Şehidin tek kullanmadığı otomobilini satıp, Kamerun’da akarsu kuyusu açtırdılar

ERZİNCAN’da, 4 sene evvel operasyona giderken kamyonetin devrilmesiyle şehit olan Uzman Çavuş Furkan Kaplanbaba’nın Düzce’de hareketli ailesi, şehidin tek kullanmadığı otomobilini satarak, Kamerun’da su kuyusu açtırdı. Oğlunun evvel aylardaki maaşlarıyla araba aldığını belirten Ayfer Kaplanbaba, “Baht olmadı. Furkan, şehit oldu. İnşallah hayrı, ebediyen orada akarsu kabil akacak” dedi.

Uzatmalı Çavuş Furkan Kaplanbaba, 24 Teşrinievvel 2018’dahi, Erzincan’ın İliç ilçesinden göreve başvurmak için bindiği kamyonetin devrilmesiyle şehit oldu. Kaplanbaba, ilk aylardaki maaşlarıyla satın aldığı otomobile on paralık binemedi. İzninde Düzce’ye gelip, otomobilini almayı planladığı tamlanan Kaplanbaba şehit olunca ailesi de ara bulucu satarak Kamerun’da oğullarının yerine su kuyusu açtırdı.

Anne Ayfer Kaplanbaba, “Furkan, göreve başlamasının ardından ilk maaşlarıyla araba aldı. Düzce’den bire bir arkadaşı almıştı. Gelip izninde arabasını götürecekti. Çokça hevesliydi. Her periyot kardeşine fotoğraflarını çektirip attırıyordu. Arabayı yıkamasını söylüyordu zira çokça seviyordu. Kapıda bekliyordu kim Furkan izne gelip götürecek. Nasip olmadı geri bırakmak. Furkan martir oldu, makine kapıda kaldı. Ince müddet durdu. Binsek binemedik. Ben sattırmak istemedim amma sonra eşim, ‘Nereye kadar kapıda saklayacağız. Bari satıp benzeri yarayışlı yapalım’ dedi. Arabayı satıp parasını gönderdik. Afrika’da hesabına nazik tıpkısı su kuyusu açıldı. İnşallah hayrı ezel ebet orada su gibi akacak” diye konuştu.EVİNE ‘ŞEHİT KÖŞESİ’ YAPTIAyfer Kaplanbaba, evinde oğlunun martir olduğu dönüş üstünde olan kıyafetleri, saatleri, fotoğrafları, leşker kınası üzerinde duran eldiveni ve bir nice şahsi eşyasının bulunduğu ‘martir köşesi’ oluşturdu. Kaplanbaba, oğlunun eşyalarına sarılıp avunç aradığını söyleyerek, “Günümün tamamını burada geçiriyorum. Okuyorum, fotoğraflarına, kıyafetlerine bakıp özlenti gidermeye çalışıyorum” dedi.MEZUN OLDUĞU OKULA İSMİ VERİLDİŞehitlerin unutulmamasını talip Kaplanbaba, “Benim üzere yer önemi olan, kişi oğlum ve özge şehitlerin isimlerinin on paralık unutulmaması. Gençlerin o bilinçle yurt sevgisiyle yetişmesini istiyorum. Bunlar on paralık unutulmasın” diye niteleyerek konuştu.Oğlunun adının, eğitim bilimi gördüğü okula verildiğini belirten Ayfer Kaplanbaba, kendisinin dahi elan ilk burada saflık görevlisi yerine çalıştığını söyleyerek, “Yeşiltepe İlkokulu’na ismi verildi. Şu levhaya çağrıştırmak benim üzere nazik hava. Ben bu okulda çalıştım. Furkan buradan mezun oldu. Ortaokulu burada bitirdi. İnşallah buradan birçok Furkan’lar yetişir. Vatana, millete yarayışlı olurlar” dedi.Share: