Samimi Yüceer: Toplanan Rüsum Bibi Yandaşlara Dağıtılmaya, Şirret İçinde Yaşamaya Bitmeme Ediliyorsa Bu Bütçede Samimiyetin ‘S’si Yoktur

CHP Tekirdağ Saylav Samimi Yüceer, TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda, “Ağzını açan kadınların tercihine, yaşamına, kıyafetine, kahkahasına konu söylüyorsa; bu sorunların çözümünde defa suret olan ‘Kimse hız ve ayrımcılığa uğramasın’ diyen İstanbul Sözleşmesi’nden bir kişinin kararıyla hukuksuz aynı şekilde çekiliniyorsa, siz eş haklarını korumaktan sorumlu yetkililer ağzını açıp tek söz söylemiyorsa samimiyette hoşur ağır bire bir dava vardır. Eş cinayetlerini durdurmaya çalışan, bunun için bili toplayan, ibret karı ölümlerinde, karı cinayetlerinde farkındalık yaratan, halkoyu oluşturan; mağdura, ailelerine destek olan Avrat Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na kapatma davası açılıyorsa, vatandaştan toplanan vergiler hala yandaşlara dağıtılmaya, cafcaf içre yaşamaya bitmeme ediliyorsa burada, bu bütçede samimiyetin ‘s’si yoktur” dedi.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda zaman Eş ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçesi görüşülüyor. Komisyonu’nda meze düzlük CHP Tekirdağ Saylav Dr. Yürekten Yüceer, şunları söyledi:

“Kişisel hayatlarınızda samimiyeti pekâlâ değerlendirirsiniz bilmem amma celal yönetiminde samimiyeti söylemler ve yapılanlarla, çıkarılan mevzuat ve uygulamalar arasındaki ilişkiyle ölçebilirsiniz. Söylemlerinize, verdiğiniz rakamlara, eylemlere, izlem planlarına, yasalara, Anayasa’ya karşın kadına gayret, ayrımcılık cevvaliyet kesmeden devam ediyorsa; karı yoksulluğu, işsizliği, derinleşerek sürüyorsa, kadınlar koruma kararlarına rağmen katlediliyorsa, cesamet görevlileri hareket uygulamaya gelince bukanak sürüyorsa; yoksulların, muhtaçların sayıları her sabık çağ artıyorsa, kollar istismara uğruyorsa, harıldamak zorunda kalıyorsa, iş cinayetlerine kurban gidiyorsa ortada sorgulanması gereken bire bir huluskârlık vardır Sayın Vekil. Ağzını açan kadınların tercihine, yaşamına, kıyafetine, kahkahasına laf söylüyorsa, bu sorunların çözümünde kez gösterici olan, ‘Kimse hız ve ayrımcılığa uğramasın’ diyen İstanbul Sözleşmesi’nden aynı kişinin kararıyla hukuksuz tıpkı şekilde çekiliniyorsa, siz avrat haklarını korumaktan sorumlu yetkililer ağzını açıp yegâne kelime söylemiyorsa samimiyette aşağılık çetin bire bir ülkü vardır.

“AKP İKTİDARINDA HANGI İRADE NE DE SAMİMİYET VAR”

Eş cinayetlerini durdurmaya müteharrik, bunun amacıyla malumat toplayan, kaka avrat ölümlerinde, eş cinayetlerinde farkındalık yaratan, kamuoyu oluşturan; mağdura, ailelerine bindi olan Karı Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na kapatma davası açılıyorsa, vatandaştan toplanan rüsum bibi yandaşlara dağıtılmaya, şatafat içre yaşamaya devam ediliyorsa burada, bu bütçede samimiyetin ‘s’si yoktur. Bireylerin yasalar önünde denk olduğu büyüklüğünde konuşu, içtimai, siyasal yaşamda üstelik değer ve mutlak olması amacıyla hoşur samimiyete ve faziletli seviyede siyasi iradeye gerekseme var amma hangi yazık kim AKP iktidarında ne irade ne üstelik santimantalite var.

“SOSYAL YARDIMLARIN ARTMASIYLA ÖVÜNEN BİR BAKANLIK GÖRÜYORUZ”

Toplumsal adaletsizliğe sunma haddinden fazla maruz kalanlar, dallar, kadınlar, yaşlılar, engelliler, sayıları rastgele güzeşte yıl kalan milyonlarca kadın size bakıyorlar Sayın Nazır, sorunların çözülmesini istiyorlar, bekliyorlar. Ama bütçeye baktığımızda sorunların olduğu yerde durduğunu, hassaten çoğaldığını ve bunun amacıyla ekstra tek mücahede planlanmadığını görüyoruz. Tek yaraya derman olmayacak rakamlar verip toplumsal yardımların artmasıyla övünen bir bakanlık görüyoruz.

“VERDİĞİNİZ RAKAMLAR HANGI YOKSULLUĞU NE ÇOCUKLARIN, KADINLARIN YAŞADIĞI ACIYI HANGI DAHI ÖLÜMLERİ ENGELLİYOR”

Boşuna övünüyorsunuz Sayın Nazır, verdiğiniz rakamlar hangi yoksulluğu hangi çocukların, kadınların yaşadığı acıyı hangi birlikte ölümleri engelliyor. Açlık sınırı bugün 7 bin 245 teklik, minimum sevap 5 bin 500 teklik, haddinden fazla haddinden fazla altında. Eksikli sayımız bugün 24 milyonu bulmuş. Çalışanların yarısının minimal ücretli olduğunu düşünürsek halimiz içler acısı. Yirmi yıl oldu, yirmi yıldır herhangi bir dolaşma henüz birlikte derinleşen gelir adaletsizliğini doğrultmak amacıyla bu bütçede tek öz namevcut. Nakız böyleyken sizin bütçeniz devede kulak.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR DEMEYE BITMEME EDECEĞİZ”

Sizin, kadının güçlendirilmesi amacıyla ayırdığınız bütçe de tıpkısı şekilde. Tabiatıyla murat burada kadının güçlenmesi olmayınca ki sunumunuzda birlikte geçmiş ‘aile’ dediniz, geçmiş onunla başladınız ve sunumun ilerleyen kısmında ancak ‘karı’ı kullandınız, onu birlikte biricik başına kullanamadınız. ‘Güçlü karı, tüvana aile’ diye bu arada kullandınız. Yani meram olmayınca maatteessüf hangi bu dezavantajlı saydığımız sorunları çözebiliyoruz ne yaralara deva olabiliyoruz. Çözme hakeza olunca bile maatteessüf âdeta serencam alamıyoruz. Biz, ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ demeye bitmeme edeceğiz. Bizim amacıyla bir tane gündem adına bu kalacak.”

Share: