Rize-Artvin Havalimanı’nda 3 ayda 196 bin 826 arızi trafiği gerçekleşti

Türkiye ve Avrupa’da denize yapılan 2. Havalimanı Rize- Artvin Havalimanı’ndan önce üç ayda 196 bin 826 yaya trafiği gerçekleşti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından derlenen bilgilere göre, 14 Mayıs’ta hizmete giren Rize-Artvin Havalimanı, bölgenin gelişmesine ve Şarki Karadeniz bölgesine komşu ülkeler ile ticaretin ilerlemesine ulama sağladı.

Şark Karadeniz’in gelgel ulaşımının okunabilen aynı şekilde sağlanmasına destek veren Rize-Artvin Arsıulusal Havalimanı’nın açılmasıyla muvakkat taşımacılığı amacıyla yeni benzeri mütenavip oluşturuldu.

Rize-Artvin Arsıulusal Hava Meydanı’nın, Rize ve Artvin özellikle doğmak üzere Doğu Karadeniz’da düzlük kayran turizm alanlarına, İstanbul ve Ankara kabil şehirlere havayolu ile çabuk, güvenli, konforlu erişim ile yetersiz içi ve daraç dışı turizm potansiyeline ulama sunduğu gözlemlendi.

Şarki Karadeniz bölgesinin gelişimine ve ekonomisine pozitif değer katan havalimanı ile esmer yolu ile yapılan muvakkat ve abra taşımacılığının benzeri bölümü havayolundan sağlanmaya başlandı.

Bu nedenle, havaalanının açılması ile karaca yolunda yapılan taşımacılıktan yağlık oluşan yakıt tüketimi, nöbet bakım ve onarım, trafik kazaları ve zamana vabeste giderlerden tasarruf sağlanırken kara yolu trafiğindeki azalmaya sınırlı namına egzoz emisyon değerlerindeki azalış ile çevrenin korunmasına da büyük katkı sağlandı.

Rize-Artvin Havalimanı’ndan, 15 Ağustos 2022 tarihine büyüklüğünde olan 3 aylık zamanda bütün 1326 tayyare ile 196 bin 826 eğreti trafiği gerçekleşti.

Ayrıca açıldığı tarihten orak ayı kocaoğlan sonuna büyüklüğünde olan dönemde ise 1258 titrem abra trafiği görüldü.

Yurt dışı seferlerinin üstelik gerçekleştiği havalimanında geçmiş mikro dışı uçuş Mekke’ye yapıldı.

-“Dört Dörtlük ötesi. Alım duyulacak yapıtlar bunlar”

Rize-Artvin Havalimanı’ndan İstanbul aktarmalı Moritanya’ya yolculuk eden İsmail Oğuz, AA muhabirine, havalimanının bölgeye çok iri kolayca sağladığını anlattı.

Evinden naşir havalimanına geldiğini ifade eden Oğuz, “Ayrımsız taş koyandan Tanrı razı olsun. Bundan henüz güzeli evet mu? 4. kez seyahat ediyorum. Çok büyük kolaylık.” dedi.

Recai Kurdoğlu ise Karadeniz’üstelik Ordu’dan sonraları Rize’üstelik üstelik denize dolgu havalimanının kendilerini mutlu ettiğini kaydetti.

Artvin’den uçuş üzere geldiğini vurgulayan Kurdoğlu, “Akşam geldiğimizde Arhavi’ye erişim çokça elan olağan oluyor. Bölgede turizmle gelişigüzel koca daima artıyor. Çok beğendim. Ihtimal de 50 yıl sonra yetmeyecek bölgeye ve bunu konuşacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Rize-Artvin Havalimanı açılışında ilk uçakla bile yolculuk eden Başar İlişe üstelik “İlk günkü heyecanla uçağa biniyorum. Bu topraklar benim ağababa toprağım. Evden çıktıktan 10 dakika bilahare uçağa biniyorum. On Paralık bir telaşemiz, ‘Geç kalırız, uçağı kaçırırız.’ telaşı yok. Bunun konforu yetiyor. Geçen seyahatimde tayyare tehir edildi. Evi aradım. ‘Hanım geliyorum.’ Çayı demledi, evimde bekledim. Bundan daha keyifli ne olabilir. Tam ötesi. Çekicilik duyulacak yapıtlar bunlar. Erken ve ucuza tüketmemeliyiz buraları.” ifadelerini kullandı.Share: