Şenlik tadında festival! Niğde Elma Festivali mülevven görüntülere manzara oldu

Güneş boyunca birçok uygarlığa sülale sahibi yapmış olan Niğde,”2. Hasat Günleri Elma Festivali” kapsamında iri şenliğe hayalet oldu. Birçok etkinliğin gerçekleştiği festivale yöntem dünyasından kebir adlar katıldı. Matbuat çalışanları, 130 şefin katıldığı etkinlik adlı hanende Kıraç’ın konseriyle bitmeme etti.

600 BİN TON ÜRETİMLE TÜRKİYE’DE İKİNCİ

Niğde Vali Mustafa Antrenör, Niğde’nin bir nice üründe Türkiye’dahi geçmiş sıralarda vadi aldığını söyledi. Hasat Günleri adı altında değme yıl kentin ayraç ürünlerini tanıtmayı amaçladıklarını tamlayan Çalıştırıcı, “Geçtiğimiz sene patates festivali yapıldı ego yoktum, çok domuzuna geçmiş. Bu sene birlikte esasen Türkiye’birlikte ongun itibarıyla önceki tam düz alan kestirmece 600 bin titrem üretimle ikinci tam olan elmamızı, lazım daraç ortamında gerekse sınırlı dışında adalet ettiği seviyeye ulaşması için bu festivali düzenliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“FESTİVAL GELENEK HALİNE ATI”

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir da 1980’li yıllara büyüklüğünde elma festivallerinin düzenlendiğini fakat sonra bırakıldığını rapor etti. bundan sonra bu festivali anadan görme arkaç getireceklerini vurgulayan Özdemir, “Niğde amacıyla elma çokça majör. Niğdemizin bir nice ürünü var. Geçen sene kumpir festivali yapmıştık. Zaman üstelik esasen hasat günlerinde elma festivalini gerçekleştiriyoruz. Yakın bir tarihte gastronomi ile müntesip ayrı festivallerimiz üstelik ati. Çünkü Niğde kıytırık haddinden fazla ensesi kalın tıpkı tarihe topluluk” dedi.

HALKA GÖRSEL ZIYAFET YAŞATTILAR

Konuşmaların peşi sıra protokol üyeleri, kurdele kesilerek festivalin açılışını yaptı ve festival alanını gezdi. Açıkgöz Umumi Komutanlığı Havacılık Başkanlığı “üzüm salkımı” gösterisi ve Cingöz Genel Komutanlığı Mehteran Birliğinin söylediği marşlar, vatandaşlardan büyük zevk topladı.

HALKA 20 TITREM ELMA DAĞITILDI

Festival kapsamında, vatandaşlara ücretsiz 20 titrem elma dağıtıldı, kurulan kestirmece 70 stantta esnaf, sivil cemiyet kuruluşları, kadın kooperatifleri, karı girişimciler, seyyah satıcılar ve yöresel çıkmaz lezzetleri saha aldı.

İşte festivalden mülevven görüntüler;

Share: