‘Sağlıklı Kentler’ daha çok Başkent’te

‘Dimdik Kentler’ daha çok Başkent’te

ANKARA – Mıhlı şehirler hareketinin gelişebilmesi için 2005 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan ve halen başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Denizköpüğü’ın yaptığı Türkiye Dosdoğru Kentler Birliği (SKB), daha çok çalışmalarını Ankara ofisinden üstelik yürütecek.

Türkiye Zinde Kentler Birliği, ‘şehir sağlığı temasıyla’ şehirlerle doğrudan teşrikimesai tarafından uygulanacak siyasal ve sektörler arası etap kendisine, 1988’da toptan apışlık şeklinde kurulan Acun Afiyet Örgütü Avrupa Dimdik Şehirler Zıkkım’na 2005 yılında dahil oldu. Dönemin Bursa Büyükşehir Şehremini merhum Vukuf Delicesine’in öncülüğünde ‘Bursa merkezli kendisine’ 10 müessis şehremaneti ile çalışmalarına başlayan Türkiye Mıhlı Kentler Birliği, zaman 130 örgen şehremaneti ile Türkiye’de zinde kentlerin oluşumuna öncülük eden cesim bir kurumsal yapı haline geldi. Bugüne kadar çalışmalarını Bursa merkezli namına tay tay arabası ve halen başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Denizköpüğü’ın yaptığı Türkiye Dosdoğru Kentler Birliği, daha çok çalışmalarını Ankara merkezli yerine yürütecek.

Türkiye Metin Kentler Birliği’nin Ankara ofisi açılışı; Türkiye Metin Kentler Birliği Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Delicesine, Firez ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, MHP Genel Sekreteri ve Bursa Mebus İsmet Büyükataman, DÜRÜST Tümen Bursa milletvekilleri Melik Çavuşoğlu, Efkan Ala, Muhammed Müfit Münevver, Galebe Kader, Emine Ağır Gözgeç, Osman Mesten, Refik Ilgi, Atilla Iare, Ahmet Tığ ve Mustafa Esgin, Balıkesir, Veca, Kestel, Yenişehir, Karacabey, Sebep, Orhaneli, Harmancık, Büyükorhan, Dert, Ürgüp, Sandıklı, Trabzon, Darende, Çankırı, Şırnak ve Artuklu şehremaneti başkanları, YANLIŞSIZ Öğür Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ve Ankara’daki Bursalı bürokratların katıldığı törenle yapıldı.

Başkanlar şehirlerinin doktoru

Türkiye Dimdik Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Başkanı Alinur Denizköpüğü, konuşmasında birliğin kuruluşuna öncülük eden başkanlardan Hikmet Delicesine’i rahmetle anarken, birliğin bugünlere gelmesine ulama veren rüesa Recep Altepe ve Menderes Türel’e dahi teşekkür etti. Başbuğ Eskişehir Taşı, Türkiye Dosdoğru Kentler Birliği’nin arsıulusal temsili nedeniyle ‘bakanlıklar, Türkiye Belediyeler Birliği, DSÖ Türkiye ofisi, Konfedere Milletlere sınırlı özge çalım ve kuruluşlar ile ortak emek alanlarında’ işbirliklerinin elan bol ağıl getirilmesi için Ankara ofisini açtıklarını söyledi. Keyif dendiğinde akla geçmiş kendisine hastaneler ve doktorların geldiğini hatırlatan Komutan Lüle Taşı, “Şehremaneti başkanları bile ayrımsız zamanda şehirlerinin doktorlarıdır. Yaptığımız her projenin ucunda, esenlikle alakadar buut var. Bu kere bile olsa, kanalizasyon yahut enfrastrüktür bile olsa” dedi.

17 yılda 130 organ

Türkiye Metin Kentler Birliği’nin sabık 17 sene içerisinde 10 müessis belediye ile başlayan kurumsal yapısını bugün 130 organ ile devam ettirdiğini anlatım fail Komutan Eskişehir Taşı, “Memnuniyetle ifade etmek isterim ki kent sağlığı konusuna olan ilgiden dolayı, kullanılmamış aldığımız üyelik başvuruları herhangi bir geçen periyot artmaktadır. Pandemi ve iklim değişikliğinden kaynaklı afetler başta doğmak için, bilcümle süreç bizlere mefret dersler vermekte. Imdi şehirlerimizi ve yaşadığımız alanları planlarken, abuhava değişikliği gerçeğini görerek boşaltmak zorunda olduğumuzu öğrendik. Bugün bir nice belediyemiz uslu şehirler, emniyetli kentler, dirençli kentler, sürdürülebilir kentler, solidarist kentler, iklim değişikliğine tınlamalı kentler kadar ayrımlı temalarda kurulan şehir ağlarına üye olarak kurumsal kapasitelerini artırabiliyor, proje ortaklıkları kurabiliyor ve deneyimlerini paylaşma fırsatına erişebiliyorlar. Biz da bu çerçevede Türkiye Dimdik Kentler Birliği olarak, DSÖ Metin Şehirler Zıkkım kabilinden önemi rastgele geçen periyot mütezayit tıpkı ağın parçası olduğumuzun farkındayız ve çalışmalarımızı geliştirme arzusu içerisindeyiz. Açılışını yaptığımız Ankara ofisimizin çalışmalarımıza ivme katacağına inanıyoruz” diyerek konuştu.

Kullanılmamış sulp belediyecilik

Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Reisi Fatma Şahin dahi esenlik olmayınca nelerin yaşandığının pandemi sürecinde haddinden fazla dağ benzeri şekilde deneyim edildiğini hatırlattı. Bireylerin, ailelerin, şehirlerin ve ülkelerin mutlaka dimdik olması gerektiğine ilgi çeken Delicesine, “Dosdoğru benzeri dünya için ‘Cumhurbaşkanımızın yerel yönetimler manifestosuna koyduğu’ akil şehirler, yeşil, mukavim ve tehlikesiz şehirler başlıklarının hepsi üzerimize şişman emanettir. 1994’te attığımız döl var. Bakir çocuk belediyecilik, doğumdan ölüme hayatın her alanına dokunmaktır. Tarih ve uygarlık şehri Bursa’nın başkanının birliğin başında olmasından haysiyet duyuyoruz. Yapılan çalışmalarla Acun Esenlik Örgütü’nün örnek gösterdiği mevki olduk. Suyu yönetemezseniz dimdik olamazsınız. Obeziteyi yönetemezseniz zinde olamazsınız. Yeşil alanı artıramazsanız, dosdoğru olamazsınız. Spor yaptıracak kentsel planlamayı yapmazsanız, zinde olamazsınız. O yüzden yeşil şehirleri, kullanılmamış yavru belediyeciliği hep gelişigüzel düz yazı etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Ekin ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Özgül Özkan Güç da dimdik kentlerin kül dünyada gelişen, büyüyen ve tartışılan aynı anlam olduğuna ilgi çekti. Dimdik şehirlerin şehirde yaşayanların hanay kalitesinin yükseltilmesi anlamına geldiğini dile getiren Çetince, “Konuya kültür turizm şapkamızla baktığımızda, çabucak yaşayanların değil kenti görüşme edenlerin birlikte dimdik olmasını, avlu kalitesi, deneyim ve tecrübelerinin iyi olmasını gerektirir. Bu nedenle sürdürülebilirliğe, dosdoğru kent olmaya ehemmiyet verilmesi gerekiyor. Akıbet 20 yılda metin, yeşil, sürdürülebilir, hars ve turizm kabil tamlık alanlarda atılımlar içerisindeyiz. Bunun amacıyla iş veren cemi şehremaneti başkanlarımızı tebrik kartı ediyorum” ifadelerini kullandı.

MHP Umumi Sekreteri ve Bursa Mebus İsmet Büyükataman de Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulup bugünlere mevrut güzelce birlikteliğin oluşmasına yardım sunan, emeği sabık herkese teşekkürname etti.

Bursa Milletvekili Efkan Alabalık ise site yerine site kelimesinin haddinden fazla elan akla yatkın olduğunu belirterek, “Kenti kurar, kaldırır, değiştirebilirsiniz ama şehri, o tarihi yaşamadan, baştan mensur edemezsiniz. Zira site, yavaş yavaş alay malay, yaşanılanlarla birlikte şehirdir. 1000 yıllık şehirse, o şehri bina etmek üzere 1000 sene gerekir” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların arkası sıra Türkiye Dosdoğru Kentler Birliği Ankara ofisi, kurdele kesilerek hizmete açıldı.

Share: