Rus petrolünün sevkiyatı durdu, fiyatlar yükselişe geçti

Transneft, Moskof petrolünün Ukrayna üzerinden Avrupa’ya sevkiyatının durdurulduğunu bildirdi.

Rus yer yağı boru hattı işletmecisi Transneft, Acımasız petrolünün Ukrayna üzerinden Avrupa’ya sevkiyatının durdurulduğunu bildirdi.

Transneft’tin kayıtlı açıklamasında, Acımasız petrolünü Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya taşıyan Drujba hattının güney kolu için Ukrtransnafta şirketine pey akçesi yapılmasının gerektiği belirtildi.

söz konusu sevkiyat hizmeti amacıyla Ukrtransnafta’ya yapılan son civar ödemelerin Transneft’e hoşgörüsüz döndüğü bilgisine vadi verilen açıklamada, ödemelerin Avrupa Birliği’nin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle gerçekleştirilemediğine işaret edildi.

Açıklamada, muktezi ödemelerin gerçekleşmemesi nedeniyle Ukrtransnafta’nın Transneft’e sevkiyat hizmeti sağlamayı durdurduğu ve bu nedenle Moskof petrolünün Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya sevkiyatının bile 4 Ağustos itibarıyla durduğu kaydedildi.

Şirketin Drujba hattının başka kollarındaki sevkiyatının bitmeme ettiği, Belarus üzerinden Polonya ve Almanya yönündeki sevkiyatlarda sorun yaşanmadığı belirtildi.

Brent yer yağı yükselişte

ICE’de Brent petrolünün varil fiyatı Druzhba’dan Rus petrolü akışının durduğu haberleri ile düne bakarak 1,05 dolar arttı ve 98 doların konusunda imdi.

İran petrolünün andıran zamanda arsıulusal pazarlara dönebileceği beklentisi ICE’de Brent petrolünün varil fiyatını bu sabahleyin 94 dolara tadar gerilemesine sefer açmıştı.

Nijerya Petrol Bakanı Sylva: Rastgele ahit 400 bin varil petrolümüz çalınıyor

 

Azerbaycan petrol fonu TCMB’deki 1 milyar euroluk mevduatında müddet uzattı

 

Türkiye’nin yer yağı ithalatında yüzde 13,2 artma

 

Share: