Seyit Torun: Türkiye’de Her Şeyin Fiyatı Artarken Ayrımsız Bir Tane Fındığın Fiyatı Düşüyorsa Bu, Üreticiye İhanet Etmektir

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Seyit Torun, AKP iktidarının fındık politikasını eleştirerek, “Önceki fındığı 54 lira açıkladılar, ayrımsız dönüş bilahare 52 liraya düşürdüler. Şu anda fındık, azade piyasada 43 teklik civarında. Fındığı tığ üretiyoruz ama fiyatını ecnebi şirketler belirliyorsa, Türkiye’üstelik herhangi bir şeyin fiyatı artarken bire bir tek fındığın fiyatı düşüyorsa bu, üreticiye hıyanet etmektir” dedi.

CHP Ordu Saylav Seyit Torun, bugün yaptığı açıklamada, AKP iktidarının bu yıl 54 lira adına açıkladığı fındık fiyatının azade piyasada 43 liraya büyüklüğünde düştüğünü vurguladı. Torun, şunları söyledi:

“AÇIKÇA MİLLETE DALAVERE SÖYLEDİLER”

“Bu erk, fındık üreticisine yalan söylemeye, üreticiyi kandırmaya devam ediyor. Önceki fındığı 54 teklik açıkladılar, aynı çevrim sonradan 52 liraya düşürdüler. Boş millete biber dolmasi söylediler. Yer Mahsulleri Ofisi’ne bakıyoruz, fındığı 52 liradan de almamak amacıyla bin dereden akarsu getiriyor. ‘Yüzde 6 gönen var, nem var’ diye niteleyerek değer kırmaya hazırlanıyor. Tekraren çağrı yaptık; ‘alım yeri sayıları beş altı, üreticiyi mağdur etmeyin, bu sayıyı artırın’ dedik. Ama hala hiçbir etap atmıyorlar. Gözlemek istiyoruz; yahu siz üreticiye antagonist mısınız?

“FİYAT 2,5 DOLARIN ALTINA DÜŞTÜYSE BUNUN SORUMLUSU İKTİDARDIR”

Erkin piyasa fiyatlarına bakıyoruz; tamlık bir tayf kırıklığı. Şu anda fındığın kilogramı, serbest piyasada 43 lira civarında. İktidarın aldığı ayrımsız önlem var mı? Bulunmayan. ’54 liralık’ dedikleri fındık fiyatı şu anda 43 liraya, yani 2,5 doların altına düştüyse bunun sorumlusu, bu iktidardır. Fındığı biz üretiyoruz amma fiyatını yabancı şirketler belirliyorsa, Türkiye’de herhangi bir şeyin fiyatı artarken tıpkısı yegâne fındığın fiyatı düşüyorsa bu, üreticiye yezitlik etmektir.

“BU İKTİDAR, BU YIL FINDIK FİYATINI AKIBET YOL AÇIKLAMIŞTIR”

Kıymetli üreticilerimiz, mağdur olduğunuzu biliyoruz amma katiyen umutsuzluğa kapılmayın. Bu iktidar, bu yıl fındık fiyatını son yol açıklamıştır. Bundan Sonra iktidar değişecek ve bu mağduriyetler akibet bulacak. İnşallah iktidara geldiğimizde, 2023’ün fındık fiyatını hep beraber belirleyeceğiz. İşte o devir, fındık üreticisi de karşı terinin karşılığını takanak. Bizim iktidarımızda domestik üreticimiz, katiyen ve katiyen yabancı şirketlere doğrulama edilmeyecek.”Share: