Sancar, HDP TBMM Takım Toplantısı’nda konuştu

HDP Eş Umumi Başkanı Mithat Sancar, cumhurbaşkanı adaylarını tespit mekanizmalarının kategorik ve transparan bir tarzda çalışmalarına başladığını söyledi.

Sancar, partisinin Sedir Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında, cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP adına, etkili çözüm programı, eş savaşım ve ittifaklarla genişlik tüvana seçeneği yaratmaya çalıştıklarını söyledi.

Seçimlerde hükümete intihap yitirme endişesi mucit partinin HDP olduğunu encam süren Sancar, bu nedenle HDP ile ait spekülasyonların hız kesmeden bitmeme ettiğini savundu.

Bu konuda birçok çevrenin falcılığa soyunduğunu; tıpkısı taraftan HDP’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tutumuna ilişik senaryolar üretirken değişik taraftan hangi adayı destekleyecekleri üzerine kehanetler ortaya koyduklarını ifade eden Sancar, “Bu konuda stratejimizi ve tutumumuzu ayrıntılı müddet anlattık ama baktık anlamıyorlar ayrımsız kayıtlı doküman hazırlamaya değişmeyen verdik ve tutumumuza yönelik metni geçtiğimiz yıl kamuoyuyla paylaştık.” diyerek konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin, keyfiliği ve zorbalığı kurumsallaştırıp kalıcılaştırmayı hedeflediğini, yaşanan krizlerin çözümsüzlüğün gerçek kaynağı olduğunu tez fail Sancar, amaçlarının, etkili demokrasinin, çoğulcu demokratik sistemin yapı edilmesinin sağlanması olduğunu belirtti.

Bu anlayışla cumhurbaşkanlığı seçimi için ne yöntemi benimsediklerini o dönemde car ettiklerinin altını çizen Sancar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İster HDP’li gerek eksantrik benzeri aday olsun, esame adına ilkelerin ve yöntemlerin tartışılmasının zaruri olduğu inancındayız. ‘Çünkü demokratik transformasyon şahıslar yoluyla değil ilkeler ve yöntemler üzerinde konuşma ve mutabakat eliyle gerçekleşebilir.’ dedik. Maatteessüf bu önerimiz adalet ettiği derecede tartışılmadı. Bazıları bütün bütün spekülasyonu yoklamak ve HDP’nin siyasi gücünü süreduran tavzih etmek üzere spekülasyonlara bitmeme ettiler. Teklif ve çağrımızın denk bulmaması halinde cumhurbaşkanlığı seçimlerine özlük adayımızla girmemizin sunu yetişkin alternatif adına gündemimizde düzlük aldığını sıkça hatırlatmak zorunda kaldık ve çalışmalarımızı haddinden fazla boyutlu şekilde bitmeme ettirdik. Gelinen noktada bu çalışmalarımız belli bire bir olgunluğa ulaştı.

Dünkü MYK toplantımızın arz balaban gündem maddesi buydu. Bu toplantıda bu konuda az buçuk önce anlattığım cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda geldiğimiz aşamayı halklarımızla paylaşma kararı aldık. Saylav sisteme geçiş sürecinin gereklerini yerine getirebilecek, demokratik dönüşümün önünü açabilecek aynı namzet profili çıkardık. Cumhurbaşkanı adayımızı tayin mekanizmalarımız açıkça ve saydam tıpkı tarzda çalışmalarına başlamıştır. Cumhurbaşkanı adayımızı tespit çalışmalarımızı elbette uyuşma bünyesinde üstelik tartışacağız. Öz adayımız üzere da bu niteliklere akla yatkın kişi arayışını başlattık. Ki ne hesabı yaparsa yapsın biz önümüze bakacağız. Halklarımızda alay malay açtığımız yolu tüvana ve kararlı tıpkı şekilde büyütmeye ve bu yolda ilerlemeye bitmeme edeceğiz. Bu iktidarı tarihe gömme konusunda birlikte inancımız tamam.”

Mithat Sancar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’birlikte hem kendisi hem üstelik bozuk Eş Umumi Başkanları Selahattin Demirtaş’ın kimliği üzerinden bazı sözler sarfiyat ettiğini söyledi.

Bu konuda 2004 yılında yazdığı iki yazıdan birincisinin “Özlük olmayı yasaklamak”, diğerinin ise “İkiz kardeşin anne dil dilekçesi” başlığını taşıdığını anımsatan Sancar, “Yaşamdan yana olanlar haddinden fazla gür anlıyor bunu ve yaşamdan yana olanlar bu ülkede şişman çoğunluğu oluşturuyor. Pekâlâ başaracağız, hep alay malay kazanacağız.” diyerek konuştu.

Share: