“Şahika Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Amasra’daki beyaz zehir ocağındaki patlamayla ilişkin lüzumlu soruşturmanın başlatıldığını bildirerek, “Parçalanmamış boyutlarıyla inceleme bitmeme ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu bulunan ki varsa cezasını çekecektir. Bundan birlikte emniyetli olmanızı istirham ediyorum.” dedi.

Varank, KartalDernek aracılığıyla düzenlenen “Şahika Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”nin açılışında yaptığı konuşmada, kendisini benzeri imam hatipli olarak evinde gibi hissettiğini söyledi.

Bugün esasta bu hissiyatın verdiği huzurla, eğlenceli ayakyolu geçirecekleri, dörtköşe sohbetler yapacakları ayrımsız program sahne ettiğini ifade eden Vekil Varank, ancak geçkin Bartın’dan çöz yakıcı, çok keder haberler aldıklarını, maden ocağında yaşanan patlama sonucu hayatını kaybeden emekçilerin bulunduğunu, bu nedenle içinin buruk olduğu dile getirdi.

Varank, hayatını kaybeden madencilere Allah’tan yağmur, yakınlarına sabrı cemil niyaz ettiğini anlatım ederek, şunları kaydetti:

“Yaralanan kardeşlerime dahi ivedi şifalar diliyorum. Olayın duyulduğu önceki adan itibaren devletimiz tekmil imkanlarını seferber etti. Bakan arkadaşlarımız Bartın’a giderek çalışmaları yakından izlem ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız birlikte Diyarbakır’daki programını nakız etti, bugün oraya geçerek çalışmaları şahsen arama edecek. Kontrol istirdat özellikle girmek üzere, patlama ile ilgilendiren umum konularda hep kurumlarımız çalışmalarını titizce sürdürüyor. Bölgedeki esenlik ekipleri ve hastaneler yanık kardeşlerimiz üzere seferber edildi. Bunlara ilave yerine aynı ivedi müdahale ünitesi kuruldu. Esasen ihtiyaç halinde ambulans uçaklarımız, helikopterlerimiz doğrusu görevlerini yapmak için el altında bekliyor.”

“Bu kazada ihmali, sorumluluğu mevcut ki varsa cezasını çekecektir”

Varank, bunun kabilinden keskin hadiselerin bazı provokatörlerin istismarına münhal ayla geldiğini aktararak, “Lütfen kimesne provokatif ve dezenformasyon içeren peş oruçlu içeriklere değer etmesin. Patlamayla ilgili zaruri anket elhak başlatıldı, tüm boyutlarıyla tetkik devam ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu kâin ki varsa cezasını çekecektir. Bundan birlikte emin olmanızı istirham ediyorum. Olayın detayları netleştikçe, sunu makul bilgiler, zaten bir zamanlar resmi kurumlarımız eliyle şu anda kamuoyuyla paylaşılıyor, paylaşılmaya da bitmeme edecek.” diyerek konuştu.

Temenni ve birlik çabalarının elan çok duygusal kaybı olmaması ve madencilerin sağ salim kurtarılması yönünde olduğunu vurgulayan Nazır Varank, “Rabbim hem pinpon altında artan kardeşlerimizin hem dahi onlara ulaşmaya çalışan ekiplerin yardımcısı olsun. Rabbim inşallah aynı henüz böyle kazalarla, dokunaklı olaylarla bizleri sınav etmesin.” dedi.

“İmam dil cambazı öğrencilerine milletle alay malay devletin üstelik topluluk çıktığı bir ortamda yaşıyoruz”

Nazır Varank, bugün girişimcilik ve inovasyon bahsetmek amacıyla benzeri araya geldiklerini anımsatarak, hakeza ayrımsız organizasyonun benzeri mortocu dil cambazı lisesinde düzenleniyor olmasının hele kişi jenerasyonundaki insanlar üzere hangi kadar düşündürücü olduğunu vurguladı.

İnsanın bu atmosferi görünce, nereden nereye diye niteleyerek iç geçirmeden, şükretmeden geçemediğini rapor eden Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşınız itibarıyla sizler 2002 öncesi döneme tanık olmadınız. İyi ki üstelik olmadınız, zira o dönemdeki abileriniz ablalarınız sizin kadar bahtlı değildi. Sizin gördüğünüz değeri maatteessüf onlar görmüyorlardı. 28 Şubat’ın simsiyah zihniyeti bizzat önder hatiplerin konusunda kâbus kabilinden çökmüştü. İmam hatipliler katsayı garabetiyle üniversitelere giremediler, inandırma odalarına bağımlı tutuldular, kadınlar başörtüsü cihetiyle bir nice imkandan mahrum bırakıldı. Amma Recep Tayyip Erdoğan diye niteleyerek aynı yiğit önder hatipli imdi ve cemi bu faşist uygulamaları tarihin çöplüğüne gönderdi. Hamdolsun zaman farklı bire bir iklimin içerisinde yaşıyoruz. Cumhurbaşkanının imam hatipli olmakla hava duyduğu bire bir devletin vatandaşlarıyız. Bugün önder hatip okullarına, mortocu dil cambazı öğrencilerine milletle gelişigüzel devletin birlikte ehil çıktığı bir ortamda yaşıyoruz. İşte bu yüzden çıktı mortocu hatip neslinin omzunda çok henüz balaban, kırıcı sorumluluklar var. Nedir o? Herhangi Bir açıdan kat sayı tıpkı yavru olabilmek.”

Varank, devletlerin, birbirlerine cebin üstünlüğü savaşlarla değil ekonomilerle kurduğunu anlatarak, Türkiye’yi güçlendirecek, soylu erki ve teknolojik bağımsızlığı takviye edecek tıpkı soy sop olmalarının genişlik büyük hayali olduğunu söyledi.

“Sevgili gençler, şunu asla unutmayın” diyerek seslenen Bakan Varank, “Bizim Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde belirlediğimiz ve uğrunda layenkati çalıştığımız tıpkı idealimiz var. Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonu. Tığ bu vizyonla kritik teknolojilerin hoppadak pazarı değil, bir zamanda üreticisi olan bir Türkiye’yi inşa etmek istiyoruz. Bu amaçla yürüttüğümüz birlik çalışmaların merkezine birlikte gençlerimizi koyuyoruz.” diye konuştu.

Havacılıktan uzaya, savunma sanayisinden elektrikli araçlara, yazılımdan bileşimli zekaya büyüklüğünde birçok alanda yaptıkları atılımlara gençlerin öncülük etmesini istediklerini vurgulayan Varank, punt verildiğinde, imkan tanındığında Türk gençliğinin yapabileceklerinin tıpkısı sınırı olmadığına tekraren şahit olduklarını, bu başarıları herhangi bir alana yaygınlaştırmak ve gençlerin öncülüğünde ülkenin teknolojik bağımsızlığını iaşe etmek istediklerini, bunun için birlikte çocukluktan darülfünun ve sonrası döneme büyüklüğünde hayatlarının temas aşamasında gençlere sunma gündeş imkanları sağladıklarını anlattı.

Varank, Deneyap Teknoloji atölyelerini bu sebeple hayata geçirdiklerini anımsatarak, “Ortaokul ve ortaöğretim çağındaki öğrencilerimize burada bileşimli zeka, robotik, kodlama, nanoteknoloji, havacılık ve feza eğitimleri veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Benzer şekilde değme sene rekorlar kırarak büyüyen Teknofest’in birlikte bu amaçla kurguladıkları başka cesim bire bir projeleri olduğunu tamlayan Varank, “Özellikle lise ve üniversite çağındaki gençler Teknofest’te dünyanın sunma eskimemiş uygulayım bilimi alanlarındaki yarışmalara kendi projeleriyle katılıyorlar. Öz geliştirdikleri roketleri, elektrikli otomobilleri, insansız çekicilik araçlarını, denizaltıları yarıştırıyorlar. Kartal da Teknofest’te adı yoğun duyulan okullarımızdan birisi.” dedi.

Salonda Teknofest’e katılan gençlerin olup olmadığını soran Vekil Varank, gördüğü sayının ekli olmadığını, ancak bunun de artırılması gerektiğini söyledi.

Varank, teknolojinin ruhu olan yazılım üzerine kayırıcı kaynağı kapasitesini yükseltmek için bakir soy sop yazılım okulları açtıklarını bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“kendiliğinden öğrenme metoduyla müteharrik dünyanın gözde yazılım okullarından olan 42 okullarını ülkemize kazandırdık. Bugüne kadar 1.000’e mail gencimiz bu okullarda eğitim bilimi almaya başladı, bu çoluk çocuk çokça iyi birer yazılımcı kendisine hevesli hayata atılacaklar. Yine gençlerimizin marifet ve uygulayım bilimi aşkını gökyüzüne taşıyoruz. Başlangıçta yalnız Antalya’üstelik planlı Âlem Müşahede etkinliklerini Anadolu’nun ayrıksı illerine yaygınlaştırdık. Antalya’üstelik, Diyarbakır’da, Van’bile, Erzurum’bile haddinden fazla geniş katılımlı etkinlikler düzenleyerek gençlerimize uzayı ve gök teknolojilerini tanıtıyoruz. Teknoparklar ve girişimcilik merkezleri kurarak yenilikçi fikirlerin hayata geçmesine bindi oluyoruz.”

Türkiye’nin en balaban teknoparkının Bilişim Vadisi olduğuna meni eden Varank, Bilişim Vadisi ile Türkiye’da meslek açıcı işlere yatırımlar yaptıklarını, destek olduklarını söyledi.

Varank, TÜBİTAK burslarıyla gençlerin ve araştırmacıların bilimsel çalışmalarına katkılar sunduklarını aktararak, seçme alanda gençlerin yanında olduklarını çıktı bile hükümetler yerine yanlarında olmaya bitmeme edeceklerini belirtti.

Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonu ile hazırladıkları Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nde girişimcilik için ayrı bir başlık oluşturduklarını anlatım eden Varank, şunları kaydetti:

“Girişimciliğin dinamizmiyle kalkınan Türkiye’yi nesir edecek kapsamlı politikaları bu izleme çerçevesinde uyguluyoruz. Uygulayım Bilimi tabanlı amal ilkin doğmak amacıyla girişimcilik sürecinin temas aşamasını hızlandıracak altyapıları ve gerekseme mahsus destekleri sağlayarak müteşebbislerin, alelhusus gailesiz müteşebbislerin hayatını kolaylaştırıyoruz. Kurduğumuz teknoparklar, kuluçka merkezleri ve TEKMER üzere yapılarla yenilikçi hisse senedi fikirlerinin ticarileştirildiği yerlerle esasen Türkiye’da tıpkısı gürecilik düz yazı ediyoruz.

Buralarda, girişimcilere fiziki imkanlardan, vergisel avantajlara mentörlükten network desteğine büyüklüğünde bir nice kolaylaştırıcı imkan sunuyoruz. Bu altyapılar tabiatıyla çokça kocaman amma tek başına tam değil. Çünkü girişimcilik dediğinizde yer kocaman hususlardan birisi girişimcilerin olağan benzeri şekilde finansmana ulaşabilmesi. Finansman konusu bibi girişimcinin önündeki sunu büyük istifham işareti namına önümüzde duruyor. Tığ bile lazım öz kurduğumuz gerekse bindi sağladığımız fonlarla girişimcilerimizin kullanabileceği kaynaklar oluşturuyoruz. TechInvesTR, Uygulayım Bilimi-İnovasyon Fonu ve Lehçe Etap Sermayesi Fonu bizzat bizim Bakanlığımızın kurduğu fonlar. Bilişim Vadimizde biz öz envestisman fonumuzu oluşturduk.”

Varank, kendisinin İstanbul İmam Dil Cambazı Lisesi mezunu olduğunu, ama değişik dönemlerde Kartallı arkadaşlarıyla çokça çalıştığını belirterek, “Beraber siyasa yaptık, savaşım yaptık ve dolayısıyla Kartal ile olan umu bağımız haddinden fazla farklı.” dedi.

Bu fonların beraberinde Kalkınma ajanslarıyla TÜBİTAK ve KOSGEB ile girişimcilere sağladıkları birçok mali desteğin kâin olduğunu anlatan Varank, bu desteklerle ilgili yer kapsamlı ve aktüel bilgilere yankılanmak üzere “www.yatirimadestek.gov.tr” adresini ziyaret edilmesini tavsiye mektubu etti.

“Kullanılmamış Türk markaları çıkarmak amacıyla kabadayı girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye bitmeme edeceğiz”

Varank, “Siz kâfi ki yenilikçi fikirlerinizin ve hayallerinizin peşinde koşmaya bitmeme edin” diye niteleyerek, kapılarının rastgele zaman sonuna kadar kategorik olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023 ve sonrası için çokça şişman hedeflerin bulunduğu nâkil Varank, şunları kaydetti:

” Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılının dünyada ‘Türkiye Yüzyılı’ olacağına inanıyoruz ve buna göre çalışıyoruz. Yenilikçi ve uygulayım bilimi tabanlı girişimcilerimizin katkılarıyla bu hedeflere çokça henüz çabuk ulaşacağımızın farkındayız. Bu nedenle global piyasalarda adından saraka ettirecek kullanılmamış Türk markaları takip etmek üzere bıçkın girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye devam edeceğiz. Efendimizin de buyurduğu kabil rızkın 10’üstelik 9’u ticarette yani girişimcilikte ise bu alanı asla yersiz bırakmadan, önce gençleri girişimciliğin dinamizmi ile tanıştırıp sonraları kariyer hedeflerine yönlenmelerini sağlayarak yolumuza devam edeceğiz. Gençlerin bu dönemdeki başarıları tehlikesiz olun bizi fazlasıyla gururlandırıyor. Geçen sene Türkiye’bile erken aşama girişimler, startuplar 1,5 milyar dolar envestisman aldı, bu yıl bu rakam ilk 7 ayda 1,5 bilyon doları buldu. Güzeşte sene Avrupa’dahi baziçe yatırımı alanında bildirme aşkın envestisman kayran şehir İstanbul oldu. İkinci şehre bakıyorsunuz Londra. Londra’dahi arz çok yatırımı ki almış diyerek bakıyorsunuz tekrar tıpkısı Türk vatandaşı oyun girişimciliği alanında en aşkın yatırımı almış.”

Bakan Varank, güzeşte çevrim Hacettepe Teknopark’a gittiğini, üniversiteden eskimemiş çıkışlı biriyle tanıştığını anımsatarak, özlük şirketini kurduğunu, oyun geliştirdiğini, 9 nefis ekibinin olduğunu söyledi.

Söz konusu girişimcinin geliştirdikleri oyunu ABD’ye 200 milyon dolara sattığını öğrendiğini anlatan Varank, “Bunu sattıktan sonradan bile, ego aşağılık şundan hava duyuyorum, ‘Biz bu sene 200 milyon liraya mail kazanç ödeyeceğiz ve inşallah ben alacak rekortmenleri arasına gireceğim.’ dedi. Bakınız gepegenç tıpkısı arkadaşınız. 200 milyon dolarlık katma derece üretebiliyor. O arkadaşımız şurası söyledi, esasen gelişim yapış şekillerinin ne büyüklüğünde değiştiğini göstermesi açısından haddinden fazla koskocaman, ‘Ben 9 arkadaşımı üstelik şirkete ortak ettim, kâffesi şu anda milyoner’ dedi. Esasen önümüzdeki dönemde eklenmiş değeri esasen sizin üzere çoluk çocuk oluşturacak. Bizler da onun altyapısını hazırlamak için çalışıyoruz. Muvaffakiyet hikayesini siz değerli gençlerimiz yazacaksınız.” diye niteleyerek konuştu.

Varank, uluslararası medyanın Türkiye’nin ürettiği insansız çekicilik araçlarından bahsettiği istihbarat olduğunu anlatarak, insansız gelgel araçlarının geliştirildiği ekibin gözyaşı ortalamasının 30’un altında olduğunu, gençlere bunun amacıyla ehemmiyet verdiklerini vurguladı.

29 Ekim’birlikte Togg fabrikasının resmi açılışını yapacaklarını, seri istihsal araçların banttan ineceğini bildiren Varank, bu galeyan donör işlere Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde imza atmanın gurur donör olduğunu, Togg piyasaya çıktığında herkesin gururu olacağını söyledi.

Konuşmasının ardından Vekil Mustafa Varank, Kartal Rum İmam Dil Cambazı Lisesi’nin Kartal Veri Üssünü gezerek öğrencilerin projelerini dinledi.

“İçinde bulunduğumuz sürecin merkezi kavramı inovasyon”

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Özkan Öztürk ise açılış konuşmasında, insanın süresince bulunduğu doğaya müdahale ederek, hars ve uygarlık kurabilen yegane yaşayış olduğunu belirterek, insanın henüz ongun benzeri acun için bitimsiz benzeri teceddüt süreci arayışında olduğunu vurguladı.

Gelişigüzel kan alışta yenileniyor gelmek kadar bilgelik, kültür ve teknolojik gelişmelerin de kan alıp verdiğini tabir eden Öztürk, “Günümüzde merkezi tıpkısı kavram yerine inovasyon terimiyle anlatım edilen bu süreç marifet ve teknoloji üretme, eş yetiştirme kapasitesi ölçüsünce gerçekleşiyor. Dördüncü uran devrimi yerine adlandırılan içre bulunduğumuz bu sürecin merkezi kavramı bu sebeple inovasyon olarak ortaya çıkıyor.” diye konuştu.

Öztürk, çağın düşün yörüngesinin etrafında inovasyon, istişare, AR-GE, hamle, dizayn, sürdürülebilirlik, bileşimli zeka, sayısal firez, robotlar, arttırılmış temel, aptal sistemler, nesnelerin internetinin seyrettiğini söyledi.

Kartal Rum İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Mahmut Kayacık bile son yıllarda yükselişte olan teknolojileri ve talih bazında gerçekleşen gelişmeleri konuşacakları bu zirvede, Nazır Varank’ı görmekten mutluluk duyduğunu belirterek, “İki gün boyunca gerçekleşecek olan bu zirvenin hayırlara açar olmasını, hedeflenen vukuf ve deneyim aktarımının gerçekleşmesini, tamam katılımcılarımızın bundan bolca yarar görmesini kâm ederim.” dedi.

Bu arada, Arz Portföy ve Takas İstanbul anne sponsorluğunda, KartalDernek marifetiyle düzenlenen “Doruk Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”, Kartal Küçük Asya İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Bugün girişimcilikten yazılıma, “metaverse”den insansız teknolojilerine, havacılık ve gök sanayisinden defans sanayisine kadar ele alınacak paneller, ferda üstelik bitmeme edecek. Zirvenin keynote sunumlar, evvel etap dersleri ve yarışmalarla katılımcılara dolgunca tıpkısı repertuvar yaşatması bekleniyor.

Share: