Reisicumhur Yardımcısı Oktay, Türkiye-Azerbaycan İş Forumu’nda konuştu Açıklaması

Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, “Firmalarımız, işgalden kurtarılan bölgelerin altyapısının güçlenmesi, tarımın canlanması ve zafere yerinde benzeri zevahir kazanması için Azerbaycanlı kardeşlerimizle alay malay çalışmaya başlamıştır.” dedi.

Oktay, Bakü’deki Haydar Aliyev Merkezi’nde düzenlenen ve Azerbaycan Başbakanı Mürtefi Asadov’un de katıldığı Türkiye-Azerbaycan İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, evvel akşamdan bu yana Hazar’ın incisi Bakü’ye ve günahsız kardeşlerine kavuşmanın sevinciyle mübarek temaslar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türkiye’bile Cumhuriyet’in 100’üncü yapı senesi olan 2023’ün Azerbaycan’üstelik Umummilli Şef Haydar Aliyev yılı adına algı edileceğini tamlayan Oktay, “Türkiye Yüzyılı şiarıyla ilerlediğimiz bu manalı süreçte can Azerbaycan ile birlikte bölgede büzük ve abra üzere üstlendiğimiz caka akıbet aşama önemlidir.” diye konuştu.

Oktay, 2023’ün ruz sayfalarına Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde, hedeflerin aşıldığı, rekorların geçildiği benzeri sene yerine yazmanın her iki ülkenin elinde olduğunu belirterek, ekonomik ve ticari ilişkilerin, Türkiye ve Azerbaycan arasında hem dostluğu, kardeşliği hem dahi bölgesel kalkınmayı destekleyen unsurların başında geldiğini rapor etti.

Yürürlüğe 2021’in Mart ayında giren Tercihli Ticaret Anlaşması’nın ikili ticarete kısa zamanda müspet yansımaları olduğunu tamlayan Oktay, şöyle konuştu:

“TTA kapsamındaki cümle ürünlerde halihazırda Türkiye’den Azerbaycan’a dış satım gerçekleşmektedir. Yürürlüğe girişinden 2022 yılı Eylül kocaoğlan sonuna kadar sabık sürede ülkemizin TTA kapsamında ihracatı 14,8 milyon dolardır. Bir dönemde Azerbaycan’dan ithalatımız ise 519 bin dolar civarında seyretmiştir. Tercihli Tecim Anlaşması imzalanması sonrası oluşan bu hareketlilik bizim kulaklı kulaklı dediğimiz ilkemizin sunturlu bir örneğini dokuma ediyor. İş dünyamız bize, ‘Bu liste yetmez, tığ daha aşkın üründe bu fırsattan sezmek istiyoruz.’ dedi. Sizlerden öneriler, talepler geldi. Biz de her zaman olduğu kadar hareket dünyamıza kulak vererek tercihli ticaret anlaşması listemizi genişletmek için müzakereleri başlatmıştık. Zaman dahi gündeme getirdik, henüz aşkın üründe daha çok ticaret imkanı oluşturacak müjdeyi gücük zamanda sizlerle paylaşacağız.”

Bunun beraberinde başvuru fiyat uygulaması, firmalara getirilen civar yeterlilik kriterleri, bankacılık işlemleri, geçiş ücretleri ve müracaat değer uygulaması kabilinden Türk hisse senedi insanlarının rekabetçiliğini yıpratıcı unsurları da Başvekil ve külliyen yegâne tek meşveret ettiklerini nâkil Oktay, “Basitleştirilmiş gümrük hattı, transit taşımaların serbestleştirilmesi ve intikal ücretlerinin kopça adına kaldırılması hususlarında çözüme ulaşacağımıza inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Oktay, Türkiye’den hisse senedi insanlarının ağababa yurdunda hiçbir bürokratik engelle karşılaşmaması gerektiğini dile getirerek, bire bir durumun Azerbaycan’dan Türkiye’ye gelen yatırımcılar ve iki mevki beyninde tecim özne gelişim insanları için dahi meri olduğu vurguladı.

Pasaporta gerekseme duymadan, kimlikle düğme yolculuk edebilmenin gibi kılındığını kabil ticari işlemlerdeki formaliteleri de yeniden kulaklı kulaklı anlayışıyla beraberlik bilinciyle hafifleteceklerini anlatan Oktay, sayısal dönüşümde yapılacak gelişim birlikleriyle bürokrasiyi bildirme örgen indirecek, her iki tarafın bile aksiyon ve işlemlerini hızlandıracağı uygulamaları birlikte yürürlüğe koyacaklarını bildirdi.

“Azerbaycan topraklarının azat edilmesiyle Cenup Kafkasya’yı sağlık ve refaha kavuşturacak posta açılmıştır”

44 günlük Vatan Muharebesi böylelikle engelleme altındaki Azerbaycan topraklarının müstakil olmasının sevincini an be dakika birlikte yaşadıklarının altını çizen Oktay, Azerbaycan’ın işgalden kurtardığı toprakların baştan nesir ve ihyası bile karışma tutmak üzere Cenup Kafkasya genelinde sürekli sulh ve denge çabalarında Azerbaycan ile tamlık tesanüt içinde akıntı ettiklerini söyledi.

İşgalden kurtarılan bölgelerin ekonomisinin geliştirilmesi, altyapısının güçlendirilmesi, milli ve tarihi değerlerinin devir yüzüne çıkarılmasına öncelik verdiklerine dikkati çekici Oktay, bu toprakların geliştirilmesinde Türk şirketlerinin dahi yer alıyor olmasından çekicilik ve mutluluk duyduklarını anlatım etti.

Oktay, “Firmalarımız, işgalden kurtarılan bölgelerin altyapısının güçlenmesi, tarımın canlanması ve zafere yakışır tıpkı manzara kazanması üzere Azerbaycanlı kardeşlerimizle gelişigüzel çalışmaya başlamıştır. Yıllardır bölgede istikrarsızlığın ve çekilen acıların sebebi olan işgalin sona erdirilmesi ve Azerbaycan topraklarının azat edilmesiyle, Güney Kafkasya’yı geçim ve refaha kavuşturacak el açılmıştır.” dedi.

Yıllardır mayın döşenen topraklara istikbalin tohumlarını ektiklerine ve nefes dökülen sokaklara sükse, barış ve kalkınma destanları yazdıklarına işaret fail Oktay, temelli barışı ve güvenin tesisini, bereketli komşuluk ilişkilerinin kurulması ve kalkınmanın hızlanması hedeflediklerini rapor etti.

Oktay, Azerbaycan’ın Ermenistan’a öneri ettiği hazar anlaşmasının tıpkı müspet anlayışla denk bulması yönünde üstelik Azerbaycan’ın yanında olduklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Ermenistan ile yürüttüğümüz normalleşme sürecinde, gelişigüzel konuda olduğu kadar Azerbaycan ile mümasil teşrikimesai ve eş güdüm içerisinde cereyan ediyoruz. Erte Şuşa’yı müzakere ederek orada azatlığı, istiklali soluyacağız. Bölgede istikrar üzere Azerbaycan ile andıran el birliği, birlik ve koordinasyonumuzu sürdürecek, baştan sona fert Azerbaycan’ın birlikte olacağız. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kurucusu ve önce Reisicumhur Mehmet Emin Resulzade’nin dediği kadar ‘Bir sefer yükselen alem tıpkısı daha inmez.’ Cennetmekan Haydar Aliyev’in attığı temeller üzerinde, Prezident Aliyev’in liderliği, Başvekil ve tamlık hükûmet üyelerinin gayretleriyle bu alem henüz birlikte yukarılara taşınacaktır.”

Türkiye-Azerbaycan İş Forumu kapsamında, iş dünyası temsilcilerinin 18 protokole imza atarak benzer bire bir vakfe sergilediğini tamlayan Oktay, iş birliği protokolü imzalayan üniversite ve firmaları kutlama etti.

Konuşmanın peşi sıra, iki mutluluk özel sektör aksiyon insanlarının katılımıyla imza töreni düzenlendi.

Share: