Selde sürüklenen birey o anları anlattı

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde evvel çalışkan olan sağanakta çocukları ve torunlarının içinde bulunduğu araçla selde sürüklenen Ömer Eyli, “Görüntüleri izleyince o anları yeniden yaşadım. ‘Dünyaya tekrardan geldim’ dedim.” ifadesini kullandı.

Osmangazi ilçesindeki rustik Karabalçık Mahallesi’nde yaklaşık 20 an süren dağ sağanak yeğin ve taşkına etmen oldu, ara sıra evleri ve tarım arazilerini su bastı.

Çocukları ve torunlarının üstelik içinde bulunduğu kamyonetle erik hasadından dönerken selde sürüklenen ve araçtan kurtulmaya çalışırken o anları cep telefonuyla kaydedilen Ömer Eyli (65) yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Kamyonette kendisiyle beraber 4 kişinin bulunduğunu belirten Eyli, evine akıllıca ilerlerken fücceten sele kapıldıklarını söyledi.

Eyli, baskın sularının ara bulucu tahminî 100 metre sürüklediğini dile getirerek, “Sel arabayı tepeden buraya büyüklüğünde sürükledi. Burada komşunun kamyonetini da sürüklemiş. Kamyonet duvara çarpmış, eskimiş ve benim kamyonet ona takıldı, kaldı. Kalmasaydı zaten tığ yaşamayacaktık, aldı götürüyordu. Komşuların yardımıyla kamyonetin içinden atladık. Anca Cenabıhak korudu bizi, kurtulduk.” diyerek konuştu.

O anlarda çokça yakarış ettiğini tamlayan Eyli, “Hâkim çabucak çekilen görüntüyü izledim. Görüntüleri izleyince o anları yeniden yaşadım. ‘Dünyaya tekrardan geldim’ dedim. Tarlalarımızda yüzdelik 100 hasar var, hiçbir şey kalmamış. Sağanağın dışında buraya kırcı bile yağdı.” dedi.

“Biz gitti kasa, anlayamadık”

Ömer Eyli’nin seldeki mücadelesini çökertme telefonuyla kaydeden mahalle sakinlerinden Hasan Özkan da herhangi bir şeyin bir anda gerçekleştiğini söyledi.

Özkan, bölgenin bodur sürede çokça zehir yağmur aldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Hiç anlayamadığımız ayrımsız şekilde yukarıdan tahammülfersa benzeri şekilde sel gelmeye başladı. O mesafe Ömer amcamız araçtan daha çok. Yani kısaca ayrımsız-iki, üç zaman geçti. Tığ gitti sandık, anlayamadık. bir anda vesile geldi. Tanrı’tan bizim burada öz aracımız vardı, ona takıldı. Ona takılmasıyla işte, hafif uymaz kalarak kapının üstelik açılma imkanı oldu. Konu açılınca aha Cenabıhak’ın sebebiyle içinden çıktılar. Tığ oradan bu tarafa geçemediğimiz amacıyla yalnız seslenerek koruyucu olmaya çalıştık.”

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi ekipleri, aksiyon makineleriyle selin getirdiği birikintileri sokaklardan temizlenmeye çalışıyor.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerinin üstelik tarım arazilerindeki hasara ilişkin himmet başlattığı öğrenildi.

Share: