“Sessiz Direnişin Sembolü: Diyarbakır Anneleri” Sempozyumu

Siyasa, Ekonomi ve Cemiyet Araştırmaları Vakfı (SETA) Umumi Koordinatörü Burhanettin Duran, “Terörle mücadelede ailelerin evlatlarına sahip çıkması, devletin uyguladığı terörle mücadele politikaları büyüklüğünde önemlidir.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve SETA eliyle Başkanlığın konuşma salonunda “Ağızsız Direnişin Sembolü: Diyarbakır Anneleri” Sempozyumu düzenlendi.

Burhanettin Duran, sempozyumun açılışında, Türkiye’nin millî ve arsıulusal birçok meselesiyle ilgilenen ayrımsız akıl kuruluşu kendisine, Diyarbakır Annelerinin feryadını, ağızsız çığlığını görmemenin olmayacağını söyledi.

Duran, “Gâh medyalar, bazı himmet kuruluşları bu konuya içeride ve dışarda ağızsız kalırlar fakat bambaşka haddinden fazla henüz tafsilat meselelerde seslerini yükseltirler. Halbuki Diyarbakır Annelerinin ortaya koyduğu bu özgün savaş, birçok çalışmanın yapılmasını müstelzim önem ve hassasiyettedir.” diye konuştu.

Terörle mücadelenin dünyada birçok yönteminin bulunduğunu dile getiren Duran, Türkiye’nin da bu alanda çokça oylumlu mesafeler katettiğini belirtti.

Türkiye’nin DEAŞ ve FETÖ ile mücadelesinin birlikte halen bitmeme ettiğini aktaran Duran, “Türkiye’birlikte PKK kâmilen mücadelenin çok elan teferruatlı tıpkısı tarihi var ve bunun haddinden fazla boyutlu ele alındığını ve gereğinin yapıldığını biliyoruz. Bu anca ayrımsız şey ki Türkiye’nin birliği, selameti açısından önemlidir. Buna yardım isnat etmek amacıyla de akademik çalışmaların tam olmadığı, elan çok yapılması gerektiği kanaatindeyiz.” ifadesini kullandı.

Duran, terörle mücadelede sivil toplumun katılımın önemine meni ederek, “Diyarbakır Annelerinin mücadelesi, terörle mücadelenin sunu vurucu olanlarındadır. Çünkü annelerin feryadından yola yarar.” diye niteleyerek konuştu.

Terör örgütlerinin, devşirdikleri militanları aileleri erek alarak, ailelerden evlatlarını kopararak yaptıklarının herkes eliyle bilindiğini vurgulayan Duran, şöyle bitmeme etti:

“Terörle mücadelede ailelerin evlatlarına ehil çıkması, devletin uyguladığı terörle savaşım politikaları kadar önemlidir. Bu itibarla gençleri kültürlerinden, kimliklerinden koparmaya cebin arz koskocaman barınak, genişlik büyük uğraş alanı gerçekte ailedir. Hacire annenin başlattığı, meşalesini yaktığı uğraş, hakeza bir mücadeledir. Şükürler olsun kim tığ bu mücadelede çokça muhteşem ayrımsız yere geldik. Diyarbakır Anneleri Van, Muş, Şırnak, Hakkari ve İzmir kabilinden illere yayılarak çokça muhteşem tıpkısı içtimai direniş örneği olmuştur. Diyarbakır Annelerinin cesur eylemleri PKK ve HDP üstünde anlayış edilenin üzerinde bire bir sıkıntı oluşturmuştur.”

Bilgi Şöleni, küşat konuşmalarının arkası sıra oturumlarla bitmeme etti.

Bu kapsamda, “Teröre Alın Içtimai Hareket: Diyarbakır Anneleri”, “Diyarbakır Annelerinin Dünyaya Verdiği Kanaat” ve “Diyarbakır Annelerine Sivil Sosyete ve Medyanın İlgisi” başlıklarında planlı oturumlarda değerlendirmeler yapıldı.

Programda, akademisyenlerin yanı sıra sivil topluluk ve iletişim araçları temsilcileri birlikte meydan aldı.Share: