Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Varank, Iğdır’da fabrikaların şişman açılışında konuştu Açıklaması

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Kıvrılma otomobili amacıyla gazetelerin attığı manşetlere belen ederek, “Siyasiler, manşetlerle oluşturulan halkoyu baskısının altında ezildi ve üretilen Kıvrılma araçlarının arkasında duramadı. İşte şu anda üstelik esasta mecmu adına yapılmak istenen bu. Süreğen muhaliflerle fondaş gazeteciler, dezenformasyonlarıyla 60 yıllık hayalin önüne terk etmek istiyor. Ama şurası çokça bereketli anlamaları geçişsiz, bundan sonra sakat Türkiye yok.” dedi.

Bakan Varank, Iğdır’de kurulan sodyum klorür işleme ve ambalajlama tesisi, dokuma fabrikası ve möble fabrikasının, Organize Uran Bölgesi’ndeki Saydam Tuz Fabrikası’nda düzenlenen şişko açılışında yaptığı konuşmada, Iğdır’dahi bulunmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Togg’un üretimini bütün beraber izleyip gördüklerini tabir fail Varank, “Görüntülerde üretim bandı, anahtar hatları, boyahaneler var mıydı, vardı. Evet müzmin muhalifler günlerce gazete köşelerinden ve televizyonlardan hangi dedi. ‘Toog’un üretim bandı bulunmayan, bu araçları İtalya’dan getirdiler’ dediler. İşte bunlar bütün gözleri olup bile görmeyenler. Bunu hastalık yapıyorlar, biliyor musunuz? Tarihimizi ongun bilmezsek bu sorunun cevabını üstelik iyice aynı şekilde veremeyiz.” diyerek konuştu.

Varank, Türkiye’nin 61 sene geçmiş zat evcil otomobilini ürettiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

“1961’de 23 mühendis ve teknikçi Eskişehir Cer Atölyesi’nde yerel araba atmak için çalışmalarına başladı. Hedefleri yerli ve milli otomobili o tarihte, 29 Ekim’e yetiştirmekti. Kapının konusunda eke rakamlarla birçok periyot kaldığını gösteren tabela astılar ve Kıvrılma otomobili 129 dönem sonraları üretilmiş oldu. Biri bej, biri siyah iki Devrim, Eskişehir’den Ankara’ya getirildi. Lokomotiften sıçrayacak kıvılcımlar bir kazaya sebebiyet vermesin diye da arabaların depolarını trene bindirmeden boşalttılar. Ancak imdi maatteessüf terslikler başladı. Ankara’ya geldiklerinde, bürokratların çabuk ettirmesi sonucu otomobile benzin koymayı unuttular. Haliyle, Reisicumhur Cemal Gürsel’in bindiği araç 200 metre sonradan yolda durdu.”

“60 almanak hayalin önüne teslim etmek istiyorlar ama çıktı çarkıt Türkiye namevcut”

Sonrasında bu hatanın telafi edilip depoya hızlıca yakıt konulduğunu anlatan Varank, şöyle devam etti:

“Cumhur Reisi Cemal Gürsel, Kıvrılma otomobiliyle yoluna bitmeme etti amma iş işten geçmişti. Fakat bu iri başarıya, dönemin bu vizyoner projesine rağmen, ertesi zaman gazeteler bütün ayrımsız ağızdan aynı bugün olduğu gibi ayrımsız müsvedde kampanyası başlattılar. ‘Inhina otomobili yolda kaldı’, ‘Bükülme 200 metre gidebildi’ manşetleri attılar. Başkaca terbiyesizce ve sıkılmadan ‘Milletin parasını boşa gönderdiler’ diye gazetelerinde yazdılar. Kimse Reisicumhur Cemal Gürsel’in aslında Inhina ile bire bir seyahat yaptığından bahsetmedi. Son yerine siyasiler, manşetlerle oluşturulan halkoyu baskısının altında ezildi ve üretilen Bükülme araçlarının arkasında duramadı. İşte şu anda dahi esasta kamu olarak geçmek maksut bu. Süreğen muhaliflerle fondaş gazeteciler, dezenformasyonlarıyla 60 almanak hayalin önüne terhis etmek istiyor. Ama şurası çokça dolgunca anlamaları lazım, bundan sonra bozuk Türkiye yok.”

Varank, Togg’un babayiğitlerinin arkasında Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın olduğunu belirterek, “Hep bu iz propagandalara rağmen Togg, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2023’te yolların tozunu attıracak. İşte bu iyicene heyecanı ve gururu milletimize yaşatmanın hamdolsun şükrünü yaşıyoruz. Ama az buçuk önceki söyledim. Bunu başarmanın yolu siyasi iradeden geçiyor. İşte o siyasi iradeyi gösteren başlangıç babayiğidimiz sayın Cumhurbaşkanımız olduğu için tığ bu gururu milletimize yaşatabiliyoruz.” dedi.

Polemiklerle değil, hizmet, im ve yatırımlarla kirli bırakmaya bitmeme ettiklerini belirten Varank, Türkiye’nin dört bir tarafında fabrikalar açtıklarına ve tesisler kurduklarına bel etti.

Varank, “130 milyon lira yatırım tutarına ehil sodyum klorür el işi ve ambalajlama tesisini, 93 milyon lira envestisman tutarına topluluk tekstil fabrikasını ve 15 milyon liralık envestisman tutarına cemaat mobilya fabrikasını açıyoruz. Bu fabrikalar, Iğdırlı kardeşlerimize ekmek kapısı olacak.” ifadelerini kullandı.

Iğdır’a yapılan yatırımlardan bahseden Varank, şunları kaydetti:

“Bu fabrikaların birlikte, Kalkınma Ajansımızın desteğiyle tamamladığımız yaklaşık 22 milyon liralık bütçeye topluluk üç farklı projeyi üstelik şehrimize kazandırmış oluyoruz. Iğdır OSB Katıksız Gazla Rekabet Gücünü Artırıyor Projesi ile sanayicimizin erke giderlerini azaltarak henüz bağan maliyetlerle üretim yapmalarına imkan tanımış olacağız. Tuzluca Natür Parkı Projesi ile Sodyum Klorür Mağaralarını esenlik turizmine kazandırarak şehrimizin ekonomisine yenilik getiriyoruz. Seralarda Üretim Yapıncak Ellerle Buluşuyor Projesi ile da şehrimizdeki sera tarımını büyüterek zirai melfuf değerinin artırılmasına kebir benzeri ulama sağlayacak. Evet, toplamda 261 milyon lira yatırım Iğdır’ımıza alımlı çalımlı güzel olsun.”

“Iğdır OSB’birlikte, yüzde 95 doluluk oranını yakaladık”

Iğdır’ın gelişen ve büyüyen ekonomisiyle bölgeye alçak kattığını vurgulayan Varank, kentin 3 ayrımlı ülkeyle bitişik olması hasebiyle mühim konuma erbap olduğunu ve bunun şehre üretimde kocaman fırsatlar sunduğuna değindi.

Varank, Iğdır’daki imalat sanayisinin son yıllarda bir lahzada geliştiğine dikkati çekerek, “Iğdır OSB’de, yüzdelik 95 doluluk oranını yakaladık. Açtığımız ikinci etapta bile yatırımlar bitmeme edecek. Tığ birlikte Uran ve Teknoloji Bakanlığı yerine Iğdır’ın daha bile gelişmesi için desteklerimize devam ediyoruz. Sonuç 20 yılda Iğdır üzere 900 milyon teklik envestisman tutarına sahip 156 isteklendirme belgesi düzenledik. 5 bin 250 şahsiyet istihdamın önünü açtık. KOSGEB aracılığıyla şehrimizdeki 1600 işletmeye 90 milyon teklik destek sağladık. Bölgenin dinamiklerini harekete kılmak üzere Serhat Kalkınma Ajansı vasıtasıyla 249 projeye verdiğimiz bindi kısaca 120 milyon lirayı buldu. DAP Havza Kalkınma İdaresiyle 71 projeye toplamda 102 milyon liralık köken aktardık. Serhat Kalkınma Ajansıyla desteklediğimiz 9 milyon lira bütçeli Iğdır Davet Merkezi Projesi geçenlerde tamamlanacak. Bu eşkal açıldığında Iğdırlı kardeşimiz kullanılmamış istihdam imkanlarına kavuşmuş olacak.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin uran yatırımlarına cevvaliyet kesmeden bitmeme ettiğine işaret eden Varank, şunları dile getirdi:

“OSB’lerin sayısı sonuç 20 yılda 192’den 344’e bundan sonra. en üst geri attığımız imzayla Zonguldak Gökçebey’e 345’inci OSB’yi kurduk. Üretimdeki parsel sayısı 57 bine ulaştı. Takkadak akıbet tıpkı yılda 17 eskimemiş OSB kurduk. İnanın bilcümle bu yatırımlara karşın, biz sanayicilerimizin taleplerine şu anda yetişmekte berenarı zorlanıyoruz. Biz taleplere yetişemezken, birileri kalkıp halen Türkiye’bile 20 yılda hiç üretimevi kurulmadı diyebiliyor. Rastgele periyot açılışlardan açılışlara koşmamıza rağmen inkarlarını sürdürüyorlar. Varsın onlar görmezden gelsin. İşte bizim sanayicimiz burada, fabrikalarımız burada. Bu vesileyle ülkemize yatırımla, üretimle, istihdamla, ihracatla ulama sunan tamlık yatırımcılarımıza şahsım ve milletimiz namına şükranlarımı sunuyorum.”

Bakan Varank, konuşmanın peşi sıra kurdele kesilerek açılışı yapılan tesislerde incelemelerde bulundu.

Açılışa, Ilbay ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Engin Sarıibrahim, AK Tümen Umumi Komutan Yardımcısı Ömer İleri, iş adamı Mehmet Sürkit, Endüstri Bölgeleri Umumi Müdürü Fatih Turan, kâh SELIM Parti milletvekilleri ve haddinden fazla sayıda çağrılı katıldı.

Share: