“Romatoid artriti kireçleşme ile karıştırmayın” uyarısı

Medipol Esenler Darülfünun Hastanesi Fiziksel Tababet ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi İlknur Topal, umum ortada “iltihaplı mafsal romatizması” adına aşina romatoid artritin (RA) evvel semptomlarını 30-50 yaş ortada gösterdiğini belirterek, “El beyninde kireçleme diyerek aşina tıpkı soy yangısız romatizma olan osteartrit ile romatoid artrit sıklıkla karıştırılır.” ifadesini kullandı.

Medipol Esenler Darülfünun Hastanesi’nden yapılan açıklamada konuya ilgilendiren değerlendirmeleri yer düzlük Dr. Öğr. Üyesi Topal, romatoid artritin, özellikle umum parmak eklemleri oluşmak üzere cümle vücuttaki eklemleri tutabilen kronik yangılı tıpkı romatizma çeşidi olduğunu bildirdi.

Tedavi edilmediği takdirde eklemlerde sürekli deformiteye faktör olabileceğini nâkil Topal, doğacak yaşlarda kişilerin günlük işlevlerini yerine getirmekte zorlandığını anlattı.

Topal, “Romatoid artritin ilk semptomları eklemlerde şişmiş, kızarıklık ve ısı artışı şeklindedir. Yanı Sıra sabahları eklemlerde az saati bulan katılık, ağızda zayıflık, gözde kuruluk ve inkıraz hissi peki.” ifadelerini kullandı.

RA’nın sanılanın bilakis yaşlılıkta görülen bire bir çor olmadığını aktaran Topal, şu bilgileri verdi:

“Romatoid artrit sadece encam yaşta görülmüyor. İlk semptomlarını 30 ile 50 yaş arasında gösteriyor. Umum arasında kireçleme diyerek aşina aynı cins iltihapsız romatizma olan osteartrit ile romatoid artrit sıklıkla karıştırılır. Osteartrit bundan sonra müstakbel yaşlarda görülür. Diz, taban ve halk ekleminde görülür, sabahleyin eklemlerdeki katılığı 5-10 zaman civarındadır. Parmaklarda deformiteden tekessür nodul şeklinde banal eşkal değişiklikleri oluşabilir. Sıcaktan hoşlanır, kaplıca tedavileri kâr sağlar. Romatoid artrit ise sıcağı sevmez, antipatik onarmak gerektiğinden kaplıca tedavisi bu hastalar amacıyla akıllıca değildir.”

“Er tedaviyle parmaklardaki deformitelerin önüne geçilebilir”

Dr. Öğr. Üyesi İlknur Topal, RA’nın kalıtsal yönünün bulunduğunu, ancak ailesinde bu rahatsızlığı haiz herhangi bir hastada gelişmeyebileceğini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Genetik faktörlerin birlikte çevresel faktörler, viral enfeksiyonlar gibi etmenler romatoid artrit gelişiminde tekellüf oynar. Tanılama konulan seçme hastada eklemlerde eşkâl bozukluğu olamaz. Erken tedaviyle parmaklardaki deformitelerin önüne geçilebilir. Yer sık eklemleri tutsa dahi göz, akciğer, ruh damar hastalıkları, soluk tablosunda bozukluklar, ten tutulumu, deri altında nodül oluşumu ve böbrek tutulumu birlikte görülebilir.”

Topal, iltihaplı romatizmalarda egzersizin faydalı olduğunu belirterek, romatoid artritin tedavisinin hayat boyu sürdüğünü bildirdi.

Kovid-19 aşısı ile RA beyninde temas ilişkinin olmadığını aktaran Topal, romatizmal hastalığı olan riskli gruptakilerin aşılarını aksatmamaları gerektiğini belirtti.

Topal, derman kullanımına ilgili, “İlaçlar hekim kontrolünde düzenlenmeli. Remisyon dönemlerinde doktor önerisiyle aynı süre ilaçlar kesilebilir ancak bu süreçte de hekim kontrolleri aksatılmamalı.” ifadelerini kullandı.

Share: