Sahte genel ağ sitesi üzerinden tatilcileri dolandıran 4 keleş elan tutuklandı

MUĞLA’nın Datça ilçesinde, tıpkısı ay evvel tıpkısı otelin adres ve şehir bilgilerini kullanıp, düzme genel ağ sitesi üzerinden ayırtma yaparak tatilcilerin dolandırılması olayı ilgilendiren tıpkısı şüphelinin tutuklanmasının arkası sıra genişletilen sormaca kapsamında 4 kişi elan tutuklandı.

Muğla Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın koordinesinde, Muğla İl Güvenlik Müdürlüğü Siber Suçlarla Savaşım Yazıhane Müdürlüğü’nce sabık kamer yapılan soruşturma kapsamında, Datça ilçesindeki bire bir otelin bulunak ve site bilgilerini kullanıp, sahte internet sitesi üzerinden, ‘telefon numarasından ayırtma’ bahanesiyle hayali turizm şirketi hesaplarına mülk göndermelerini sağlayarak turistleri mağdur ettikleri tayin edilen şüphelilerden A.B. (42), bir ay önceki Datça Hazar Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.

4 DURDURMA DAHA

Soruşturmanın derinleştirilmesinden sonraları, hele Muğla ve Antalya illerinde kâin haddinden fazla sayıda otel bilgilerinin kullanıldığı cali otel siteleri marifetiyle, telefon numarasından ayırtma bahanesi ile paravana turizm şirketlerine ilgilendiren vezneci hesaplarına dünyalık transferleri yaparak örgütlü bire bir şekilde kalifiye ayyarlık yapıldığının tespit edilmesi üzerine, Datça Cumhuriyet Başsavcılığınca bitmeme eden tıpkısı anket kapsamında; 25 Ekim günü Muğla merkezli, İstanbul, Zonguldak ve Karabük illerinde planlı eş zamanlı operasyonlarda 4 berbat daha yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin ev ve hisse senedi yerlerinde yapılan aramalarda; 1 adet ruhsatsız tabanca, çok sayıda dijital malzeme, paravana şirketlere ait çok sayıda belge ve 19 sayı bakir sim deneyli ele geçirildi. Sormaca kapsamında, şüphelilerin çokça sayıda vatandaşı en birkaç 10 milyon TL dolandırdıkları tespit edilirken, evvel, Datça Cumhuriyet Başsavcılığı’na irsal edilen Mualla Saygınlık (58), Ayhan Masalcı (55), Müjdat Gözpınar (32) ve Oktay Kilerci (25), üstelik ‘suç çalışmak üzere teşkilat kurmak’ ve ‘bilişim sistemleri aracılığı ile nitelikli ayyarlık’ suçlarından tutuklandı.

Share: