ŞANLIURFA – Mevsimlik ekincilik işçisi Yasin Kaçıran, Balkan Şampiyonası’nda zer madalya aldı

Şanlıurfa’bile ailesine maddesel destek keşfetmek amacıyla mevsimlik ekincilik işçiliği işleyen 18 yaşındaki Yasin Kaçıran, 5. Bariz Balkan Wushu Kung Fu Şampiyonası’nda kızıl madalya edinim başarısı gösterdi.

Küçük yaşta izlediği uzak şarki filmlerinin etkisiyle dövüş sporlarına zaaf duyan Yasin, ilçede açılan hususi kurslara anbean wushu kung fu ile tanıştı.

Henüz sonra Siverek Belediyesi ve Ahali Yetişek Müdürlüğü hareket birliğince ücretsiz düzenlenen kursa katılan Yasin Kaçıran, bodur sürede sevdiği bu spor dalında gelişimini başardı.

Katıldığı Türkiye şampiyonalarında 2’ncilik ve 3’ncülük elde eden Yasin, ocak bütçesine katkı arz etmek amacıyla mevsimlik tarım işçisi namına Kayseri’ye gitti.

Bu süreçte antrenörü Soner Yeşiltaş’ın ısrarıyla 5. Münhal Balkan Wushu Kung Fu Şampiyonası’na katılmak amacıyla Siverek’e dönen Yasin, 3 aylık eli sıkı tıpkısı idman dönemi geçirdi.

Genç sportmen, Afyonkarahisar’da 5-11 Eylül tarihlerinde 15 Orak Ayı şehitleri anısına planlı 5. Açıkça Balkan Wushu Kung Fu Şampiyonası’nda 70 kilo kategorisinde birincilik kürsüsüne çıkarak altın madalya kazandı.

Hedef Avrupa Şampiyonluğu

Aldığı madalya sonrası memleketine dönen Yasin, Avrupa şampiyonası üzere hazırlıklara başladı.

Yasin Kaçıran, AA muhabirine, wushu kung fu sporunu haddinden fazla sevdiğini ve kendisini bu spor alanında yetiştirmek üzere ceht harcadığını söyledi.

Mevsimlik işçilik üzere Kayseri’ye gittiği süreçte üstelik antrenman yapmayı boşlama etmediğini anlatan Yasin, “Soner hocam Balkan Şampiyonası düzenleneceğini söyleyince işi bırakıp hoşgörüsüz geldim ve 3 ay süresince kesintisiz egzersiz yaptım. Elan sonraları şampiyonaya katıldım ve 3’ü ecnebi 5 rakibimi yenerek altın madalya kazandım. Uluslararası bire bir turnuvada ülkeme zer madalya kazandırdığım üzere haddinden fazla mutluyum. Sıradaki hedefim ise henüz mıhsıçtı fiilen ülkemi Avrupa Şampiyonası’nda kaşkariko ederek bayrağımızı dalgalandırmaktır.” dedi.

Antrenör Soner Yeşiltaş ise şampiyonaya 7 sporcuyla katıldıklarını, sporcularının 1 kızıl, 3 sim ve 2 tunç madalya kazandığını belirtti.

Yasin’in sezonluk ekincilik işinden dönmesinin ardından 3 kamer süresince çokça nekes aynı idman süreci geçirdiklerini nâkil çalıştırıcı Yeşiltaş, “Kül vukuf ve birikimimizi sporcumuza aktardık. Bunun üstelik neticesini aldık ki arsıulusal müsabakada kızıl madalya koparmak bizim amacıyla haysiyet ve şereftir. Şu anda Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyoruz. Önümüzdeki süreçte sporcularımızın aldığı madalyaları daha gani seviyelere getirmek üzere elimizden mevrut kamu çabayı göstereceğiz.” diyerek konuştu.

Share: