Şırnak’tan getirilen 25 haftalık 775 gramlık bebeğin tedavisi sürüyor

Şırnak’tan getirilen 25 haftalık 775 gramlık bebeğin tedavisi sürüyor

25 haftalık doğan ve iki el kalbi duran bebek helikopterle Şırnak’tan Şanlıurfa’ya getirildi

Esenlik Bakanlığı Şırnaklı çağa için seferber oldu

ŞANLIURFA – Şırnak’ta dünyaya gelen 25 haftalık 775 gram ağırlığındaki prematüre çağa, Keyif Bakanlığı marifetiyle cankurtaran helikopterle getirildiği Şanlıurfa’da tedavisi sürüyor.

Şırnak Ululuk Hastanesi Eş Tevellüt ve Yavru Hastalıkları mülhak hizmet binasında 25 hafta 27 günlük adına dünyaya gelen bebeğin ileri araştırma ve dokunaklı bakım gerektiği amacıyla Şanlıurfa’ya sevkine karar verildi. Esenlik Bakanlığından talep edilen cankurtaran helikopter Şırnak Şerafettin Murahhas Havalimanına indi. 112 Ivedili Servis ekipleri aracılığıyla ambulansla havalimanına götürülen süt kuzusu albeni ambulansıyla Şanlıurfa’ya getirildi. Burada hususi aynı hastaneye irsal edilen bebeğin yeni doğan ağır sıklet hizmet ünitesindeki tedavisi sürüyor.

“İki posta kalbi durdu”

Prematüre bebeğin otama süreci ve serencam durumu ile ilgilendiren açıklamada kâin hususi sayrılarevi Başhekimi Dr. Cengiz Karakucak, “Dün akşam saat 20.00 civarlarında bir erkek hasta bebeğimiz geldi. Süt Kuzusu tabiatıyla prematüre mevlit 25 haftalık ve 775 gram ağırlığındadır. Buraya gelirken sıradan benzeri yolda işte kalbi durmuş, onunla ilişkin icraat müdahaleleri mamul, doğrulama aldık. Buraya geldiğinde bile bir defa elan kalbi durdu. Gine müdahale edildi ama şu an bebek mütehammil umumi durumu tabii keskin yani 25 haftalık olduğu üzere bunlarda akciğerlerde yetmezlik oluşur. Antrparantez bir de ensefaloseli var. Mülhak adına ayrıksı tıpkısı hastalığı henüz var. O yüzden geldiğinden bu yana hastanın genel durumu az buçuk elan mukavemetli, sunu azından şuan mekanik yerine solunum problemi bulunmayan. Akciğerlerinde belli belirsiz dahi olsa tıpkı salah var. Fakat 775 gram olması nedeniyle inşallah biz elimizden geleni yapacağız. Çokça ince müddet yatar. Bu bebekler yani 2 kilo, 3 kilo olana büyüklüğünde burada kalırlar. Mukteza tedavileri yapılmaktadır. İnşallah bodur sürede size adamakıllı haberler veririz. Böyle vakaları haddinden fazla aldık. Genelde tabii bu hastalar çok say talip hastalar gine bile başarılı olduğumuz haddinden fazla hasta oldu. Yani o yüzden inşallah bu hafta içinde elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.Share: