Seyfe Gölü Kuş Cenneti güzün kuruyan görüntüsüyle doğaseverleri üzüyor

Kestirmece 10 bin 700 hektarlık alana eş, 27’si nesli tükenme tehlikesinde mevcut 187 kuş türüne ev sahipliği yapmasıyla Türkiye’nin eke sulak alanlarından biri olan Seyfe Gölü, orak ayı ayından itibaren ağız ağıza kurudu.

Suyun olduğu zamanlarda başta flamingo almak üzere, turna, badi, angut kabil kuşlara aile sahipliği özne, Kırşehir’in Mucur ilçesi sınırlarındaki göl, kış ve bahar aylarında yağan kar ve baran sularıyla canlansa dahi uzun yıllardır temmuz aylarından itibaren taşkın sıcak dolayısıyla ağız ağıza kuruyarak sessizliğe bürünüyor.

Yaz aylarında yağışların olmaması ve gölü besleyici Seyfe, Horla, Yenidoğanlı ve Malya pınarlarının kuruması dolayısıyla göl adeta “tuz tarlası”na dönüyor. Yaz aylarında gölü ziyarete gelen biraz yaşama dahi bu duruma üzülüyor.

Gölü müzakere eden Esame Koç, AA muhabirine, kestirmece 10 yıldır Kırşehir’birlikte yaşadığını, su olduğu zamanlarda kuşları bakınmak üzere bölgeye geldiğini belirterek, yaz aylarında gölün kurumasından dünya haddinden fazla üzüldüklerini söyledi.

Daha geçmiş geldiklerinde değişik türde kuşları gözlemlediklerini anlatan Antrenör, “Tıpkı nebze dahi olsa gölde suyu ve kuşları görüyorduk. Şu anda içler acısı bir durumda. Seyfe Gölü kurumuş vaziyette. Yetkililerin buna bir an geçmiş çözüm bulmasını istiyoruz. Bura Kırşehir’in haddinden fazla mefret tıpkı değeri. Başlangıçta buraya çok ziyaretçi geliyordu, kıvrak oluyordu.” dedi.

Muhammed Talha Yılmayan birlikte henüz ilk göle geldiğinde kuleden çok sayıda kuşu gözetleme fırsatı bulduğuna meni ederek, Seyfe Gölü Kuş Cenneti’nin en güdük sürede bozuk fena hâlde günlerine kavuşmasını beklediğini söyledi.

Gölde akarsu bulunduğu zamanlarda yaptığı ziyaretlerde bakma kulesinden binlerce kuşu görebildiklerini anlatan Yılmaz, “O zamanlar geldiğimizde ayrı ayrı türde kuşlar vardı. Onları görünce bahtiyar oluyorduk. Seyfe Gölü kurumuş vaziyette.” diye konuştu.

Kırşehir Kardeş Evran Üniversitesi Tarım Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şehriyâr Kıymaz birlikte Seyfe Gölü Kuş Cenneti’nin su seviyesinin kuraklığa bağlı 1998-2022 yılları ortada tafsilatlı yıllar ortalamasının altında kaldığını dile getirdi.

Burada yağış eksikliğine sınırlanmış kuraklıktan bahsedilebileceğini vurgulayan Kıymaz, şöyle konuştu:

“Kuraklığın etkisi, eş faaliyetleriyle günümüzde elan de bire bir deme kazandı. Seyfe havzasında yaptığımız çalışmalarda kuyuların içme suyu ve tarımda kullanılmasıyla hele haziran ayından antrakt ayına büyüklüğünde süreçte göldeki akarsu seviyesinin çok yavaş azaldığını görüyoruz. Burada akarsu kaynaklarına dokunaklı tıpkı ağırlık yapılmakta. Yer şeş kaynakları denetimsiz, kontrolsüz ve şuursuz benzeri şekilde kullanılmaktadır.”

Gölü besleyici pınarlar kurudu

Su kaynağının durumunda korunması gerektiğini vurgulayan Kıymaz, “Seyfe Gölü’nü besleyici Seyfe, Horla, Yenidoğanlı ve Malya drenaj kaynakları vardı. Çalışmalarımızda, sonuç zamanlarda bu kaynakların de kuruduğunu ve Seyfe Gölü’ne su geçişinin olmadığını görüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Seyfe Gölü Kuş Cenneti, bir vakitler 187 soy kuş türüne familya sahipliği yapması, dünyada nesli tükenmekte olan 27 kuş türünü bünyesinde barındırması ve endemik bitkileriyle biliniyor.Share: