Samsun ve Kastamonu’da meslek çevrelerinde teftiş yapıldı

İçişleri Bakanlığı koordinesinde Samsun ve Kastamonu’da “Bala ve Gençlerin Korunmasına Müteveccih Meslek Çevreleri Denetim Uygulaması” yapıldı.

Beş gün boyunca sürecek okul çevrelerinin denetimi amacıyla Samsun’da, İl Güven Müdürlüğü Asayiş Büro, Yavru Idarehane, Uyuşturucu Suçlarla Mücadele Yazıhane, Terörle Savaşım Ofis (TEM), Kaçakçılık ve Tevhit Suçlarla Mücadele (KOM) birimlerinden katışık aynı ekip görev aldı.

Tüm ilkokul, ortaokul, ortaöğretim ve mektepli yurtlarının andıran çevresinde kaka şahıslara ve bu yerlerin yakınındaki park ve bahçeler, kullanılmayan binalar, etanol ve duman mamulleri satışı yapılan yerler, içkili yerler, kahvehaneler, genel ağ ve elektronik baziçe salonları gibi bölüt yıldızlı yerlerde denetimler yapılacak.

Yeni eğitim-tedrisat yılının geçmiş haset, İlkadım ilçesi İstiklal Caddesi üstünde yapılan uygulamalarda ekipler ayrımsız internet kafeye girerek Genel Hikmet Çokluk (GBT) sorgusu yaptı. Ekipler, genel ağ kafede baziçe oynayan 14 yaşındaki B.A’nın ailesini telefonla arayarak öğrencinin okulda olup olmaması gerektiğini sordu. Ailesinin okulda olması gerektiğini söylemesi üzerine Yavru Büro Müdürlüğü ekipleri B.A’yı ailesine teslim etmek üzere götürdü.

Öte yandan ekipler İstiklal Caddesi üstünde kafe, restoran, etil alkol ve tütün mamulleri satışı yapılan yerlerde fal yaptı, vatandaşlara bilgi verdi.

Kastamonu

Yeni eğitim bilimi-talim yılının geçmiş gününde Kastamonu İl Açıkgöz Komutanlığına kapalı gidiş geliş kurnaz ekipleri eliyle meslek servis anahtar ve şoförlerine müteveccih denetimler gerçekleştirildi.

Denetimlerde, “Nakil Tarafından Eğitime Muvasala Yönetmeliği” ile “Okul Servis Araçları Yönetmeliği” gereğince, meslek servis şoförlerinde ve araçlarında bulunması gereken belgeler, dur lambasının yanıp yanmadığı ile uyulması müstelzim kavait ile öğrencilere itimat kemerinin önemi anlatılarak brifing yapıldı.Share: