Sivas ruzname haberleri: İbb’nin Desteğiyle Yapılan Sivas Divriği Otogarı Hizmete Açıldı. İmamoğlu: “Bu, Cesamet Kurumlarının Bütçe Dayanışmasıdır”

Sivas’ın Divriği ilçesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) maharet ve proje desteğiyle çağcıl bir otogara kavuştu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Biz, yemeden içmeden Türkiye’nin 16 milyonluk ayrımsız şehri yerine, kendimizi oraya sorumlu hissetmiyoruz. Türkiye’nin değme noktasından, kapımızı araklayıcı temas belediyeden, gelişigüzel kurumdan mevrut isteklere kesinkes yanıt vermeye çaba ediyoruz. Geri, Gümüşhane’de Mustafa Etken Fen ve Hanek Merkezi isimli çokça eşsiz tıpkı okulu hizmete geçirdik ve Milli Terbiye Bakanlığımıza sevimli ettik. Yani devletimizin ayrımsız kurumu, yine devletimizin eksantrik aynı kurumuna ulama sundu. Bu, bütçe dayanışmasıdır. Bu, kendi işini ihmal etmeden, milletiyle beraber bu hizmetleri paylaşma işidir” dedi.

İBB’nin katkılarıyla tamamlanan Divriği Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Dirim Merkezi hizmete girdi. Terminalin açılışı üzere düzenlenen merasim, CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Seyit Torun, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Divriği Belediye Reisi Melik Gök, Divriği Kaymakamı Yakup Papaker ve kaymakamlık halkının katılımıyla gerçekleştirildi.

İBB Başkanı İmamoğlu, törende yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“DİVRİĞİ VE SİVAS’A 16 MİLYON İNSANIN SELAMINI GETİRDİM: Divriği’nin pir insanlarına, Sivas’ın fena hâlde insanlarına, tek da ecnebi olmadıkları İstanbul’un 16 milyon insanından esenleme, bağlılaşım ve imtina etmek getirdim. İBB’nin, Türkiye’nin rastgele belediyesine, ahi uray duygusuyla bağlıdır. Bu bağımlılığımızın tanımı; ülkesini, yurdunu, milletini teveccüh duygusudur. Bizim bağlılığımız, bu topraklardaki birliğimize olan, beraberliğimize olan, Cumhuriyetimize olan ve celil alemdar Atatürk’e olan bağlılığımızdır. Divriği önceki çağlardan bugüne uzanan bayrı tıpkısı geçmişe ehil. Kurtuluş Savaşı, iri aynı mücadeleydi. Bu mücadelenin bildirme bayrak şehirlerinden birisi, Atamızın bilcümle 108 dolaşma yaşadığı Sivas’tır. ve Sivas’ta özellikle kurtuluş mücadelesinde cephede uğraş veren, hayatını feda fail şehitlerimiz ve sonrasında hayatını kaybeden gazilerimizi minnetle anıyoruz. Şehitlerimizin ve gazilerimizin ruhları ferih olsun. Amma bire bir birlikte konuşu mücadelesi vardı. O dönemde bile, bu pir şehrin altın cevherlerini üreterek, halas mücadelemize şişman katkı sunan Divriği halkının evindeyiz. Yani haddizatında en tahakküm günlerinde, halas mücadelesinde Atatürk ve silah arkadaşları ile bu ülkeyi ayağa kaldıran değerleri üreten insanların içerisindeyiz. Onun üzere gururluyum, onun için mutluyum.

41 MADENCİ VATANDAŞIMIZI KAYBETTİĞİMİZ O ACI OLAYDAN ÇEVRE HEPİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN DİYORUM: Divriği bire bir maden şehridir. Ego, hep maden çalışanlarına, eroin işçilerimize selamlarımı gönderiyorum. Saygılarımı gönderiyorum. Bu vesileyle, acısını hala dinç bire bir biçimde yaşadığımız 41 madenci vatandaşımızı kaybettiğimiz o zehir olaydan ötürü, hepimizin başı esen olsun diyorum. Eroin işçilerimizin ruhları pürneşe olsun. Ailelerine çıdam diliyorum. Tanrı, herkesi korusun. Tedbirsiz olmamak geçişsiz. Bu zümre çalışma ortamlarında hepimiz mesulüz. Belediye başkanları, amme yöneticileri, bu garip işletmeleri işleten kurum ve kuruluşlar, aksiyon ve iştirakçi güvenliği hepimizin temel sorumluluğudur.

HEYECANIMIZ HİÇ DİNMEDİ, DİNMEYECEK: 2023 itibariyle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ikinci yüzyılı yaşanmaya başlayacak. Ülkemizin ikinci yüzyılına coşkuyla ve bilcümle gelişigüzel haddinden fazla pir günlere erişmek adına iri bire bir mücadelenin içerisinde olacağız. Heyecanımız tek dinmedi, dinmeyecek. Hepimiz, hele demokratlık mücadelesinde pekâlâ el birliği yaptığımızı hep birlikte ortaya koymuş insanlarız. Siftinlik önümüzdeki yüzyıla çok sorumluluğumuz var; özellikle çocuklarımız ve gençlerimize. Onun amacıyla biz, çabucak Türkiye’nin 16 milyonluk ayrımsız şehri namına, kendimizi oraya mesul hissetmiyoruz. Türkiye’nin herhangi bir noktasından, kapımızı arakçı herhangi bir belediyeden, seçme kurumdan gelen isteklere mutlak yanıt vermeye himmet ediyoruz. Cemaziyelevvel, Gümüşhane’de Mustafa Deli Dolu Vukuf ve Nutuk Merkezi isimli çok kıymetli benzeri okulu hizmete geçirdik ve Milli Terbiye Bakanlığımıza gönül ettik. Yani devletimizin bire bir kurumu, esasen devletimizin ayrıksı aynı kurumuna katkı sundu. Bu, bütçe dayanışmasıdır. Bu, kendi işini ihmal etmeden, milletiyle bu arada bu hizmetleri paylaşma işidir.

HAKAN BAŞKAN DİYOR Kİ ‘DİVRİĞİ’DE YILDA 500 BİN TURİST AĞIRLAMAK İSTİYORUM’, İNŞALLAH BAŞARACAK: Mimarisi buraya uygun ve işlevselliğiyle Divriği’nin geçmişinden bugüne, bugünden yarınına çok hususi hizmetler sunacak hem terminal ihtiyacını karşılayacak hem vatandaşlarımızın geliş-gidişlerindeki, tecezzi hatırat ya üstelik bir vürut noktası olacak. Amma bire bir zamanda, avrat emeği üzerinden benzeri hizmet alanına dönüşecek. Melik Başbuğ diyor kim ‘Ego, Divriği’de yılda 500 bin seyyar izaz etmek istiyorum. İnşallah başaracak. Bu, binlerce almanak tarihe cemaat Divriği’nin hakkıdır. Bu sunturlu kavuşmalarda tekellüf oynayan ve faaliyet veren bütün arkadaşlarıma teşekkürname ediyorum.”

“GENÇLER OKUL İSTEDİ, İMAMOĞLU, 2023’TE, İKTİDARIMIZDA KATIYEN SİZİN SORUNUNUZU ÇÖZECEĞİZ”

İBB Başkanı İmamoğlu, konuşması sırasında kendilerinden meslek isteyen gençlere dahi “Gençlerimiz okul istiyor. Ekol sorunları var. Sevgili çoluk çocuk, ben, böyle ayrımsız istek gelince gaza gelip, mikrofondan ‘Verdik, gitti’ diyenlerden değilim; onu söyleyeyim. Amma sizin ekol ihtiyacınızı duyduk. Buna çalışacağız. İstanbul namına, elbette yardım sunarız, ona bakacağız. Amma 2023’te, iktidarımızda katiyen sizin sorununuzu çözeceğiz” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI VE KAYMAKAMDAN “OTOGAR” TEŞEKKÜRÜ

Divriği Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin yapımına verdiği yardım ve destekten dünya İBB Başkanı İmamoğlu’na teşekkür eden Divriği Belediye Başkanı Kağan Gök ise “Divriği’nin kardeş belediyesi namına bize topluluk çıkmak, bizi dinlemek çok özel tıpkı şeydi benim üzere” dedi. Asuman, iznini yarıda kesip açılışa katılan Divriği Kaymakamı Yakup Papaker’e bile özel olarak teşekkürlerini sundu.

Kaymakam Papaker üstelik duygularını, “Gerek merkezi yatırımlarla gerekse evcil yatırımlarla seçkin sabık yıl henüz da gelişen ve güzelleşen ilçemiz, yıpranmamış terminal binasının hizmete açılmasıyla ahenktar ve sağlıklı kentleşme amacında majör tıpkısı adım atmış olacak” sözleriyle dile getirdi.

Konuşmaların ardından Torun, İmamoğlu, Gök, Papaker, CHP milletvekilleri Mal Ünsal ve Ahmet Kayaç, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Yük Odabaşı tarafından kesilen kurdeleyle, Divriği Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Hayat Merkezi hizmete girdi.

KADILARIN HALK EMEĞİ ÜRÜNLER SATILACAK

Divriği Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Yaşam Merkezi’nin 7 bin 500 metrekare alan üzerine kurulduğu bilgisi paylaşıldı. Sunulan bilgilere göre, otogar çevresinde mensur edilen 8 dükkanda, Divriğili kadınlar yoluyla üretilen ürünler satılacak.

Share: