Sivas Kongresi’nin 103’üncü yılında Atatürk ve Kongre Müzesi’nde ziyaretçi yoğunluğu

Sivas Kongresi’ne ev sahipliği eden, Şişman Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve zırh arkadaşlarınca 2 Ilkgüz-18 Boşluk 1919’birlikte “Milli Savaş Karargahı” namına kullanılan ve günümüzde Atatürk ve Kurultay Müzesi’ne dönüştürülen tarihi binada ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

Osmanlı dönemi sivil mimari örneklerinden olan yapı, kongrenin yapıldığı günlerdeki haliyle vikaye ediliyor.

Müzeye dönüştürülen tarihi binada, 1’i interaktif, 5’i gösterme, 19’u karma 25 odada Milli Uğraş ruhu yaşatılıyor.

Atatürk’ün kaldığı oda ve kongre salonunun bati bent gördüğü müzede, Milli Savaş’nin bölüt anlatılmasında kebir tekellüf üstlenen tarihi İrade-i Milliye Gazetesi’nin basıldığı 134 yıllık matbaa de ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Milli Savaş’nin kadın kahramanları, İstiklal Mücadelesi ve Mondros Mütarekesi sürecinin anlatıldığı interaktif odalar ise ziyaretçileri o günlere götürerek fert anlar yaşatıyor.

Haftanın 6 günü peyda olan müze, gökçe yazın 08.00-19.00, kışın ise 08.00-17.00 saatleri beyninde müzakere edilebiliyor.

Her kamer binlerce ziyaretçi ağırlayan müze, ulusal halas mücadelesine kandil tutak kararların alındığı kongrenin 103’üncü yıl dönümü dolayısıyla adeta ziyaretçi akınına uğruyor.

“Onlarla burada benzeri havayı solumak bizi gururlandırıyor”

Sakarya’dan müzeyi gitmek için Sivas’a gelen Zennur Sezer, AA muhabirine, “Sivas’a ilk defa geliyorum. Buranın verdiği manevi his çok güzel. Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı tarihi binayı haddinden fazla beğendim. Atamızı ve zırh arkadaşlarını çokça seviyoruz. Bu cennet vatanı bize bıraktıkları için bitmeyen minnettarız. Hepsinin birlikte mekanı behişt olsun.” dedi.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinden muallimlik yaptığı Van’a giderken kongrenin 103’üncü sene dönümü dolayısıyla Sivas’ta ıtlak veren İlhan Gazi Kıyım ise şunları söyledi:

“Güzeşte Anıtkabir’deydik, zaman buradayız. Halas Savaşı’nın izlerini taşıyan yerleri adım adım başvurmak bizim amacıyla mutluluk donör. Tarihi yerleri müracaat etmek insanı kendinden alıyor. Milli Uğraş’ye katılan hep kahramanlarımızın bu koridorlarda yürümesi, onlarla burada tıpkısı havayı solumak bizi gururlandırıyor.”

Eşi ile müzeyi yaşamak içi Denizli’den kente gelen Serpil Koloğlu ise “Kongreye Denizli’den katılan delegelerden Necip Mürtefi Küçüka benim nazik dayım oluyor. 4 Ilkgüz gelince kongrenin 103’üncü yıl dönümü dolayısıyla onu ve arkadaşlarını adlandırmak üzere burayı mülakat edelim istedik. Çok duygulandık.” diyerek konuştu.

Kongrenin sene dönümüne karışmak amacıyla İzmit’ten arkadaşlarıyla kente mevrut Emine İlaslan birlikte Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı tarihi binanın süresince olduğu üzere çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Share: