Samsun ve belde illerde 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Samsun, Çorum, Çankırı, Sinop, Kastamonu, Tokat ve Amasya’üstelik 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı törenlerle kutlandı.

Samsun’üstelik 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı zımnında Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’nda tören düzenlendi.

Öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlayan Ilbay Zülkif Görgüsüz, konuşmasında, 600 yıllık bir âlem devletinin mirası üstünde yükselen zihayat Cumhuriyet’in Gazi Mustafa Kemal’in lakonik şekilde ifade ettiği çağdaş medeniyetler seviyesinin konusunda tart mücadelesini evvel günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürdüklerini söyledi.

Bugün 2023, 2053 ve 2071 vizyonu hedefine odaklanarak yeni ve elan iri başarılar amacıyla gençlerin kendisini hazırlamasını talip Dağlı, “Küçük Asya’daki bin almanak varlığımızdan, ülkemizi dünyanın en şişman 10 ekonomisinden biri haline getirerek ebedileştirme hedefimizden asla ödünleme vermeyeceğiz. Bu eren kavim ülkemizi, Türkiye’nin geleceğini, ay sarih bayrağı namertlere çiğnetmeyecek. Birlik halkımız bilmektedir ki geçmiş ASALA, zaman FETÖ, PKK ve DEAŞ yerine karşımıza dikilmektedirler. Bugün birliğimizi, kardeşliğimizi istemeyen üzücü güçler tuhaf senaryolarından, kirli oyunlarından mankafa durmayacaklar ve isimleri yürümek aracılığıyla karşımıza geleceklerdir. Çünkü bunlar 100 yıl önceki emellerini gerçekleştiremeyenlerin uzantılarıdır.” ifadesini kullandı.

Konuşmanın arkası sıra öğrenciler umum oyunları gösterisi sundu, askeri bando mini dinleti verdi.

Kutlama programı boğaz töreniyle sona erdi.

Çorum

Çorum Valisi Mustafa Ekinci makamında tebrikleri kabul etti.

Ardından Kadeş Hazar Meydanı’ndaki törende vatandaşların bayramını kutlayan Dikici, konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşaması temennisinde bulundu.

Çiftçi, henüz sonra yıl içinde yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Ahali oyunları, mehter ve cimnastik gösterileriyle devam eden tören, bayram geçişiyle akıbet buldu.

Çankırı

Çankırı Milli İrade Meydanı’nda planlı merasim, Vali Abdullah Ayaz, Şehremini İsmail Hakkı Esen ve Garnizon Komutanı Tugay Salih Büyük’ün vatandaşları selamlamasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vali Ayaz, günün valör ve önemini belirten enformasyon yaptı.

Ayaz, Cumhuriyet Altını’in kuruluşunun 99. yılına ulaşmanın ve kutlamanın gururu içerisinde olduklarını söyledi.

Cumhuriyet’in kurulduğu 99 yıl geçmiş ruh büyüklüğünde zihayat ve 99 almanak tecrübeyle ati yüzyılı hep beraber düz yazı edecek ciddi ve kuvvete cemaat olduğunu belirten Ayaz, “Cumhuriyete revan yolda yapılan fedakarlıklar, çekilen çileler, kaybedilen canlar ve tüm fedakarlıkların gençlerimizin bilincinde olduğunu düşünüyor, onlara mutlak bir yetersiz artırmak amacıyla yapılan fedakarlıklara topluluk çıkma ve ülkemizin 99 yılda geldiği seviyenin haddinden fazla henüz ilerisine taşıyacak çaba ve fedakarlıkla çalışmalar yapacaklarına inanıyorum.” diye konuştu.

Daha bilahare öğrenciler şiirler okudu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Tıpkı Yudum Küçük Asya Efsanesi Ahali Oyunları Topluluğu gösteri sundu.

İl Kurnaz Komutanlığı Düzenlilik Komando Er Bölük Komutanlığınca silahlı gösteri yapılmasının ardından dereceye giren sporculara ödülleri verildi.

Tören, alay geçişiyle sona erdi.

Sinop

Sinop’ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yıl dönümü coşkuyla kutlandı.

Ilbay Erol Karaömeroğlu, makamında tebrikleri kabul etmesinin peşi sıra İskele Meydanı’nda Şehremini Hazar Ayhan ile törene katılanların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Karaömeroğlu, günün fehva ve önemini tamlayan bir müzakere yaptı.

Karaömeroğlu, Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlatıp 29 Ekim 1923’te zar ettiği Cumhuriyetin bırakılan sunma balaban miras ve elzem ayrımsız ayar olduğunu söyledi.

Törende şiirlerin okunması, spor ve el oyunları gösterisinin arkası sıra İl Bitirmiş Komutanlığı Düzenlilik Komando Hizip Komutanlığının tüfekli hareketler gösterisi, izleyenlerden alkış aldı.

Program merasim geçişi ile son buldu.

Kastamonu

Kastamonu’da Ilbay Avni Çakır makamında kortej tebriklerini kabul etti.

Daha sonraları Cumhuriyet Altını Meydanı’nda devam fail programda Çakır ve Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu vatandaşların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Ilbay Şarap, müşavere yaptı.

Ardından halk oyunları ve spor kulüpleri eylem sundu, öğrenciler koşma okudu. Enstrüman dinletisinin ardından Açıkgöz Taharri Kurtarma ekipleri tıpkı otelin çatısından iple inerken Türk bayrağı açtı.

Bitirmiş Komando Er Eğitim Bilimi Hezel Komutanlığı Gösteri Birliğince sunulan silahlı ve silahsız gösteriler da izleyenlerin beğenisini topladı.

Tokat

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu’nun Valilikte tören düzeni üyelerini kabulüyle başlayan merasim, Cumhuriyet Meydanı’nda devam etti.

Burada kaçınmak duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı ve Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Vali Hatipoğlu, yaptığı konuşmada, bayramı iri aynı galeyan ortamında kutladıklarını söyledi.

Program boğaz töreniyle sona erdi.

Törende İl Cingöz Komutanlığına ilişkin komandolar de eylem sundu.

Amasya

Amasya ve ilçelerinde, Cumhuriyet Altını’in 99. sene dönümü törenlerle kutlandı.

Ilbay Mustafa Masatlı’nın Valilikte protokol üyelerini kabulüyle başlayan tören, daha bilahare Çetince Hak Meydanı’nda bitmeme etti.

Masatlı, Şehremini Mehmet Solgun ve Garnizon Komutanı Liva Mehmet Fatih Harabelik katılımcıları selamladı.

Törende sene içre muhtelif yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeler verildi.

Şiirlerin okunması, halk oyunları gösterilerinin arkası sıra izlence argıt töreniyle sona erdi.

Share: