Serencam an haberi | İçişleri Bakanı Aristokrat, uyuşturucu ve terörle mücadeleye yönelik çalışmaları anlattı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, esrar trafiği rotasının, Türkiye’deki yakalanmaların çokluğu, dağıtım kanalları ve “Baron” denilen satıcılara alın oluşturulan baskıyla güneye akıllıcasına kaydığını belirtti.

Icra Vekili Aristokrat, TRT1’birlikte yayımlanan “Alişan ile Hayata Gülümse” programında, Türkiye’birlikte maden ve terörle mücadeleye müteveccih hesaplı çalışmalara ilişik bilgelik verdi.

Türkiye’de doğrudan olarak uyuşturucudan ölen koca sayısının 2017’birlikte 941’e çıktığını, Avrupa ve ABD’dahi rakamların bunun 8-10 katı, kâh ülkelerde ise 20 merhametsiz olduğunu aktaran Soylu, bu yükselişin peşi sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde uyuşturucuyla savaşım için önemli çekim oluşturduklarını ve bir nice girişim attıklarını dile getirdi.

Yeşilay’ın çalışmalarını artırdıklarını, Narkotim’leri 81 ile yaydıklarını, Narkotiği ayrı bir vahit haline getirdiklerini tamlayan Soylu, hayata geçirdikleri Narkolog Projesi’yle yakalanan uyuşturucu satıcıları ve kullanıcılarına verdikleri formla profillerini ve onları bap kullanmaya iten sebepleri belirlemeye yönelik çalışma yaptıklarını söyledi.

Soylu, üniversitelerle teşrikimesai içerisinde 62 ilde kanalizasyonlardan atılmış husus örneği aldıklarını, hangi ilde ne garip eroin husus kullanıldığına ilgilendiren araştırı yaptıklarını ve ne maddelerin kullanımında artma olduğunu ortaya koyduklarını anlattı.

Metal satıcılığının ihbar edildiği, uyuşturucunun arzla mücadelesi ve insanlarla buluşmasını engellemeye etkin aynı ihbar hattı kurduklarından bahseden Aristokrat, illeri 42, ilçeleri 32 kriterle izlemeye başladıklarını ve iller ile ilçelerin eroin risklerini raporlarla ortaya koyduklarını söyledi.

Nazır Aristokrat, bu çalışmalar sonucunda geldikleri noktada 941 olan uyuşturucuya direkt bağlı ölümlerin 2021 yılı sonu itibarıyla 270’e düştüğünü hatırlattı.

Türkiye’birlikte metal satışı ve kullanımı dolayısıyla hapis cezası alanların sayısı 15 Orak Ayı 2016’üstelik 35 bin iken, şu anda sayının 115 binin konusunda çıktığını belirten Soylu, “Şayet Türkiye, devletin bütün birimleriyle bu mücadeleyi ortaya koymamış olsaydı bugün Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı durumla karşı karşıya kalırdı. Avrupa ülkelerinde uyuşturucudan ölüm milyonda 28’dir. Bizde ise milyonda 3,7-3,8. Yani bizde az daha onların onda biri. Yine Avrupa ülkelerinde hayatında bire bir defa uyuşturucuyu kullanan bu orandadır, yüzdelik 28. Bizim bildirme balaban avantajımız hayatında tıpkı öğün mızrap kullananlar yüzde 3,1, 2019-2020 ölçümlerimiz. Yani biz yeniden onların 10’da biri kadarız. Avrupa Birliği ortalamasını söylüyorum.” diye konuştu.

“Bildirme şişman sükse rotasını hâllenmek”

Türkiye’nin uyuşturucuyla topyekun tıpkısı uğraş süresince olduğunu vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize vaktiyle doğudan giren uyuşturucuların yüzdelik 75’i batıda yakalanırdı. Mesela İstanbul, Kocaeli, İzmir, Sakarya, Bolu, buralarda yakalanırdı. 15 Orak Ayı’dan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu konseptle uyuşturucunun yüzdelik 74-75’ini Türkiye’ye girer girmez bundan sonra 3 vilayette yakalıyoruz: Hakkari, Van, Dert. Haddizatında uyuşturucunun hemen Türkiye’de nerede kullanıldığı, içildiği, yapıldığı değil, tıpkı zamanda Türkiye’ye girişini engellemek. En balaban başarı tabiatıyla rotasını tagayyür etmek. Türkiye’nin, eroin sevkiyatında doğudaki bu engeli şüphesiz bire bir serencam doğurdu? Rotayı değiştirdi. Uyuşturucunun bizim çevremizde 3 rotası var. Yıldız rotası, yani Rusya’nın üzerinden güzeşte rota. Tıpkı rota Balkan rotası dediğimiz bizim üzerimizden gelip Balkanlar’dan revan bire bir rota. Tıpkı dahi Akdeniz rotası dediğimiz üçüncü bir rota var. Söz Gelişi, 2019’üstelik 14-15 titrem, 2020 ve 2021’bile 20-22 ton beyaz yakaladık. Şu esas kadar (2022 yılı) yakaladığımız eroin miktarı 7-7,5 titrem. Zira rotanın kocaman ayrımsız bölümü Akdeniz üzerinden İspanya, İtalya, eksantrik ülkelere gidiyor. Daha Çok eroin yakalamaları sabık yıllardan henüz çok bu sene da Akdeniz rotasında olmaya başladı. Ortaya koyduğumuz yüklülük, Türkiye içerisindeki yakalanmaların çokluğu, özellikle dağıtım kanallarına ve ‘Baron’ dediğimiz satıcılara oluşturulan külfet, rotayı henüz tezayüt güneye makul aktardı.”

İçişleri Bakanı Soylu, “Bizim ayrımsız tahminimiz elan var Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki ihtilat yerini az buçuk daha stabilizasyona alırsa hararetli aynı rota üstelik oradan olmaya başlayacak. Cidal sonrası orada hızla çok kederli tıpkısı eroin rotası hareketlenmesi bahis konusu olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’üstelik 2020’bile uyuşturucuya tevessül yaşının averaj 20,2 iken, 2021’birlikte bunun 21,2 olduğunu nâkil Aristokrat, metal kullananların genel profillerine ilişkin verileri paylaştı.

Arz İyi Uyuşturucu Polisi Temel Projesi’yle 1 milyon anneye ulaştıklarını ve eğitim bilimi verdiklerini, uyuşturucuyla uğraş amacıyla oluşturdukları UYUMA aplikasyonuna 46 bin 668 ihbar geldiğini kaydeden Soylu, başlattıkları Kökünü Kurutma Operasyonları ile başka uyuşturucuyla mücadele operasyonlarına ait dahi vukuf vererek, uyuşturucuyla mücadelede 360 derecelik aynı say uyguladıklarını belirtti.

Aristokrat, iki oğlunu metal bağımlılığından kurtaran anneyle buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, iki oğlunu eroin bağımlılığından kurtaran ve sonrasında uyuşturucuyla savaşım üzere Kırıkkale’üstelik toplum örgütü kuran Banu Doğan ve oğlu Ahmet Doğan’la etken yayında ayrımsız araya geldi.

Doğan ve iki oğlunun maden bağımlılığıyla mücadelesine ilgilendiren hikayelerini anlatan videonun gösterilmesinin peşi sıra Soylu, “Banu Bayan nazik tıpkı savaşım ortaya koydu. Metal kullanan çocukların anneleri, aileleri haddizatında bu meselenin sunma acımsı çıplaklığıyla üzücü taraflarıyla alın karşıyalar. Bazı Bazı toplumdan soyutlama ediliyorlar. Banu Kadın, Türkiye’de Banu Eş gibi anneler, balaban bire bir savaş veriyorlar. Evlatlarını örtbas etmek için verdikleri savaş hem cesur hem adanmış hem bile hep bu esrar satıcıları ve dünyadaki maden kartellerine cebin verilen bir mücadele. Mızrap rehabilitasyonun elbette kim hekim kadar, kullanıp bırakan kişinin annesi marifetiyle bile yapılabileceğinin arz evire çevire örneklerini ortaya koyuyorlar. Minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Banu Doğan bile uyuşturucuyla mücadele için verdiği destek zımnında Bakan Aristokrat’ya teşekkürname ederek, ailelerin mızrap üstüne bilinçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Aristokrat, programın sunucusu Alişan Tektaş ile uyuşturucu eğitim bilimi tırı Narkotır’ı dahi ülfet ederek, burada sunulan eğitimlere ilgilendiren Narkotik büroda görevli polislerden hikmet aldı.

Terörle uğraş başarısı

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Alişan Tektaş’ın martir Ermiş Bülbül ile martir uzman çavuş Ahmet Baş’ın ailelerine yaptığı ziyarete ait videoların gösterilmesi ve terörle mücadelede gelinen serencam noktanın sorulması konusunda, “Aslında biz terörle mücadelede, dünyanın, yani çevremizdeki müttefikliğe mümasil diyerek gördüklerimizin terör örgütlerini desteklemelerine rağmen böyle tıpkı noktaya gelebileceğimizi düşünmüyorduk. Bu Türkiye’nin istikrarından kaynaklanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Aristokrat, bu başarıda Reisicumhur Erdoğan’ın terörle mücadelede önceki dönemde Türkiye’nin yüz yüze kaldığı saldırıları ve ülkeyi kırılgan hale getiren süreçleri ferah analiz etmesinin, ince vadeli aynı politikayla Türkiye’nin doğusu ile batısının gelişmişlikte ve kalkınmada birbirine balya ağıl getirilmesinin iri önemi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin ortamında 120’nin altında terörist kaldığını aktaran Soylu, şöyle konuştu:

“Elbette bu sene haricen 52-53 terörist geldi. Çünkü yıldırı örgütünün hem İran hem Irak aracılığıyla aktarımları var. Temsil bu sene aktarım olmayan yegane hatlardan bire bir tanesi Hatay hattıdır. Nereden gelmiş, havadan gelmiş, paramotorla mevrut amma diğer taraflardan söz temsili Nusaybin’den, Kızıltepe’den, İran vasıtasıyla Türkiye’ye o yumruk koşullarda bulunan coğrafyalardan geçmeye çalışıyorlar. Terör örgütlerinin sıkıştığı vilayetler Şırnak, Van, Mardin ve Dert. 4 parça çizik vilayetine sıkışmış. Ağırlık kendisine bunların şanlı bire bir bölümü 90 kadarı bu 4 vilayette. Idraksiz kalanı Bitlis, Diyarbakır ve haddinden fazla birkaç tıpkı kısmı Siirt. Tunceli’birlikte, Diyarbakır’bile var. Tunceli’birlikte bile 5 yıldırıcı kaldı.”

Vekil Aristokrat, tıpkı taraftan mutluluk zarfında yıldırı örgütlerinin sömürme ettiği alanları kalkınma ve gelişmeyle daralttıklarını, aynı taraftan dahi profesyonelleşme ve teknolojik gelişmeyle defans sanayisini yüzde 20’lerden yüzde 80’lere çıkardıklarını, terörün finansmanını kestiklerini ve topyekun tıpkı emek gerçekleştirdiklerini anlattı.

Share: