Söğütlü derenin mineralli kumlarında felah arıyorlar

Söğütlü derenin mineralli kumlarında felah arıyorlar

ERZURUM – Erzurum’un Oltu ilçesinde bulunan Söğütlü dereye mevrut vatandaşlar, baran sularının volkanik dağdan getirmiş olduğu mineralli kumlarda iflah arıyor. Vatandaşlar, eklem ağrılarından romatizma hastalıklarından boşanmak için kum banyosu yaptıklarını söylüyor.

Oltulu Dr. İbrahim Hakkı Çiftçi, hastalarına 45 projeksiyon kumda cağ yapmalarını referans ediyor. Dr. İbrahim Hakkı Ekinci, “Volkanik tıpkı dağın eteğindeki deredeki kumlar mineral, demir ve patal açısından çokça varlıklı. Hususi benzeri dere. Bu derenin kumlarının türlü hastalıkları tedavi edici düzenleyici etkisinin beraberinde sağlığa üstelik haddinden fazla çetin katkıları var. Alelhusus volkanik şiddetli olan Kırdağ’ın eteğindeki Söğütlü öz. Buradaki kumlara mıknatısı tuttuk mu katlanılamaz derecede mızrap toplanıyor, demir toplanıyor. O yüzden bu dereyi öneriyorum kum banyosu için yani keyif sorunlarına çözüm arayan herkese öneriyorum” dedi.

Kocaeli’den memleketine gelen Sezgin Çelik, “Daha geçmiş duymuştum bu deredeki kumların ayaklardaki romatizmayı iyileştirdiğini duymuştum. İki dönüş aralıklarla üç seanstır geliyorum inanın çokça müfit, bu kum banyosunu ikilemek lazım buraya gelen ve Oltulu arkadaşlara kaynak ediyorum, muhakkak kum banyosu yapsınlar diyorum” şeklinde konuştu.

Share: