“Sigara bağımlılığı sonlandırılmadığı sürece KOAH önlenemez”

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nüfuz Ekiz, sigaranın bekâr akciğerlere değil, vücuttaki bir nice dirimsel organa de beis verdiğini söyleyerek, “Vakayiname Obstrüktif Akciğer Hastalığının tedavisinde (KOAH) sunma büyük düşman sigaradır. Sigara içmece ile semptomatik düzeyde başlayan KOAH, sigara kullanılmaya bitmeme edildiği sürece haddinden fazla kilolu tablolara büyüklüğünde gidebilir. Sigara bağımlılığı sonlandırılmadığı sürece KOAH önlenemez” dedi.

Liv Hospital Ankara Göğüs Hastalıkları Prof. Dr. Iktidar Ekiz, 16 Kasım Dünya KOAH Günü nedeniyle yaptığı kayıtlı açıklamada KOAH’nın arz kalın tanıdık özelliğinin, akciğerlere giren ve çıkan havayı kısıtlayarak soluk darlığına sebep olması olduğunu belirtti. KOAH’nın bir akciğer hastalığı olduğunu belirten Prof. Dr. Ekiz, “KOAH kelimesinin açılımı Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığıdır. KOAH hastalığı amfizem ve kronik bronşitten oluşur. Amfizem, akciğerlerde zaman alıp vermeyi sağlayan alveol keselerinin duvarlarının harabiyeti sonucu ortaya çıkan düzgüsüz ve kalımlı genişlemedir. Bunun sonucunda akciğerde elastikiyet kaybı ve nefes darlığı gelişir. Süreğen bronşit ise sunu az iki sene sıkışık ve bu iki yılın sunu beş altı 3 ayında öksürük ve balgamla seyreden ilerleyen tıpkı rahatsızlıktır” diye konuştu.

‘ÖKSÜRÜK VE BALGAM ŞİKAYETLERİNE DİKKAT’

KOAH olan hastalarda amfizem bulguları bilgili olan kişilerin genelde ayrıntılarıyla, cılız, kanlı-canlı zahirî, yanakları kırmızı, bağır yöre-arka çapları artmış (fıçı ahşa), parmak uçları şişkinleşmiş, öksürük ve balgam yakınmaları sıfır hastalar olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ekiz, “Vakayiname bronşit bulguları hakim olan kişiler ise gelişmemiş boylu, büyük, öksürürken yüzü mor-semavi ulam olan, bol balgam çıkaran, sık sık soluk darlığı krizleriyle hastaneye başvurup, tedavi sonrası kısmen rahatlayan, kalp yetmezliğinin bile yoğun görüldüğü hastalardır. Değişik bir grup ise gelişigüzel iki tablonun alay malay olduğu hastalardır. KOAH ölümle sonuçlanabilir. Bu hastalık başladı mı geriye dönüşü yoktur, pekâlâ ilerler. Acun Afiyet Örgütü (DSÖ), eksiksiz dünyada KOAH’ın 4’üncü tam ölüm nedeni olduğunu bildirmiştir. Türkiye’dahi ise 3’üncü sıradadır. KOAH, sıklıkla teferruatlı yıllar sigara kullanan, 50-60 yaşlarındaki erkeklerde görülmekle birlikte, sigara içen kadınlarda dahi görülür. Çokça seyrek birlikte olsa, sigara içmeyen kişilerde ve daha erken yaşlarda de görülebilir. KOAH fail nedenler yeryüzü ilkin mesleksel zararlı gazlar ve tanecikler (dar elektron) solunması, etkin biçimde sigara kullanımı ve hava kirliliğidir” ifadelerini kullandı.

‘ÖLÜMLERİN YÜZDE 90’I SİGARAYA BAĞLI’

Prof. Dr. Ekiz, KOAH’nın gerçek belirtilerinin öksürük, balgam, soluk darlığı ve göğüste tıkanma olduğunu belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Dem tükürme, munsap ve tırnaklarda morarma, önsezi yetmezliğine merbut ayaklarda şişme üzere belirtiler bile görülebilir. Fakat KOAH hastalarının çoğunluğu öksürük ve balgam yakınmalarından muhit bir zamanlar doktora gitmedikleri, sadece nefes darlığı ilerlediğinde başvurdukları için teşhis ve tedavide geç eskimiş oluyorlar. Sigara akciğerlerdeki çekicilik yollarında yangılı reaksiyon geliştirerek duvarlarının kalınlaşmasına ve albeni yolunun daralmasına neden oluyor. Büyük gelgel yollarında elan aşkın balgam üreten hücrelerin yapılmasına, bunun sonucunda balgam artışına ve süreğen öksürüğe nöbet anahtar. Oluşan bu tabloda Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının (KOAH) aynı parçası olan süreğen bronşit meydana gelir. Sonuçta sevimli yılın majör benzeri bölümünü öksürerek ve balgam çıkararak geçirir. Albeni yollarının daralması sonucu akciğerlere havanın antre ve çıkışı zorlaşır. KOAH’nın yer yüce bulgusu olan soluk darlığı ortaya menfaat. Alveol adı sunulan akciğerlerdeki albeni keseciklerini yavaş yavaş fesih ederek KOAH’nın bir parçası olan amfizemi oluşturur. Oksijenin kana geçerek dokulara taşınmasına engel olur. Spor yarmak, dans buyurmak, sıkıntı tefhim etmek, merdiven ve sorti çıkmak kabil çağ almanın şanlı olduğu aktivitelerde pürüz yaşanır. Sigara içmeye bitmeme edilirse, istirahatte dahi soluk darlığı gelişir. Sigaradaki toksik maddelerin hava yollarındaki hücrelerde kanserleşmeye bozukluk olmalarından dünya erkeklerdeki akciğer kanserinden ölümlerin yüzde 90’ı, kadınlarda ise yüzde 80’i sigaraya bağlıdır. Sigara boydak akciğerlere değil, vücuttaki birçok dirimlik organa bile kötülük verir. Mesane, aşındırmak borusu ve mide üzere birçok organ kanseri, koroner ruh hastalıkları, ten yaşlanmasının hızlanması, eş doğurganlığının azalması, erkekte ise koca seksüel fonksiyon bozukluğu (empotans) sigaraya ilişkin gelişen başka koca hastalıklardır. KOAH’nın en nazik düşmanı sigaradır. Sigara içmece ile semptomatik düzeyde başlayan KOAH, sigara kullanılmaya devam edildiği sürece çok bati tablolara büyüklüğünde gidebilir. Sigara bağımlılığı sonlandırılmadığı sürece KOAH önlenemez.”

‘SİGARAYI BIRAKMAK KOAH’IN YEGÂNE ÇÖZÜMÜDÜR’

KOAH tedavisinin iki esas amacı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Kudret Ekiz, “Birincisi hastalığın bulgularını doğrultmak evet de budamak, ikincisi ise hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktır. Günümüzde KOAH’ı ortadan kaldıracak, tamamen düzeltecek bir otama seçeneği yoktur. Fakat sigara içiminin bırakılması, KOAH’ın gelişme ve bereket riskini azaltan, hastalığın ilerlemesini durduran bir tane ve yer hareketli girişimdir. Sigaradan ırak ara vermek bu hastalığı çokça iri ölçüde önler. Bunun yanında, mesleki gaz ve partiküller ile hava kirliliği kabilinden risk faktörlerinden da uzak durulmalıdır. Kategorik tıpkı sine hastalıkları uzmanının kontrolüne girerek ahenktar reçete kullanımının sürdürülmesi ve larp başlayan atakların tedavisinin sağlanması gereklidir” dedi.

Share: