ŞIMAL KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ – KAPALI MARAŞ’A 2 YILDA 750 BİN ZİYARETÇİ

ŞIMAL Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Gazimağusa Belediye Reisi İsmail Arter, 2 yıl evvel ziyarete açılan Sınırlı Maraş’ı bugüne büyüklüğünde 750 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Sınırlı Maraş’ın askeri kesim statüsünden çıkarılan yüzdelik 3,5’lik kısmındaki gayrimenkul için da Taşınmaz Servet Komisyonu oluşturulduğunu belirten Atardamar, Yüzde 3,5’luk bölgede yaklaşık 500 civarında yapı var. Bunlar amacıyla şu ana büyüklüğünde komisyona 98 gönül başvurma etti dedi.

Plajı, otelleri ve eğlence mekanlarıyla ‘Orta Doğu’nun Las Vegas’ı’ namına anılan ancak 1974’te Kıbrıs Harekatı’nın peşi sıra askeri toprak olunca yerleşime kapatılınca ‘hayalet kent’e dönüşen Vabeste Maraş’ın ‘yeşil hat’ kuzeyinde küsurat kıran şeridi, 2020’nin Ekim ayında kullanıma açıldı. Statüsü askeri nahiye olan Maraş’ın yüzdelik 3,5’lik bölümünün açılmasıyla binlerce can da bölgeyi konuşma etmeye başladı. Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Atardamar, 2 yılda Mecbur Maraş’ı 750 bin kişinin musahabe ettiğini söyledi. 2 kumsal ile 1 öz bahçesi açıp, hizmete sunduklarını tamlayan Arter, benzeri şehirde olması gereken parçalanmamış hizmetleri uray olarak verdiklerini dile getirdi.

‘KİMSENİN ÖZEL MÜLKÜNE MÜDAHALEMİZ YOK’

Trafiğe sınırlı 3 kilometrelik güzergahın gezildiğini kaydeden Başkan Arter, Rumların mallarına tek engelleme olmaması amacıyla bunlar ayrılmıştır, kesilmiştir, girişler yasaktır. Kimsenin özel mülküne tıpkısı müdahalemiz yoktur. Şehrin bu kuşkucu münhal; savaşta yıkılan, dökülen binaların ötesinde 46 yıldır kullanılmamasından kaynaklanıyor. Ancak açılımından sonra 2021 yılında alanın yüzde 3,5’lik kısmı, askeri dalavere statüsünden çıkarılıp, sivil idareye devredilmişti. Burası, haddizatında benzeri pilot bölgedir. Burada yol, su, hareketlilik, asfaltlama işleriyle ilgili projelerimiz hazırdır. Site, hanay bulmaya bu noktadan başlayacak dedi.

‘TAŞINMAZ MÜLK KOMİSYONU’NA MÜRACAATLAR OLDU’

Vabeste Maraş’ın açılmasına müteveccih atık geçmiş adımdan bilahare kavi çok aksülamel olduğunu hatırlatan Başbuğ Arter, Temas iki toplumda birlikte Maraş açılımı ile ilgili ziyaretçilerin memnuniyeti vardır. Alelhusus Anadolu halkından yaptığımız temaslarda ileriye çevrilmiş binalarına dolaşım ile ilişkin beklentileri vardır. Açılımdan sonra Gayrimenkul Dünyalık Komisyonu’na müracaatlar oldu. Yüzdelik 3,5’luk bölgede kestirmece 500 civarında yapı var. Bunlar üzere şu temel büyüklüğünde komisyona 98 hayat başvurma etti. Ayrıksı tutkun kesim üzere 500’e mümasil bir müracaatın olduğunu biliyoruz. Gayrimenkul Para Komisyonu mevzuatına bakarak varyasyon, iadeli ve tazminat mümkündür amma bizim ilişki ettiğimiz güneyden mevrut Rumların gelip dirilik üzerine istekleri olduğunu belirleme ettik. Zımnında ‘Maraş açılımı aynı problemdir, hal görüşmelerine bire bir düğüm atılmıştır’ noktasından tekessür istenirse müspet manada, arsıulusal mevzuata bile makul bir hal süreci yaşanabilir, diyerek düşünüyorum diyerek konuştu.

Öte yandan Gazimağusa Belediye Başkanı Atardamar, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu ile Sınırlı Maraş’a gelen Kıbrıs gazileri ile aynı araya geldi.

Share: