Salomon Kapadokya Ultra Trail Koşusu başladı

Nevşehir’de bu sene 9’uncusu düzenlenen Salomon Kapadokya Ultra Trail Koşusu, 75 ülkeden 2 bin 224 sporcunun katılımıyla başladı.

Argeus Travel&Events yoluyla Salomon’un sima sponsorluğunda gerçekleştirilen yarış üzere erken saatlerde tevessül çizgisinde toplanan sporcular, akıbet hazırlıklarını yaptı.

Verilen startın arkası sıra sporcular, kategorilerine bakarak 119, 63 ve 38 kilometrelik parkurları düğümlemek üzere mücadeleye başladı.

Sporculardan 38 kilometrelik parkurda yarışanlar Ürgüp, İbrahimpaşa ve Göreme’den, 63 kilometrelik parkurda koşanlar da Ürgüp, İbrahimpaşa, Uçhisar, Göreme, Çavuşin, Akdağ’dan geçiş yaparak Ürgüp’e dönecek.

119 kilometrelik parkurda mücadele edenler ise 63 kilometrelik hamle güzergahına eklenmiş yerine Damsa, Taşkınpaşa, Karlık köyünü takip ederek baştan bidayet noktasına ulaşıp yarışı tamamlayacak.

Etkinliğin organizatörü Kültürlü Ayhan Güney, basın mensuplarına, gücük parkurları koşanların kestirmece 5 saat, etraflı parkur sporcularının ise 12 saat bilahare bitiş çizgisine ulaşacağını hesap pusulası ettiklerini belirtti.

Hava ve abuhava koşullarının koşu amacıyla makul olduğunu rapor eden Cenup, “Zaman çekicilik belli belirsiz bulutlu, sporcular bu kabil havalarda koşmayı seviyor. Bu ebat sporcuları hızlandıracaktır. Kapadokya parkuru, dünyanın en adamakıllı koşun parkuru. Çokça destansı bölgeler var ama bu karakterde bire bir parkur hiçbir yerde namevcut. Kapadokya’nın özelliği köylerinin arazi yollarla bağlantılı olması, vadilerdeki reviş yolları ile birleştiği ant inanılmaz aynı düzlük oluşuyor. Çiftteker, gidiş ve koşun üzere haddinden fazla iri fırsatlar sunuyor.” diye niteleyerek konuştu.

Kapadokya Ultra Trail Koşusu, ferda düzenlenecek hediye töreniyle sona erecek.

Share: