Şimendifer tezkeresi TBMM Umumi Kurulunda kabul edildi

DOĞRU Fırka Kocaeli Mebus ve sakat Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Şimendifer tezkeresine ilişik, “Bizden dilek edilen ve bizim birlikte göndermeyi düşündüğümüz, ölçüm balaban Meclisindir, 250 civarında çeri, 1 korvet ve bununla ilgili beceri takım. Bundan ‘tıpkı özel düzenlilik şirketi’, ‘Wagner tipi bire bir yapılanma’, lejyonerlik yakalamak bence siyaseti çokça çokça zorlamak anlamına geliyor.” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Katar’birlikte Acun Kupası Kalkanı Harekatı kapsamında 6 kamer süreyle görevlendirilmesine ait Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Umumi Kurulunda akseptans edildi.

Tezkere üzerinde İYİ Öğür Grubu yerine saraka kayran Işıklı Mebus Adnan Sezgin, Türkiye ile Katar ortada imzalanan tema mektubu ve protokolün henüz önce denenmemiş iş birliği modeli olduğunu söyledi. Sezgin, “Türkiye resmi personeliyle eskimemiş bir cins lejyonerliğe mi soyunuyor? İktidarın vasıtasıyla Wagner’ciliğe, Blackwater’culuğa mı özeniyor? Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgesinde ve dünyada barışı ve huzuru arkalamak, toptan istikrara katkı temin etmek amaçlarıyla sayısız arsıulusal görev gücüne, tatbikata ve harekata katılmıştır. Ancak bugüne büyüklüğünde tek ant özel bire bir arsıulusal organizasyonu üstlenen tıpkı ülkeye yardım etmek üzere adeta aynı hususi asayiş şirketi kabil mikro dışında görevlendirilmemiştir. Bu kusur tezkereye İYİ Öğür yerine direnerek karşıyız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye-Katar ilişkilerinin dostluk ilişkisinin ötesinde, anlaşılması türlü olmayan pek haddinden fazla çarpıklıkla ve şaibeyle komple olduğunu kanıt fail Sezgin, “Sayın Cumhurbaşkanı’na ödül edilen tayyare, Tank Paleti Fabrikası’nın satışı, Şimendifer ile yapılan swap anlaşması ve bu anlaşmada dolar kurunun faziletkâr fiyatta sabitlendiği iddiaları, Kanal İstanbul yorumları bu garipliklerden elden bazıları. Katar ile akıbet aktarılma ilişkilerimizin konusunda inşa edildiği ihvancı arsıulusal münasebat vizyonu ve iktidarın buradan hareketle kurguladığı politikalar artık kökünden çökmüştür.” sözlerini harcama etti.

“Özge havza ülkeleriyle olan ilişkimize üstelik pozitif yönde ulama sağlıyor”

MHP Kayseri Mebus İsmail Özdemir, Katar ile ilişkilerin erdemli seviyede ilerlemesi ve her nev sınama karşısında güçlenerek için bitmeme etmesinin Türkiye’nin dış politikasının ve ağırlık sahasının gelişmesine yardım sunan bir mahiyette birlikte ilerlemeyi sürdürdüğüne belen etti.

Haliç bölgesinin stratejik öneminin global seviyede yaşanan erke krizi dolayısıyla bugünlerde elan dahi arttığını vurgulayan Özdemir, “Bu şartlarda Şimendifer’a destek olmak Türkiye’nin dostluğunun nelere porte olduğunun görülmesine imkân tanımıştır. Katar’ın ayrıksı Koy ülkeleriyle yaşadığı mesail devam ederken ülkemizin verdiği bindi, yüz yüze kaldıkları problemlerin aşılmasında heybetli aynı baskı da doğurmuştur. Akse ve gerilim coğrafyalarının başında gelen Koy bölgesinde barışın bilgili olması amacıyla iş birliği imkanlarının elan de geliştirilmesi açısından Şimendifer ile süregelen münasebetlerimiz başka havza ülkeleriyle olan ilişkimize de zait yönde yardım sağlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin toptan hedefleri açısından Katar’ın kızıl aynı yere cemaat olduğuna dikkati çeken Özdemir, “Böylesine iri ve arsıulusal çaptaki organizasyonda Türk güvenlik güçlerinin rehavet üstlenecek olması ister Tren kabil arkadaş ve cömert aynı ülkeye cebin vermemiz gereken destek yerine kabul edilmeli gerekse de ülkemizin saygınlık ve faziletli kudreti açısından dikkate alınması müstelzim aynı durum yerine değerlendirilmelidir. Türkiye’nin sağlayacağı güvencenin yekpare acun ülkeleri yoluyla izleme edilecek bire bir faaliyette görünmesi, küresel barışa sağladığımız katkının ayrık tıpkısı örneği olacaktır.” şeklinde konuştu.

MHP’li Özdemir, partisinin tezkereye “peki” oyu vereceğini dahi belirtti.

“Hukuki meşruiyetin nasıl sağlandığını hiç anlamış değiliz”

HDP Diyarbakır Saylav Hişyar Özsoy, kendi güvenliğini sağlayamayan Katar’ın Türkiye’den bindi istediğini rapor ederek, “Kime istinaden yapıyorsun? Kimden bindi istemiş? Amerika’dan, Fransa’dan, İngiltere’den, İtalya’dan istemiş. 22 parça Zenci ülkesi var, yegâne tıpkı tanesinden istememiş. Tıpkısı Türkiye’den istemiş bir bile Pakistan’dan istemiş. Çok enteresan tıpkısı ebat değil mi? O kadar bacanak kasaba var Ölçülü Doğu’bile, çeri mi kalmamış gitsin buraya? Ama gitmiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Özsoy, partisinin, bu tezkereye üstelik “müfit” oyu vereceğini söyleyerek, “Hükümeti bu vesileyle, aut politikayı iç yöntem malzemesi olarak kullanmamaya, içsel anlamda daha tutarlı, henüz etraflı vadeli düşünmeye davet ediyoruz. Evinizin içini düzenlemeden dışarıda yapacağınız hiçbir hamle, size seçimleri kazandıramayacak.” sözlerini sarf etti.

CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, Türkiye’nin uluslararası organizasyonlarda görünür olmasını istediklerini ancak bunun, polis güçleri ve askerin vatan toprakları dışına göndererek, tehlikenin içine atarak yapılmaması gerektiğini söyledi.

İktidarın, tezkereyi siyasal yerine gerekçelendirmede takı çektiğini, tezkerede esbak yapılan anlaşmalara çevirme yapmaktan mavera elle tutulur bire bir siyasi esbabımucibe göremediklerini savunan Çeviköz, “Tığ ne polisimizin hangi askerimizin ayağına taş değsin isteriz. Polislerimizin gönderilmesine izin istenmişken leşker atmak amacıyla şüphesiz bire bir yabansı milli menfaat durumu alay konusudur; özellikle hukuki meşruiyetin bittabi sağlandığını tek anlamış değiliz.” ifadelerini kullandı.

Çeviköz, partisinin, arsıulusal terörle uğraş kapsamında arsıulusal toplumun aldığı kuma kararları, barındırdığı riskler itibarıyla sakınca görmediği takdirde desteklediğine işaret ederek, şöyle devam etti:

“Tek uluslararası kuruluşun koruması de olmadan polislerimiz, askerlerimiz ateşe başlamak isteniyor, buna cevaz vermemiz mümkün değil. Biz bütün ülkelerle eşitlikçi bir yaklaşım içinde olunmasını tabiatıyla isteriz. Katar ile iki hükümran devlet olarak dostane münasebat geliştirilmesinden elbette memnunuz ancak bu ilişkilerin simetrisiz bire bir duruma dönmesi ve ülkemizin milli menfaatlerini ihlal eden boyuta getirilmesini katiyen akseptans etmeyiz. Biz bu tezkereye, tezkerede sözü edilen, henüz geçmiş imzalanmış kâin düet anlaşmalar konusundaki tutumumuzla ahenkli olarak zıt fikir vereceğiz.”

“İlelebet Suudi Arabistan ile ilişkilerin yara gitmesi anlamına gelmez”

SELIM Öğür Kocaeli Milletvekili ve çarkıt Milli Defans Bakanı Işık, tıpkı dost ve ahi ülkenin, nazik bire bir uluslararası organizasyona familya sahipliği yapacağını, bu noktada Türkiye’nin ve ara sıra bacanak ülkelerin desteğine ihtiyaç duyduğunu anlattı.

Muhalefetin görevinin tenkit olduğunu ancak eleştirinin dozajının haddinden fazla dolgunca ayarlanması gerektiğini dile getiren Işık, “Bizden kâm edilen ve bizim bile göndermeyi düşündüğümüz, takdir gene büyük Meclisindir, 250 civarında leşker, 1 korvet ve bununla ait beceri takım. Bundan ‘bire bir hususi güvenlik şirketi’, ‘Wagner tipi tıpkı yapılanma’, lejyonerlik hissetmek bence siyaseti çok çok cebretmek anlamına geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

YANLIŞSIZ Tümen iktidarını “ihvancı aut politikayla” suçlayanların, hükümsüzlük ettiğini rapor fail Işık, “Türkiye, ilkeli dış politikayı özlük çıkarlarıyla buluşturma gayreti içerisinde olmuştur. Bittabi, eğer Suriye’birlikte, Oran Başkanı Esed, 500 bin insanın üzerine bomba yağdırır ve o insanların ölümüne etmen olursa Türkiye bunu katiyen kabullenmez ve mukteza tepkiyi gösterir amma bu katiyen, ‘biz Suriye’yle ilelebet antagonist kalacağız.’ anlamına dahi gelmez. Türkiye, ilkin asayiş tehditleri gelmek amacıyla bölgede değişen şartları ayn önüne alarak muktezi adımların atılmasından birlikte fütursuz. Bunu, ‘dış politikada aynı ikilem, shifting’ yahut ayrımsız apayrı şekilde izhar etmek bana göre haksızlıktır.” diyerek konuştu.

Fikri Işık, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ait bile “Bir kıya işlenmiştir, ilkin Cumhurbaşkanımız olmak için bu konuda genişlik kemiksiz burun sergilenmiştir amma bu ilelebet Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin dokunaklı gitmesi anlamına gelmez. Orada akilane olan o tavrı koymaktır, daha bilahare üstelik ilişkilerimizin sürdürülebilir şekilde kopça çıkarlara, dost ve kardeşlik ilişkilerine dair adına sürdürülmesidir.” ifadelerini kullandı.

Tezkerenin kabul edilmesini isteyen Işık, “Türkiye ve Katar bacanak ve cömert iki talih. Tren halkında ve yönetiminde Türkiye’ye karşı çok iri ayrımsız sempati var. Bunun sonuçlarından biri bile bizim üstelik dostumuzun, kardeşimizin ihtiyaç duyduğu anda onun yanında olmamızdır. Bu mektup birlikte bundan apayrı hiçbir şey rapor etmiyor. Bu tezkereden eksantrik anlamlar çıkarmanın bana göre hiçbir gereği yok.” dedi.

Işık, Türkiye’bile vatandaşa atılganlık veren aynı muhalefetin olmayışının, Türkiye’nin sunu cesim problemi olduğunu dahi söyledi.

CHP Kadro Başkanvekili Engin Özkoç, YANLIŞSIZ Tümen’li Işık’ın sözlerine “Inanılır sıfır ‘Bütün komşularımızla barış içerisinde yaşayacağız.’ deyip bilcümle komşularıyla antagonist olan tıpkı siyasal iradedir; bunun adı birlikte AKP’dir.” şeklinde cevap verdi.

Şahsı adına saraka düz CHP Eskişehir Saylav Yengi Çakırözer ise tezkerenin, Katar ile asetat sıfır aynı ilişkinin ürünü olduğunu doğacak sürerek, “Ülkemize, halkımıza, topraklarımıza tıpkı gözdağı yokken askerimizin, polisimizin canını riske atmaya derece mi?” sorusunu yöneltti.

“Bir güven çıpası ergin durumdayız”

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve SELIM Parti İstanbul Mebus Akif Çağatay Tığ, spor diplomasisinin serencam yıllarda büyük ivme kazandığına işaret etti. Mufassal yıllar Gençlik ve Spor Bakanlığı yaptığını anımsatan Tığ, futbolun, hükmettiği ekonomi açısından farklı özelliklere eş olduğuna dikkati çekti.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki var olan rastgele ihtilafın yeniden iki ülke arasında çözülmesi gerektiğini vurgulayan Tığ, “Ama şayet AB şartsız ve tek sorgusuz destek olursa, aha zaman olduğu kabilinden, kendilerinin yüzlerine dahi söylediğimden dolayı ‘Şımarık bala kabil akım eden AB üyesi Yunanistan ile bu noktaya gelinir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye dış politikasını âdeta göstermeye çalışmanın makul olmadığını kaydeden Kılıç, “Tığ şu anda dünyanın en ısıdam -askeri ve silahlı temas açısından, temaslarından birinin yaşandığı bölgenin sunma yakınında olan bire bir ülkeyiz ve hep bu karmaşanın içerisinde tabiri caizse ayrımsız hamaset çıpası olmuş durumdayız. Çarpışan, askeri bir şekilde birbiriyle yüz yüze mevrut olan iki ayrımlı ülkenin yönetimlerinin yürek duyduğu ve başvurmak amacıyla kendilerinde hamaset hissettikleri benzeri devlet ve bu noktada de bir Cumhurbaşkanımız var.” diye niteleyerek konuştu.

Tığ, kendileri için Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her bir vatandaşının, hele de TSK unsurları ve güven güçlerinin fert güvenliğinin en son noktada cesim olduğunu dile getirerek, “Şayet yüce Meclisimiz kabul kadir, bu mektup geçerse, bu noktada görev matlup askerlerimiz, burnu kanamadan, kıllarına bir beis gelmeden görevlerini ödeme ederek inşallah ülkelerine döneceklerdir.” dedi.

TBMM Umumi Kurulunda görüşmelerin ardından yapılan oylamada pusula kabul edildi. Elan sonraları partilerin takım önerilerinin görüşmelerine geçildi.

Share: