Sivas haberi | Anadolu’nun koyun ihtiyacı Sivas’tan karşılanıyor

Küçük Asya’nun kucak ihtiyacı Sivas’tan karşılanıyor

SİVAS Sivas’ta bulunan Ulaş Ekincilik İşletmesi Müdürlüğünde 72 bin dekar alanda 18 bin Kangal Akkaraman ırkı kucak yetiştiriliyor, Ulaş Ekincilik İşletmesi Müdürlüğü devlet ihtiyacının yüzde 10’unu karşılıyor.

Sivas’ın Ulaş ilçesinde, Ekincilik İşletmeleri Umumi Müdürlüğüne mecbur Ulaş Ekincilik İşletmesi Müdürlüğü bünyesinde bulundurduğu 18 bin Kangal Akkaraman koyunu ile dikkat çekiyor. Şişman özveriyle bakımı yapılan herhangi bir 100 koyundan 51’i ikiz doğuruyor. Sair koyun ırklarından değişik kendisine iki eğe kemiği fazla olan Kangal Akkaraman koyunu hep iklim şartlarına uyarlanmış olup, harmoni sağlayabiliyor. Toplamda 18 bin kucak yetiştirilen Ulaş Tarım İşletmesi Müdürlüğü, Sivas bölgesinin yüzde 30, İç Anadolu bölgesinin birlikte yüzdelik 10 kucak ihtiyacını karşılayabiliyor. 72 bin dekar arazide yaylımı yapılan koyunlar drone ile havanda de görüntülendi.

“Başka koyunlara bakarak az buçuk elan kurnaz”

Ulaş Ekincilik İşletmesi Müdürlüğü Hayvancılık Şefi ve Ekincilik Mühendisi olan Fatih Parıltı, Kangal Akkaraman koyunu hakkında bilgiler verdi. Balkır, “Halihazırda 9 bin kucak anamız var. Antrenör katımındayız. TİGEM’in yapı amacı damızlık yetiştiriciliği. Irkımız Kangal Akkaraman. Çarkıt Akkaraman dernekevi tipi olan bir ırktır. Sabık sene itibariyle vekillik eliyle tamamen Kangal ırkı adına geçiyor daha çok literatürde. Değişik koyunlara göre az buçuk henüz kurnaz. Tıpkısı kaburganın çok olduğu söyleniyor. Bazılarında görülüyor bazılarında görülmüyor. Ayrıksı koyunlara bakarak bu ırk henüz yüksek. Deli Dolu ağırlığı elan fazla. İkizlik oranı normalde 18-20 iken bizde 35-40 arasıdır. Biz biraz daha gür bakıyoruz. Yer iri özelliklerinden biri bütün iklim şartlarına uyarlanmış olup, harmoni sağlayabilir. Her yerde beslenmesi akla yatkın olan tıpkısı ırk. Anlamsız hazırda 9 bin devam esas toplamda 18 bin parça hayvanımız bulunan. Bu hayvanları biz yılda 3 bin 3 bin 500 dişi tohu dediğimiz, geçen seneki kuzularını İç Anadolu; Sivas ve bölgesine satmaktayız. Bin bin 500 tanede erkeği koç kendisine satıyoruz” dedi.

“Yüzde 51 oranında ikizlik elde ettik”

Şimşek, yüzdelik 51 oranında ikizlik elde ettiklerini söyleyerek, ” Yüzde 51 oranında ikizlik elde ettik. 100 koyunun 51 tanesi koşa doğuruyor. İyi bir bakım ve hizmetçi yapılması durumunda iyice bir ikizlik elde ediyorsunuz. 300 başa tıpkısı çoban çalıştırıyoruz. 600-650 antet sürülerimiz var. Maya birliği dediğimiz mevkilerimiz var. Seçme mevkide değişik ahılar evet. 9 bin esas efsanevi dediğimiz hepsi bir arada değil. Farklı farklı yerlerde 72 bin dekar olan arazide yayıyoruz. Sivas bölgesinin yüzde 30, İç Rum bölgesinin dahi yüzde 10 civarında tıpkı karşıladığımız oluyor. Damızlık birliklerine efsanevi satıyoruz. Konya; Nevşehir, Sivas, Kırıkkale ve Kırşehir, yüzer çıban iki yüzer başlangıç ihtiyaçlar doğrultusunda dağıtımını yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: