Selde canını hiçe saydı, hayvanlarını boğulmaktan hakeza kurtardı

Kastamonu’dahi tıpkısı vatandaş, dokunaklı bora yağış sonrasında canını hiçe farzımuhal kulübede çevrili mütezayit köpeği ve tavuklarını kurtardı. Vatandaşın aracını bırakıp hayvanlarını yeğin sularından kurtardığı anlar ise saniye saniye cep telefonu kamerasına yansıdı.

Kastamonu’dahi 3 Ilkgüz tarihinde mülk merkezinde faal olan çığlık sağanak yağmur sebebiyle 400’den çok bodrum ve methal katlarda bulunan iş yeri, eş, mecbur park ve depoları dominant suları bastı. Yaşanan dominant sonrasında Kastamonu Belediyesi ekipleri, bire bir yandan temizlik çalışmalarını sürdürürken başka yandan birlikte hasar gören yerlerde onarım çalışmalarını devam ettiriyor.

Hayvanlarını kurtarabilmek üzere canını hiçe saydı

Yaşanan yeğin sırasında canını hiçe sayarak bunalmak için olan kapik ve tavukları kurtaran zor hoca Baha Duygusal ise iri takdir topladı. İnönü Mahallesi’nde dallı güllü Birey, kulübede bunalmak üzere olan köpek ve tavuklarını görünce suya atladı. Baha Duygusal, kulübede gark olmak amacıyla olan av köpeği, tavuk ve civcivleri kucağına alarak apartmana taşıdı. O tam çökertme telefonuna çekilen görüntülerde, Baha Fert’ı apartmanın penceresinden izleyen vatandaşlar, “Canını bile hiçe sayıyorsun” diyerek izansız dönmesi üzere ikna etmeye çalıştı. Baha Duygusal’ın yağış sırasında sere maruz artan ara bulucu ise uymazlık gördü.

” Bozkurt’taki fenomen aklıma geldi ama ego tek düşünmeden suya atladım ve hayvanlarımı kurtardım”

Kuşburnu topladıkları sırada yağışa yakalandıklarını söyleyen zahmetli hoca Baha Duygusal, “Damatlarım ve kızlarımla birlikte ormanlık alana kuşburnu toplamaya gittik. Baktık hava kararmaya başladı, yağız bir nakız aldı. Dedim kim kuşburnu kalsın tığ canımızı kurtaralım. Birden çevirgeç ile yola çıktık ve uzlaştırıcı üstelik garaja çektik. beraber kırcı ile alay malay baran başladı. adım adım bu tanıdık alana akla yatkın sular yükselmeye başladı. Tabiatıyla kim benim burada köpeğim ve tavuklarım var, civcivlerim var. Ego, 40-50 yıldır efsanevi beslerim, az buçuk de merakım var. Camdan bakıyorum, biraz içime içtinap etmek düşmeye başladı. Çünkü kümese makul yeğin suları yaklaşmaya başladı. bu arada dayanma duvarı delindi ve çaydan yeğin suları bu tanıdık alana akla yatkın akmaya başladı. Bozkurt’taki olay aklıma geldi, herif aracını kurtarmaya gidiyor ve bu arada kendisini dahi hâkim alıp götürüyor. Benim bu anlar gözümün önüne geldi ama benden onlardan aynı tanesi olayım dedim, hiç düşünmedim. Zira hâkim suları çok yükseldi. Aşağıya indiğimde apartmandan bağırıyorlardı. Hocayı başat götürecek, hocaya ehil olun diyorlardı sürekli apartmandan. Ben bile ahali salladım, onlar dahi beni boğuluyor zannetmişler. Dominant suları göğsümü geçti, su bastı. Yürümekte çıktı güçlük çekiyordum. Beni başat suları sürüklemeye başladı, kenara doğru atıyordu. Çünkü çayın kenarında bulunan istinat duvarından gelen su çok acı akıyordu. Sürünerek geldim. Ilk köpeğimi kurtardım, zincirini çıkardım ve köprüye akilane salıverdim. Sonradan civcivleri ve tavukları kucağıma alarak kurtardım. Yine dışarı çıkıp baktığımda güreşçi köprüsü üstünde olan köpeğim, baktım kendini kenara atacaktı. evet çaya atlayacak ya birlikte suya atlayacaktı, sonraları boğulup gidecekti. Gine apartmandan indim ve köpeği kucağıma alıp eve götürdüm. Ben burada ölümü falan tek düşünmedim. Onlar bize Allah’ın emanetleri, biz Allah’a emanetiz, onlar birlikte bize güç” dedi.

“Onları yetirmek amacıyla tek özdek irtical suya atladım”

Apartmanın camından baktığı tam baskın sularının yükselmeye başladığını anlatım fail Birey, “Tek şey doğaç suya atladım. Başat suları göğsüme büyüklüğünde yükseldi. Sular yükseldikçe feryatları duymaya başladım. Kulübeye geldiğim devir köpeğim yavru kadar ağlıyordu. Öyle bire bir hıçkırarak ağlıyordu kim bala üzere ağlıyordu. Yüreğim parçalandı. Tasmasını çor sıyırdım, tasmasını açtığımda köpeğim boğazındaydı yeğin suları. Gözleri falanca köpeğin irileşmişti. Allah’a şükürler olsun bin posta, bana atılganlık verdi rabbim, boğulmaktan kurtardım hayvanlarımı” diye konuştu. – KASTAMONUShare: