8 milyona yaklaşması, hangi kadar makul iş yaptığımızı, ne balaban benzeri ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir.” diyen Erdoğan, hane ve arsaların cümlesi hizmete girdiğinde yaklaşık 6 milyon vatandaşın elan rahat, sakıncasız yuvasına kavuşmuş, kestirmece nakıs milyon insanı istihdam edecek iş yerlerinin faaliyete esbak olacağını söyledi.

Erdoğan, projeyi açıkladıkları tarihten sadece 40 periyot sonraları yaptıkları bu anne atma töreninin üstelik millete olan taahhütleri konusundaki hassasiyetlerinin birlikte iş etme kapasitelerinin büyüklüğünü üstelik gösterdiğini vurguladı.

Temelini attıkları geçmiş kadem 5 bin 615 konutun Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Ziyalı, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Uşak, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerini kapsadığını nâkil Erdoğan, hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri kısa aynı sürede 81 ilin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracaklarını dile getirdi.

(Sürecek)

Share: