Şırnak ve belde illerde yıpranmamış yetişek tedrisat yılı başladı

Şırnak, Mardin, Bingöl ve Batman’da kullanılmamış eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi, okullarına mevrut öğrenciler dersbaşı yaptı.

Yaz tatilinin arkası sıra arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşmanın mutluluğunu yaşayan öğrenciler İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra sınıflara alındı.

Şırnak Tarz İstiklal İlkokulu’nda planlı törene katılan Vali Osman Âlim, eskimemiş yetişek öğretim yılının, kent genelindeki 150 bin öğrenci ve 9 bin 200 öğretmene anlı şanlı olmasını diledi.

Eğitim öğretimin önemine bel eden Bilgin, öğrencilerin, geleceğin teminatı olduğunu belirtti.

Bilimci, okullardaki fiziki imkanların geçmişle mukayese edilmeyecek derecede iyileştirildiğini anlatım ederek, eğitim bilimi talim altyapısının güçlendiğini söyledi.

Derslik başına düşen öğrencisi sayısının dahi sayı farkı 24 olduğunu dile getiren Bilgin, “İnşallah çocuklarımızı sunu bereketli şekilde yetiştirerek ülkemizi elan faziletli seviyelere taşıyacağız.” dedi.

Ilbay Âlim, öğretmenler, öğrenciler ve veliler amacıyla eskimemiş yetişek tedris yılının alımlı çalımlı olması dileğinde bulundu.

Daha sonraları geçmiş ders zili çaldı.

Programa, Şehremini Mehmet Yarka, İl Milli Yetişek Müdürü Mirza Şık, İl Emniyet Başmuallim Vekili İbrahim Çıldır ve gurur müdürleri katıldı.

Mardin

Elifana Mehmet Vaziyet İlkokulu’nda planlı programda tırsmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Mahmut Demirtaş, yıpranmamış eğitim tedris yılının ülkeye ve millete esaslı olmasını diledi.

“Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutlayacağımız bu eğitim bilimi tedris yılını, ilimizde terbiye altyapısının henüz birlikte güçlendiği, niteliğinin katlanarak arttığı aynı dönüş yerine geçireceğimize gönülden inanıyorum. İlimizde eğitime dayalı fikri, projesi olan herkese kapımızın 7 dönüş 24 saat sarih olduğunu benzeri öğün henüz hatırlatıyorum” diyen Demirtaş, Vilayet ve Büyükşehir Belediyesi namına terbiye üzere her soy desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Meram Demir da Mardin’birlikte 1177 okulda 11 bin 598 sarıklı ve 246 bin 477 mektepli ile dersbaşı yaptıklarını belirterek, cümle okullarda vacip önlemlerin alındığını ve yaz dönemi süresince okullarda vacip tadilatın birlikte yapıldığını aktardı.

Daha sonraları günün valör ve önemini belirten şiirler okundu, el oyunları gösterisi sunuldu. 4. derslik öğrencileri okula bakir başlayan 1. sınıf öğrencilerine “Okula kılıklı geldiniz” çiçeği sundu.

Sınıfları gezen Ilbay Demirtaş, öğrencilerle kardeşçe etti, onlara başarılı benzeri sene diledi.

Bingöl

Bingöl’da geçmiş ibret zili 441 okulda 60 bin 456 öğrenci için çaldı.

Eskimemiş eğitim tedrisat yılının başlaması nedeniyle forma Martir Mustafa Gündoğdu İlkokulu’nda tören yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Ilbay Yardımcısı Fatih Kayaç, yeni eğitim yılının ülkeye ve millete hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Kayaç, “Bizler sizi çokça bekledik, sizleri çokça özledik, öğretmenlerimiz sizi çok özledi. Siz birlikte öğretmenlerinizi haddinden fazla özlediniz. İnşallah bu eğitim öğretim yılı sizlere çokça çokça yenilikler katacak, kullanılmamış şeyler öğreneceksiniz. Yeni terbiye tedrisat yılının başarılarla geçmesini dilerim.” sözlerini sarfiyat etti.

Törene, Milli Eğitim Bilimi Müdürü Halil Yücel, idarehane müdürleri ve veliler katıldı.

Konuşmaların peşi sıra öğrenciler sınıflarına geçti.

Batman

Batman’birlikte 170 bin mektepli 2022-2023 eğitim bilimi tedrisat yılına başladı.

Bayraklı Köyü İlkokulu’nda düzenlenen törene Ilbay Ekrem Canalp, İl Milli Yetişek Müdürü Mahmut Kurtaran ve kurum yöneticileri ve veliler katıldı.

Törende mütekellim İl Milli Yetişek Müdürü Kurtaran, terbiye ve öğretimin başlaması nedeniyle ateşin tıpkısı dönme yaşadıklarını dile getirdi.

Yeni terbiye talim yılının kamu öğrencilere balkı olmasını dileyen Kurtaran, “Bugün bakımından 170 bin öğrencimiz yetişek öğretime başlıyor. 10 bini fazla hoca ve yöneticimiz terbiye talim hizmetinde fariza matlup. 670’i resmi 830 eğitim bilimi kurumunda eğitim bilimi tedrisat yılı esenlikle ve huzurla başladı.” diye niteleyerek konuştu.

Günün önemini tamlayan şiirlerin okunduğu törende, Vali Canalp’ın ilk ibret zilini çalmasıyla öğrenciler sınıflarına geçti.

Share: