Rusya’dan Avrupa’ya giden doğal gaz borularında akım tayin edildi! Sabotaj iddiaları dillendirilmeye başlandı

Danimarka’üstelik armada yetkilileri Baltık Denizi’nde, Rusya’dan Avrupa’ya revan benzeri borazan hattında deniz trafiği için aheste bire bir doğal gaz sızıntısı gözlemlendiğini açıkladı. Yürütücü firma Nord Stream 2’den yapılan açıklamada, Baltık Denizi’nde Danimarka’nın Bornholm Adası’nın güneydoğusundaki gaz borazan hattında bir cereyan tespit edildiğini tabir etti.

DAHA ÖNCEDEN POMALANMIŞ GAZDAN KORKULUYOR

Kuzey Akıntı 2 hattı, Rusya’dan Almanya ve başka Avrupa ülkelerine doğal gaz taşınması amacıyla mamul, ancak milyarlarca euroluk proje Rusya’nın Şubat’ta Ukrayna’yı nehiy etmesinden bilahare durduruldu. Ancak boru hattında daha önceden pompalanmış doğalgaz bulunuyor ve büyük miktarlarda gazın atmosfere salınmasından korkuluyor.

”İLGİLİ MAKAMLARLA GÖRÜŞÜYORUZ”

Nord Stream 2, Almanya, Danimarka, İsveç, Finlandiya ve Rusya’daki sorumlu yetkililere konuya ilişkin vukuf verildiğini belirtti. Almanya Iktisat Bakanlığından yapılan açıklamada ise Almanya ve Danimarka’daki yetkililerle irtibat halinde olunduğu kaydedilerek “Şu anda gerçekleri açıklığa dolamak amacıyla ait makamlarla düşün alışverişinde bulunuyoruz.” ifadesine kayran verildi.

FİYATLARIN ARTTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Avrupa Birliği, Rusya’yı doğalgaz tedarikini Ukrayna Savaşı’nda Avrupa’ya şantaj ayırmak üzere kullanmakla suçluyor. Moskova yönetimi ise bunu reddediyor. Antrparantez gaz tedariklerinin Rusya eliyle baltalama yapılarak durdurulduğu ve bu yöntemle fiyatların daha da arttırılmasının hedeflendiği iddialar arasında kayran alıyor.Share: